02 grudnia 2015

Udostępnij znajomym:

Nie mniejsze znaczenie jak dobre rozpoznanie lekarskie czy uzycie odpowiednich lekow ma wlasciwa opieka nad zwierzetami z przewleklymi problemami zdrowotnymi. Troska o naszych czworonoznych seniorow zwykle ogranicza sie do wlasciwego i umiejetnego ich karmienia oraz umiejetnosci podawania lekow przez wlascicieli. Szczegolnie nasi czworonozni staruszkowie, ktorzy czesto walcza ze swoimi dolegliwosciami wieku starczego wymagaja kilku szczegolnych umiejetnosci od wlascicieli.

Zachowanie i utrzymanie u zwierzat starych czy chorych dobrego apetytu jest szczegolnie wazne. Zwykle, kiedy nasze zwierzaki z jakimikolwiek problemami zdrowotnymi nie czuja sie komfortowo, pierwszym zauwazalnym przez kazdego wlasciciela symptomem bywa brak apetytu. Utrzymanie apetytu i umiejetna zacheta do jedzenia stanowia polowe sukcesu jakiejkolwiek terapii, szybkiego powrotu do zdrowia czy utrzymania przyzwoitej kondycji u naszych czworonogow.

Bodzce, ktore zachecaja nasze psy czy koty do jedzenia to zapach, temperatura i konsystencja pokarmu. Wzmozony i atrakcyjny zapach jedzenia, ktory mozemy osiagnac poprzez lekkie podgrzanie czesto jest wystarczajacym bodzcem zachecajacym do jedzenia.

Wiele dolegliwosci u naszych zwierzat czy chorob obniza znacznie apetyt. Tym bardziej jest to wskazaniem i zaleceniem dla wlascicieli do przygotowania moze nie specjalnych, ale bardziej atrakcyjnych posilkow. U zwierzat z problemami dentystycznymi oczywistym jest ze pozywienie dla nich powinno byc papkowata karma z dodatkiem przysmaku, co zwykle skutecznie zacheca nasze czworonogi do jedzenia.

Bardzo czesto jedyna alternatywa dla naszych zwierzat ze wzgledu na wystepujace dolegliwosci (np. kamica nerkowa, choroby watroby, alergie itd.) sa gotowe lecznicze diety. Pomimo, ze dostepne sa one zwykle w postaci puszek czy sucharkow beda wymagaly troche uatrakcyjnienia tzn. dodania do suchej karmy odrobiny np. rosolu czy w przypadku kotow soku z puszki rybnej.

Innym waznym aspektem wplywajacym na umiejetnosc karmienia zwierzat sa relacje pomiedzy wlascicielem i zwierzeciem. Pomimo obecnosci wielu wspolwlascicieli w srodowisku domowym zwierzecia, zwykle tylko jeden z nich pozostaje w najblizszych stosunkach i jest darzony przez zwierze najwiekszym zaufaniem czy respektem. Te dodatkowe emocjonalne korelacje maja duzy wplyw na latwosc karmienia czy podawania lekow zwierzeciu. Osoba, ktora kojarzy sie zwierzeciu z wszelkimi pozytywnymi emocjami moze byc prawdziwa pomoca i odnosic najwieksze sukcesy w przezwyciezaniu kryzysow zwiazanych z choroba zwierzecia.

Czesc naszych czworonogow przyzwyczajona jest do spokoju i nieobecnosci wlascicieli w trakcie jedzenia, stad nalezy uciec sie i do tego rodzaju postepowania. Podawanie srodkow farmakologicznych z karma, iniekcje podskorne czy wlewy podskorne moga wywolac awersje u zwierzecia i wlasciciela. Dla innych wlascicieli stanowi to wyzwanie prowadzace nie do wzmozenia wysilkow i nabycia nowych umiejetnosci, ale powazny problem konczacy sie rozwazaniem mozliwosci eutanazji zwierzecia. Tak samo waznym problemem jak karmienie zwierzecia pozostaje problem umiejetnego podawania lekow naszym czworonogom.

Zwykle postacie lekow sa tak skomponowane, ze znaczna ilosc psich czy kocich diabetykow wymagajaca codziennego podawania w postaci podskornego zastrzyku insuliny wskazuje na to, ze bardzo wielu wlascicieli takich zwierzat znakomicie sobie radzi z tego problemami (problemami nie tylko dotyczacymi umiejetnosci wstrzykiwania leku, ale i wlasciwego karmienia), czego dowodem jest bardzo dobra kondycja tych zwierzat.

Nigdy nie nalezy za wszelka cene forsowac podawania lekow. Gdy zawodza te najprostsze sposoby, umiejetna pomoc drugiej osobie to znaczy wlasciwe przytrzymanie zwierzecia jest zwykle w 100% skuteczne. Silowe i uporczywe proby aplikowania lekow broniacemu sie zwierzaciu zwykle na dluzsza mete staja sie nieskuteczne. Gdy przychodzi pora podawania lekow zwykle nie mozemy znalezc naszego pupila lub mamy problemy z wydobyciem go z jakiegos domowego zakamarka, czy wrecz rezygnujemy z podawania leku. Nieraz trzeba wiele prob i treningu aby te obowiazki dla obu stron nie byly uciazliwe. Rozwiazan i w tym wzgledzie jest wiele, by wymienic na przyklad podawanie lekow w postaci plynnej lub pigulki o roznych smakach, dodawanie przysmaku do leku, zabawe, spacer czy glaskanie.

Waznym czynnikiem przy podawaniu lekow jest miejsce, ktore powinno byc neutralne, nie kojarzace sie z zadnym pozytywnymi czy negatywnymi doswiadczeniami. Na pewno nie powinno byc to legowisko czy miejsce karmienia. Ta lokalizacja moze sie zmieniac i zawsze nalezy kojarzyc podawanie lekow z jakims sposobem nagradzania. Nigdy po podaniu leku nie nalezy zaprzestac poprzedzajacej zabawy, spaceru czy jakiejkolwiek aktywnosci, nalezy ja kontynuowac, az zwierze zapomni o procedurze podawania lekow.

Niektore z naszych czworonoznych przyjaciol potrafia zjesc prawie wszystko czy dadza na sobie wykonac niemalze kazda czynnosc. Takie przypadki nie naleza do rzadkosci zwazywszy, ze czesto nasze czworonogi uczeszczaly do szkol treningu czy sa nad wyraz zsocjalizowane.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor