02 grudnia 2015

Udostępnij znajomym:

Globalizacja - termin szeroko obecnie dyskutowany w odniesieniu do procesow społecznych i ekonomicznych znajduje ostatnio zastosowanie rownież w opisie zmian świata roślinnego i zwierzęcego. Brak naturalnych barier ekologicznych, nieskuteczność barier granicznych czy jakichkolwiek innych ograniczeń sprawia, że faunę i florę w wielu ekosystemach dotykają nie występujące wcześniej lub spotykane bardzo rzadko plagi chorob pasożytniczych, bakteryjnych czy wirusowych. Opierając się na informacjach przekazanych przez Illinois Departament of Agriculture i Bureau of Animal Health, dnia 5 września 2001 roku po raz pierwszy odnotowano na terenie stanu Illinois przypadki wystąpienia Wirusa Zachodniego Nilu (WZN). Przypadki te potwierdzono u dwoch padłych wron, jednej znalezionej w Arlington Heights (powiat Cook), drugiej natomiast - w Lombard (powiat DuPage). Od roku 1999, gdy po raz pierwszy odkryto WZN na terenie wschodniego wybrzeża Stanow Zjednoczonych, wirus ten rozprzestrzeniał się na zachod, pojawiając się w 21 innych stanach i w Kanadzie. W sąsiedztwie Illinois wirus ten występuje w Wisconsin, Michigan, Indiana i Kentucky. Od 5 września do chwili obecnej na terenie Illinois odnotowano kilkadziesiąt kolejnych przypadkow występowania WZN u padłych ptakow. Powodem zainteresowania naukowcow czy służb sanitarnych szerzeniem się tego wirusa jest fakt dość łatwego przystosowywania się WZN do kolejnych gatunkow ptakow oraz wielu gatunkow kręgowcow, to znaczy ssakow i człowieka. Z reguły bariery gatunkowe w świecie zwierzęcym są wystarcząjace do zahamowania większości chorob wirusowych, ale w przypadku WZN praktycznie takie nie istnieją. Wielce niepokojąca jest łatwość przenoszenia się tego typowo ptasiego wirusa na kolejne gatunki ssakow i ludzi oraz łatwość przetrwania w organizmach komarow jako przenosicielach wirusa (potwierdzono występowanie go u 8 gatunkow komarow i niektorych kleszczy).

Tradycyjnym gospodarzem (rezerwuarem, nosicielem) wirusa są ptaki krukowate, a przenosicielem choroby (wektorem) są komary. Poza 70 gatunkami ptakow najbardziej narażonymi na infekcje są koniowate i człowiek, chociaż odnotowano w skali światowej przypadki infekcji WZN u psow, kotow, nietoperzy, skunksow, krolikow czy zwierząt rzeźnych. Szerzenie się wirusa (jego transmisja) dokonuje się poprzez komary, ktore odżywiając się krwią zainfekowanych ptakow, a następnie przypadkowych ssakow czy człowieka mogą wprowadzać do krwioobiegu tych ostatnich materiał wirusowy. We krwi zainfekowanych ssakow czy człowieka dochodzi do rozmnażania się wirusa i rozwoju infekcji. W trakcie rozwoju wirus ten może przekraczać barierę krew - mozg prowadząc do powstawania obrzęku mozgu i jego zapalenia. Zainfekowany człowiek czy koń są tak zwanymi gospodarzami przypadkowymi i raczej nie stanowią kolejnego ogniwa w szerzeniu się choroby. Poza komarami prawdopodobnymi przenosicielami wirusa w niektorych regionach świata mogą być kleszcze. Trudno mowić o sezonowości występowana padnięć u ptakow czy infekcji WZN u ludzi czy koni, jednak w okresie poźnego lata czy wczesnej jesieni obserwuje się nasilenie przypadkow infekcji WZN u tych gatunkow zwierząt. Bezpośredni kontakt z ptakami czy zwierzętami zainfekowanymi nie oznacza natychmiastowego zarażenia się, ale należy zachować dużą ostrożność w kontaktach z padłymi czy podejrzanie zachowującymi się ptakami. WZN należy taksoaomicznie do tak zwanych flawiwirusow i jest często spotykany w typowych regionach Afryki, Azji środkowowschodniej czy Europie wschodniej. Typowymi symptomami infekcji WZN u ludzi są gorączka , bole głowy, powiększenie węzłow chłonnych, zapalenie spojowek, sztywność karku, czasami bardzo wysoka gorączka, dezorientacja, osłabienie, a w ekstremalnych przypadkach u ludzi starszych - śpiączka i śmierć (występowanie tych ostatnich objawow świadczy o obrzęku i zapaleniu mozgu, przypadek taki odnotowano w stanie Georgia ). Wśrod zwierząt domowych wirus ten dotyka głownie konie; z 35 przypadkow potwierdzonych zachorowań na WZN, 12 z nich padło, bądź z konieczności poddano je eutanazji. Od czasu potwierdzenia występowania WZN na terenie Stanow Zjednoczonych choroba ta jest epidemią zwalczaną z urzędu.

O padłych ptakach głownie krukowatych i jastrzębiach należy informować Illinois Department of Public Health pod telefonem (217) 782 5830 bądź Illinois Department of Natural Resources pod telefonem (217) 782 6384.

Jedynym w miarę skutecznym sposobem ochrony ludzi i zwierząt przed WZN jest unikanie ekspozycji na komary. Polecamy stosowanie poniżej zamieszczonych środkow wzmożonej ostrożności.

Należą do nich:

· wyprożnianie wszystkich niepotrzebnych zbiornikow z wodą, gdzie larwy komarow mogą się rozwijać

· regularne czyszczenie rynien

· przykrywanie wszystkich zbiornikow wodnych w naszych ogrodach typu baseny itd. plastykowym nakryciem aby ptaki nie miały możliwości kąpieli w nich

· czyszczenie i chlorowanie basenow aby komary nie miały możliwości rozmnażania się w tychże

· projektowanie naszego otoczenia w taki sposob aby w miarę możliwości unikać zbiornikow z wolno stojącą wodą

· stosowanie siatek w oknach

· używanie środkow owadobojczych zawierających środek DEET zarowno u zwierząt jak i ludzi w odpowiednim stężeniu

· trzymanie zwierząt w pomieszczeniach podczas szczytu aktywności komarow (wschod i zachod słońca)

· unikanie miejsc zalesionych

· szczepienia zwierząt (szczepionki dostępne są tylko dla kon )

· ubieranie się w odzież z długimi rękawami i nogawkami

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor