02 grudnia 2015

Udostępnij znajomym:

Zawód technik farmaceuta oferuje duże możliwości pracy w pełnym wymiarze godzin i na pół etatu, szczególnie w przypadku techników posiadających formalne wykształcenie lub doświadczenie zawodowe.

Możliwości zatrudnienia techników farmaceutów będą wzrastać wraz ze zwiększaniem się liczby punktów sprzedaży leków, aptek, jak również poprzez naturalne procesy wymiany pracowników przechodzących do innych zawodów lub na emeryturę.

Przewiduje się, iż do roku 2010 liczba stanowisk pracy dla techników farmaceutów będzie wzrastać o wiele szybciej niż średnia dla pozostałych zawodów, dzięki zwiększonemu zapotrzebowaniu na leki wśród starzejącego się społeczeństwa oraz ogólnemu trendowi zwiększonego korzystania z lekarstw i środków farmaceutycznych.

Większy procent osób w średnim wieku i starszych, które znacznie częściej korzystają z lekarstw na receptę, przyniesie w efekcie zwiększone zapotrzebowanie na pracę techników we wszystkich rodzajach aptek. Postępy w medycynie przynoszą coraz więcej leków leczących coraz więcej chorób.

Firmy ubezpieczeniowe, starannie kontrolujące koszty, apteki i systemy opieki zdrowotnej będą niezmiennie podkreślać ważną rolę techników. W rezultacie technicy farmaceuci przejmą większość rutynowych zadań normalnie wchodzących w zakres obowiązków farmaceutów. Technicy będą także musieli dokładnie poznać stale pojawiające się nowe technologie farmaceutyczne. W przypadku zautomatyzowanych maszyn do umieszczania lekarstw w pojemnikach technicy kontrolować będą pracę maszyn, uzupełniać poziom lekarstw w kontenerach i znakować gotowe pojemniki. O ile więc farmaceutyczne operacje stają się w coraz większym stopniu zautomatyzowane, nie obniży to zapotrzebowania na pracę techników.

Prawie wszystkie stany prawnie określiły maksymalną liczbę techników, którzy mogą w tym samym czasie pracować pod kierownictwem farmaceuty bez naruszenia bezpieczeństwa operacji. W niektórych stanach, zwiększenie zapotrzebowania na usługi techników przyniosło w efekcie przewagę procentową zatrudnianych techników nad farmaceutami. Zmiany w tych prawach mogą bezpośrednio wpłynąć na możliwości zatrudnienia.

Istotne punkty

• ‑Możliwości pracy są dobre, zwłaszcza dla osób posiadających formalne świadectwa lub doświadczenie zawodowe.

• ‑Wielu techników pracuje wieczorami, w weekendy i podczas niektórych świąt.

• ‑Dwie trzecie wszystkich stanowisk to praca w aptekach.

Charakter pracy

Technicy farmaceuci pomagają dyplomowanym farmaceutom w dostarczaniu lekarstw i innych produktów zdrowotnych pacjentom. Technicy wykonują zwykle rutynowe zadania obejmujące przygotowanie przepisanych lekarstw pacjentom, jak liczenie tabletek i opisywanie gotowych pojemników. Technicy przekazują wszystkie pytania dotyczące recept, informacji o samych lekach czy pytań na tematy zdrowotne do farmaceuty. Pomocnicy apteczni blisko współpracują z technikami farmaceutami. Pomocnicy to często pracownicy biurowi lub kasjerzy, których głównym zadaniem jest obsługa linii telefonicznej, rozliczenia, uzupełnianie półek i inne prace biurowe. Technicy farmaceuci wykonują zwykle zadania bardziej złożone niż te wykonywane przez pomocników, choć, w niektórych przynajmniej stanach, ich obowiązki i stanowiska łączą się.

Technicy farmaceuci zatrudnieni w aptekach, mają zróżnicowany zakres obowiązków, zależnie od praw i przepisów danego stanu. Technicy odbierają od pacjentów recepty na piśmie lub prośby o ponowne wydanie recept. To do nich trafiać mogą też recepty przesyłane elektronicznie z gabinetów lekarskich. Do zadań techników należy weryfikacja ważności i kompletności recept. Aby przygotować lekarstwa, technicy pobierają, liczą, nalewają, ważą, mierzą i - czasami - mieszają lekarstwa. Technicy przygotowują następnie nalepki na pojemniki, dobierają odpowiedni rodzaj pojemnika i umieszczają dane z recepty i inne informacje na pojemniku. Po zakończeniu procedury przygotowywania leku, technicy wyceniają lek i wpisują receptę do rejestru. Przed wydaniem lekarstwa pacjentowi, musi ono zostać sprawdzone przez farmaceutę. Technicy mogą też zajmować się ustanawianiem i aktualizacją baz danych pacjentów, przygotowywaniem podań o wypłaty z tytułu ubezpieczeń, uzupełnianiem i kontrolą zapasów leków na recepty i leków gotowych. Technicy pracujący w szpitalach mają dodatkowe obowiązki. Odczytują wykresy pacjentów oraz przygotowują i dostarczają lekarstwa pacjentom. Farmaceuta musi jednak spraw­dzić lek zanim zostanie on podany pacjentowi. Technik następnie wpisuje informacje o lekach przepisanych danemu pacjentowi do bazy danych pacjenta. Technicy mogą także zajmować się organizacją 24 godzinnej dostawy danego leku dla wszystkich pacjentów. Każda dawka leku jest pakowana i oznakowywana oddzielnie, a następnie umieszczana w szafce na lekarstwa przeznaczonej dla danego pacjenta i sprawdzana przez głównego farmaceutę. Po zatwierdzeniu lek zostaje podany pacjentowi.

Technik farmaceuta: wypełnia zamówienia na pojedyńcze dawki leku i lekarstwa gotowe oraz wykonuje inne zbliżone zadania pod kontrolą i dyrekcją głównego farmaceuty lub farmaceuty dyżurnego. Tu obowiązki technika obejmują prowadzenie spisu leków dostarczonych do apteki, właściwym rozmieszczaniem napływającego towaru oraz informowanie przełożonego o bieżących zapotrzebowaniach i ewentualnych brakach towaru. Technik może też zajmować się utrzymaniem w czystości wyposażenia wykorzystywanego przy produkcji leków na recepty oraz pomagać w konserwacji sprzętu aptecznego i ochronie inwentarza.

Wymagania dla kandydatów do zawodu technika farmaceuty:

- Skończone przynajmniej 18 lat,

- rozumienie angielskiego pisanego i mówionego

- zdanie egzaminu kwalifikacyjnego.

- ‑gotowość do rozpoczęcia nowej kariery w kilka miesięcy!

Technik farmaceuta to świetny zawód. Coraz więcej aptek i ośrodków medycznych polega na pracy półprofesjonalistów. Nasz program zaprojektowany został tak, by przygotować cię do kariery w każdych warunkach zawodowych. Program pomocny jest również w przygotowaniu do państwowego egzaminu zawodowego, czyli National Certification Examination. Program nauki rozłożony jest na dwie części, warun­kiem otrzymania świadectwa jest zdanie obu z nich.

Terminarz egzaminów kwalifikacyjnych dla programów CNA, EMT-B i techników farmaceutów.

Humboldt Park Vocational Center, 1645 N. California Ave., sala 109:

* czwartki, 6 czerwca i 1 sierpnia o godz. 17.30

* piątki, 14 czerwca, 12 lipca lub 9 sierpnia o godz. 10.00

Studenci nie muszą wcześniej rejestrować uczestnictwa w teście. Testy rozpoczynają się punktualnie o podanych godzinach. Należy przyjść pół godziny wcześniej. Nikt nie zostanie wpuszczony na salę po rozpoczęciu się egzaminu. Należy przynieść dwa ołówki z gumkami i dowód tożsamości ze zdjęciem. Testy trwają do 60 minut. Egzaminy kwalifikacyjne są nieodpłatne.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor