02 grudnia 2015

Udostępnij znajomym:

Chociaż prawo nie przewiduje znacznych podatków federalnych od spadku wartości poniżej $675,000 (lub $1,350,000 dla małżeństw), przy planowaniu spadkowym należy jednak uwzględnić podatek państwowy i inne istotne czynniki.

Niniejszy zestaw nie zawiera rad podatkowych ani prawnych i w związku z tym nie zaleca żadnych konkretnych posunięć dotyczących podatkowych, prawnych, finansowych ani rachunkowych aspektów planowania spadku.

Uwaga: jeżeli jesteś żonaty/zamężna i wartość twego spadku brutto (włącznie z mieniem living trustu) przekracza $675,000 na osobę lub $1,350,000 na małżeństwo, skonsultuj się z adwokatem lub doradcą podatkowym.

Economic Recovery Act z roku 1981 ustalił poziom ulgi podatkowej Unified Tax Credit Exemption jako $600,000 dla osób samotnych i $1,200,000 dla małżeństw. Jest to suma nie obciążona podatkiem spadkowym. Licząc od stycznia 1998 r., wymienione wyżej kwoty wzrastają stopniowo w okresie ośmioletnim aż do osiągnięcia maksymalnej sumy $1,000,000 na osobę samotną (lub $2,000,000 na małżeństwo).

W sytuacji gdy wartość spadku brutto przekroczy $675,000 na osobę lub $1,350,000 na małżeństwo, możliwe jest obniżenie podatku spadkowego poprzez ustanowienie przez każdego ze współmałżonków oddzielnego wzajemnego living trustu, często zwanego ‘credit shelter trust’ albo ‘A-B trust’. To narzędzie planowania spadkowego zezwala na przeniesienie spadku w trust, a nie bezpośrednio do pozostałego przy życiu współmałżonka. Trust z kolei zapewnia pozostałemu przy życiu współmałżonkowi dożywotni dochód. Jako że twój powiernik musi być w pełni świadom twoich intencji zastosowania tego typu trustu, warto wykorzystać poniższe przykładowe instrukcje:

‘Jeśli mój mąż/moja żona przeżyje mnie, całe moje mienie spadkowe ma zostać przekazane moim powiernikom i podzielone na dwa oddzielne trusty, trust A i trust B.

Do trustu A wniesiona zostanie suma $ ________.

Kwota ta stanowi połowę wartości majątku spadkowego brutto zgodnie z ustaleniami urzędu podatkowego w Internal Revenue Code określającymi ulgę małżeńską. Trust A zostanie zredukowany do poziomu przewidzianego w kodzie podatkowym, o wartość wszystkich zasobów finansowych, które przejdą lub przeszły do mojego męża/żony w sposób inny niż opisany w tym paragrafie i które odpowiadają definicji ulgi małżeńskiej.

Do trustu B wniesiona zostanie suma równa wartości residuary estate, majątku spadkowego pozostałego po odliczeniu długów i należności oraz sumy przeznaczonej na Trust A.

Podpisanie testamentu

Testament podpisuje testator wraz z trzema świadkami obowiązkowo w obecności notariusza notary public i przy poświadczeniu wzajemnym. Żadna z obecnych przy podpisaniu osób nie ma prawa opuścić pomieszczenia przed pełnym podpisaniem i poświadczeniem testamentu.

Zalecane jest by testator podpisał każdą stronę dokumentu. Wszystkie strony formularzy testamentowych w niniejszym zestawie zawierają miejsce przeznaczone specjalnie na podpis. W ten sposób blokowane zostają próby manipulowania dokumentem poprzez podstawianie stron.

Testament podpisuje się dokładnie tak samo jak każdy inny dokument prawny, istotne jest jednak by podpisać się imieniem i nazwiskiem w takiej formie jak na pierwszej stronie dokumentu.

Uwaga: prawo stanowe Luizjany zawiera skomplikowane formalne wymogi podpisywania testamentu. Przy spisywaniu testamentu w Luizjanie należy skorzystać z usług adwokata.

Świadkowie testamentu

By zapewnić ważność testamentu konieczne jest właściwe poświadczenie dokumentu. W większości stanów wymagana jest obecność dwóch (2) świadków, z wyjątkiem Vermont, New Hampshire i South Carolina, gdzie prawo wymaga obecności trzech (3) świadków. Rozsądne jednak wydaje się poświadczenie testamentu przez trzech (3) świadków niezależnie od stanu, na wypadek gdyby jeden z nich został zdyskwalifikowany. Z tego też powodu formularze testamentowe w tym zestawie zaprojektowane są na obecność trzech świadków.

Świadkowie muszą być osobami zupełnie postronnymi. Dlatego nie mogą być wymienieni w testamencie jako beneficjenci, osobiści reprezentanci ani opiekunowie. Nigdy nie należy zezwolić członkowi rodziny na podpisanie testamentu jako świadek. Świadkowie muszą być także osobami pełnoletnimi i powinni mieszkać lokalnie, na wypadek konieczności wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości co do ważności testamentu.

Łatwo zauważysz także, iż formularze testamentowe z niniejszego zestawu muszą być poświadczone notarialnie. W ten sposób zatwierdza się tożsamość ciebie jako sygnatariusza testamentu i zamyka drogę wątpliwościom dotyczącym tożsamości osoby, która podpisała testament.

Bezpieczne

przechowywanie testamentu

Podpisz testament, a następnie sporządź kopię oryginału. Podpisany oryginał testamentu umieść w domu w bezpiecznym miejscu i upewnij się dobrze, że jedna lub nawet dwie osoby z rodziny znają lokalizację tego miejsca.

Kopia testamentu może być przechowywana w sejfie depozytowym. Nie zalecamy jednak przechowywania tam oryginału, jako że sejfy często zostają opieczętowane przez władze podatkowe po zgonie właściciela, co utrudni twoim reprezentantom szybki dostęp do testamentu.

Dodatkowa kopia powinna trafić do osoby, którą mianujesz osobistym reprezentantem swojego mienia. Kolejną kopię przekaż swojemu adwokatowi.

W niektórych stanach możliwe jest pozostawienie kopii testamentu w sądzie dla spraw spadkowych Probate Court. Prawodawstwo tych stanów wręcz zaleca takie posunięcie.

Instrukcje sporządzania testamentu

Kilka podanych niżej instrukcji pomocnych będzie przy wypełnianiu stron testamentu zawartych w tym zestawie.

• Wpisz swoje imię i nazwisko czytelnie drukowanymi literami w najwyższej linijce strony, identyfikując się w ten sposób jako autor testamentu

• Wpisz ponownie i potwierdź swoje imię i nazwisko

• Podaj nazwę miejscowości zamieszkania. Nie jest konieczne podawanie nazwy ulicy.

• Podaj nazwę kraju zamieszkania. Jurysdykcja tego właśnie kraju zatwierdzi ważność twojego testamentu.

• Wskaż osobę, którą pragniesz mianować swoim osobistym reprezentantem i podaj jej/jego adres zamieszkania.

• Podaj imię i nazwisko ‘rezerwowego’ osobistego reprezentanta, na wypadek jeżeli pierwsza wybrana przez ciebie osoba nie będzie w stanie lub nie zechce objąć tej funkcji.

• Podaj imię i nazwisko opiekuna oraz opiekuna ‘rezerwowego’ dzieci niepełnoletnich.

• Wymień wszystkie zapisy szczególne. Uwaga: choć podany w zestawie przykład zawiera tylko dwa zapisy szczególne, możliwe jest sporządzenie wielu tego typu zapisów. Zapisać można je także na kopiach załączonej pustej strony testamentu.

• Po wymienieniu wszystkich zapisów szczególnych, w klauzuli uniwersalnej podaj osobę, której przeznaczasz resztę majątku. Podaj także wszystkich spadkobierców ‘zastępczych’, na wypadek, gdybyś przeżył/a swojego głównego spadkobiercę.

• Ponumeruj każdą stronę dokumentu w następujący sposób: ‘strona pierwsza z dwóch’, ‘strona trzecia z ośmiu’.

a Dokładnie podaj dzień, miesiąc i rok podpisania testamentu.

• Podpisz testament imieniem i nazwiskiem jak na pierwszej stronie dokumentu.

• W części dla świadków, podaj datę poświadczenia testamentu.

• Każdy ze świadków powinien podpisać się pełnym imieniem i nazwiskiem i podać swój dokładny adres. Upewnij się, że wszyscy świadkowie to osoby postronne.

Potwierdzenie testamentu dokonywane jest zwykle przez notariusza. Notariusz, świadkowie i testator powinni być obecni przy podpisywaniu zarówno testamentu jak i potwierdzenia.

Należy pamiętać, iż każdy testament może zawierać inne jeszcze typy klauzul. Być może zechcesz, na przykład, umieścić posiadane przez ciebie nieruchomości w trust z przeznaczeniem dla beneficjenta. Wszystkie możliwe klauzule należy oczywiście rozważyć przed rozpoczęciem spisywania testamentu.

Pamiętaj: ustal coroczny termin aktualizacji testamentu, aby dokument zawsze zachował ważność.

Inne użyteczne formularze

zawarte w zestawie

Oprócz gotowych do użycia wzorów ostatniej woli i testamentu, niniejszy zestaw zawiera także kilka innych formularzy pomocnych w efektywnym administrowaniu mieniem.

Oświadczenie woli: oświadczenie woli umożliwia upublicznienie życzeń lub preferencji dotyczących szeregu spraw wychodzących poza zakres testamentu. Choć prowizje oświadczenia woli nie są wiążące, warto jednak przekazać osobistym reprezentantom, rodzinie i przyjaciołom swoje życzenia dotyczące takich kwestii jak:

• Szczegóły pogrzebu i kremacji

a Rozdziału rodzinnego przedsięwzięcia lub inwestycji

• Planowania przyszłej kariery lub wykształcenia dzieci

Informacja osobista: dokument ten przekazuje twoje podstawowe dane rodzinie i osobistemu reprezentantowi.

Preferencje pogrzebowe: niewiele osób w sposób właściwy rozważa kwestie własnego pogrzebu. Dzięki formularzowi preferencji pogrzebowych, rodzina i przyjaciele świadomi będą życzeń zmarłego. Upewnij się, iż należycie przedyskutujesz te sprawy z właściwymi osobami, tak, by mieć pewność, że życzenia twoje zostaną spełnione.

Lista notifikacyjna: prócz rodziny i wielu przyjaciół ważne jest sporządzenie listy osobistych reprezentantów i doradców profesjonalnych.

Rejestr majątkowy: dokument ten stanowi kompletny spis składników twojego majątku wraz z danymi na temat rodzaju własności i kosztami wymiany.

Lokalizator dokumentacji: to miejsce na spisanie umiejscowienia ważnych dokumentów i innych obiektów niezbędnych do ochrony i administracji twojego mienia.

Dane ubezpieczeniowe/emerytalne: dane o ubezpieczeniu i emeryturze powinny zostać jasno spisane, co ułatwi twoim beneficjentom i reprezentantom wniesienie roszczenia bez zbędnych opóźnień.

Zalecamy także sporządzenie kopii każdego z powyższych formularzy planowania spadkowego i regularne ich uaktualnianie.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor