----- Reklama -----

LECH WALESA

09 października 1997

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

W naszej wedrowce po stronach World Wide Web przyzwyczailismy sie juz do dokumentow zawierajacych obok tekstu i grafiki obrazy animowane oraz melodie i dzwieki. Z pewnoscia sa one bardziej atrakcyjne dla uzytkownika Internetu, pozwalaja na lepsze zaprezentowanie sie roznym firmom, ktore moga zamiescic informacje o swojej ofercie w formie dzwiekowej. Z drugiej strony dodanie dzwieku i animacji powoduje znaczne spowolnienie procesu sprowadzania dokumentu, co bywa czasem irytujace dla uzytkownika. Internetowa przegladarka pobiera bowiem automatycznie zapisane w formacie vaw badz midi pliki i odtwarza dzwiek dopiero po ich calkowitym sprowadzeniu na twardy dysk naszego komputera. Dlatego tez pojawil sie nowy standard sprowadzania i odtwarzania dzwieku - RealAudio, w ktorym proces ten przebiega w czasie rzeczywistym. Sprowadzany strumien informacji zostaje natychmiast przetwarzany na dzwiek i odtworzony "na zywo". Coraz wiecej rozglosni radiowych wykorzystuje ten standard do emisji swoich programow w sieci Internet.

Aby sluchac audycji radiowych w Internecie musimy posiadac odpowiedni sprzet i oprogramowanie. Komputer z procesorem 486DX/4 i 8Mb pamieci powinien teoretycznie wystarczyc, lecz zaleca sie Pentium z co najmniej 16Mb pamieci RAM. Konieczna jest rowniez karta dzwiekowa do odtwarzania przesylanych przez siec audycji, zwykly SoundBlaster w zupelnosci wystarczy. Aby dzwiek byl stereofoniczny, predkosc modemu powinna byc nie mniejsza niz 28,800bps. Ponadto, musimy miec dostep do sieci Internet poprzez jednego z dostawcow i poprawnie skonfigurowane polaczenie z jego serwerem, przegladarke stron WWW i program RealPlayer.

Program RealPlayer firmy Progressive Networks, Inc. dostepny jest do sprowadzenia z jej macierzystego osrodka o adresie http://www.real.com . Znajdziemy tam odsylacze do strony z bezplatna wersja tego programu. Nalezy wypelnic znajdujacy sie na stronie formularz, podajac rodzaj naszego systemu operacyjnego, typ procesora, predkosc polaczenia modemowego i swoje dane personalne. Nastepnie sprowadzamy program instalacyjny na twardy dysk naszego komputera. Zanim rozpoczniemy instalacje nalezy zamknac przegladarke. Instalacje rozpoczyna dwukrotne klikniecie na ikone pliku, po jej pomyslnym zakonczeniu na Desktopie pojawia sie ikona programu.

Program RealPlayer uruchamia sie samoczynnie, gdy przegladarka napotka plik w formacie dzwieku "na zywo", z rozszerzeniem ra lub ram, czyli w praktyce po kliknieciu na opowiedni odsylacz na stronie rozglosni radiowej.

W dolnej czesci okna programu wyswietlane sa informacje o aktualnym polaczeniu, a wiec nazwa komputera z jakim jest nawiazywany kontakt, a nastepnie status polaczenia wraz z sygnalizacja chwilowych przerw spowodowanych duzym ruchem w sieci. Na pasku w gornej czesci okna znajduja sie przyciski pozwalajace na zatrzymanie odgrywania dzwieku, ponowne jego wlaczenie czy przewiniecie. Nie sa one aktywne w przypadku sluchania programow radiowych nadajacych bezposrednio do sieci. Uzywamy ich natomiast w sytuacji odtwarzania audycji czy utworow muzycznych wczesniej zarejestrowanych i przechowywanych w standardzie RealAudio na komputerze, z ktorym sie laczymy. Ponizej tego paska znajduje sie szesc przyciskow, pozwalajacych na zaprogramowanie wybranych stacji, tak jak w wielu zwyklych odbiornikach radiowych. Niektore rozglosnie dolaczaja do dzwieku ruchome obrazy.

Najwiecej odnosnikow do stron WWW nadajacych audycje radiowe znajdziemy na stronach http://www.real.com oraz http://www.audionet.com . Rowniez coraz wiecej polskich rozglosni radiowych nadaje swoj program w sieci Internet, docierajac w ten sposob do szerszego grona odbiorcow.

Ponizsza lista obejmuje stacje radiowe nadajace w formacie RealAudio w jezyku polskim:

Program I Polskiego Radia, Warszawa, Polska

http://www.radio.com.pl/jedynka

Program III Polskiego Radia, Warszawa, Polska

http://www.radio.com.pl/trojka

RMF, Krakow, Polska

http://www.rmf.pl

Radio Akademickie Rak, Krakow, Polska

http://rak.uci.agh.edu.pl

Radio Jowisz, Jelenia Gora, Polska

http://www.jowisz.pl

Radio Katolickie AS, Szczecin, Polska

http://www.dragon.com.pl/radio_as.htm

Polskie Radio Chicago 1030 AM, Chicago, USA

http://www.pclradio.com

Sekcja Polska Glosu Ameryki, USA

http://www.voa.gov

Standard RealAudio rozwija sie bardzo szybko, a serwisy oferujace audycje radiowe, utwory muzyczne, wywiady i wypowiedzi sa coraz czesciej odwiedzane przez uzytkownikow Internetu. Pomimo obecnych niedogodnosci spowodowanych ograniczona przepustowoscia lacz, w przyszlosci bedzie z pewnoscia jedna z najbardziej popularnych form obiegu informacji w sieci.

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor