Zadbaj o zwierzęta zimą
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W zimie zwierzęta często narażone są na obrażenia spowodowane zimnem i działanie chemikaliów stosowanych do utrzymania chodników i ulic wolnych od śniegu.

Zimno dezorientuje zwierzęta na zewnątrz

Więcej zwierząt domowych gubi się w zimie niż w jakimkolwiek innym sezonie, jest to spowodowane tym, że śnieg może utrudniać im rozpoznawanie zapachów umożliwiających znalezienie drogi powrotnej do domu – twierdzi Natalia Derevyanny, rzeczniczka Cook County Animal and Rabies Control.

„Należy trzymać zwierzęta na smyczy podczas spacerów, aby zapobiegać możliwości ich zgubienia się, jednak na wypadek rozdzielenia należy wcześniej upewnić się, że na ich obrożach znajdują się aktualne informacje kontaktowe i posiadają one mikroczipy” – zasugerowała Derevyanny w wydanym komunikacie.

Sprawdzić samochód przed ruszeniem

Zdaniem Derevyanny i Johna Howe’a, weterynarza i prezesa Amerykańskiego Stowarzyszenia Weterynaryjnego z siedzibą w Schaumburg, dzikie zwierzęta szukają wszelkich możliwych kryjówek przed zimnem.

„Zawsze sprawdzaj pod maską samochodu” – powiedział Howe. „Koty lubią zwijać się przy ciepłym silniku”.

Derevyanny zasugerowało szybkie zatrąbienie klaksonem, aby „obudzić” dzikie zwierzęta i umożliwić im ucieczkę przed zapaleniem samochodu i ruszeniem.

Sól oczyszcza chodniki, ale rani psie łapy

Sól jest często stosowana w zimie, aby stopić lód z chodników i ulic. Jednak eksperci ostrzegają, że może to być szczególnie niebezpieczne dla opuszków na psich i kocich łapach. Zakładanie specjalnych butów psom przed zabraniem ich na spacer może pomóc, ale nie wszystkie zwierzęta je tolerują.

„Problem z tymi butami polega na tym, że trzeba się do nich przyzwyczaić. Podobnie jak w przypadku każdego innego zachowania, którego chcesz nauczyć swojego zwierzaka, sprawdza się metoda nagradzania za właściwe zachowanie” – powiedział Howe.

Katie Pape, właścicielka Windy City Paws, oferującego usługi wyprowadzania psów, powiedziała, że około połowy z jej klientów używa jakiegoś rodzaju ochraniaczy na łapy swoich zwierzaków.

„Myślę, że wiele osób wypróbowuje jeden rodzaj obuwia, a jeśli ich pies nie potrafi w nim chodzić prawidłowo, poddają się” – powiedziała. „Ważne jest wczesne rozpoczęcie. Jeśli właśnie adoptowałeś psa, zacznij od razu, aby miał czas się przyzwyczaić”.

W przypadku psów odpornych na buty, zaleca stosowanie żelu, który również chroni opuszki.

W śniegu mogą ukrywać się ostre przedmioty, a ochraniacze zapobiegają także zranieniu przez ostre kawałki lodu.

W przypadków psów chodzących bez ochraniaczy na łapach, Pape zaleca unikanie śniegu i soli, jeśli tylko jest to możliwe i umycie łap psa ciepła wodą po powrocie do domu.

Howe twierdzi, że niektóre rodzaje soli mogą być wyjątkowo żrące.

„Ważne jest, aby nie używać niektórych chemicznych odladzaczy, które nie są przyjazne dla zwierząt” – powiedział.

Połknięcie innych popularnych w zimie produktów może okazać się dla zwierząt śmiertelne. Dotyczy do np. płynu do spryskiwaczy.

„Trzymaj butelki z płynem zapobiegającym zamarzaniu poza zasięgiem zwierząt i natychmiast usuń wszystkie rozlane płyny” – powiedziała Derevyanny.

Twój długowłosy pies nie jest odporny na zimno

Howe zauważył, że niebezpieczne może być przekonanie, że niektóre rasy są odporne na zimno.

„Są psy, które łatwiej aklimatyzują się do warunków zimowych, takie jak husky, które pracują jako psy zaprzęgowe i pozostają na zewnątrz przez cały czas przy niskich temperaturach” – powiedział. „W Chicago temperatura odczuwalna z uwagi na wiatr jest również ważnym czynnikiem. To, że (właściciele) mają długowłose rasy, z grubym futrem, nie oznacza, że mogą w nieskończoność znosić wyziębienie”.

Pape dodała, że wyposażenie zimowe nie ogranicza się tylko do butów.

„Wiele osób uważa, że specjalne ubranka i kurtki są przeznaczone tylko dla małych psów, ale to nieprawda” – powiedziała.

Derevyanny twierdzi, że zwierzęta są podatne na odmrożenia, jeśli zbyt długo przebywają na zewnątrz. Zimą dobrym pomysłem jest ograniczenie spacerów do czasu potrzebnego zwierzętom na wypróżnienie się.

Nawet jeśli czas spędzany na zewnątrz jest ograniczony, nadal istnieje wiele sposobów na zabawę w domu, a stymulacja psychiczna to świetny sposób zapewnienie zwierzętom zajęcia.

Obserwuj swojego zwierzaka

Howe zaleca, aby zwracać większą uwagę na zwierzęta zimą, aby zapewnić, że radzą sobie one z panującymi na zewnątrz warunkami pogodowymi, dodając, że zwierzę w sytuacji zagrożenia może drżeć tak samo, jak człowiek lub mieć problemy z oddychaniem.

Typowa temperatura dla psa wynosi od 101 do 102 stopni, a Howe sugeruje zakup niedrogiego termometru cyfrowego, aby móc mierzyć temperaturę zwierzą™.

„Będziesz wiedzieć, że istnieje problem, jeśli temperatura ciała wyniesie 95, 96 stopni”.

Poślizgnięcia, upadki, przyrost masy ciała

„Widzimy wiele urazów psów, które ślizgają się i upadają na lód, mogą one doświadczyć także urazów biodra” – powiedział Howe.

Właściciele mogą zdecydować się na wizytę u weterynarza, jeśli po upadku na lód zauważą, że ich pies unika stawania na którejś z łap czy kuleje.

W zimie często się zdarza, że zwierzęta zwiększają masę ciała

„W okresie zimowym wiele osób trzyma swoje psy w domu. To powinno oznaczać niewielką zmianę w ich diecie, ponieważ nie spalają tylu kalorii” – powiedział Howe.

Bądź przygotowanym na nieoczekiwane

Derevyanny powiedziała również, że właściciele zwierząt domowych powinni zachować w zimie dodatkowe środki ostrożności, ponieważ szybko robi się ciemno. Zasugerowała odblaskowe ubranka, obroże czy smycze. Ważne jest, aby trzymać psy blisko, zwłaszcza jeśli chodzi się po ulicy.

Należy również pamiętać o pupilach domowych przygotowując się na potencjalne przerwy w dostawie prądu i katastrofy pogodowe.

„Przygotuj zestawy ratunkowe z wystarczającą ilością jedzenia, wody i leków, aby utrzymać zwierzęta domowe przez co najmniej 5 dni” – powiedziała. „Być może nigdy nie będziesz ich potrzebować, ale jeśli do tego dojdzie, będziesz wdzięczny, że o tym pomyślałeś”.

jm