02 grudnia 2015

Udostępnij znajomym:

Wykroczenia i przestępstwa kryminalne są niewątpliwie najpoważniejszym powodem do deportacji lub nieprzyznania pobytu stałego (inadmissibility). Niniejszy artykuł wyjaśni Państwu jakie wykroczenia kryminalne stanowią przyczynę wszczęcia przez Biuro Imigracyjne procesu deportacyjnego. O "inadmissibility" - niedopuszczaniu i wykroczeniach z tym związa­nych napiszę wkrótce.

Po pierwsze pragnę przypomnieć, że deportacji (wydaleniu) podlegać może każdy, kto nie jest obywatelem USA. Bardzo często spotykamy się z zaskoczonymi klientami, którzy przebywają w Stanach Zjednoczonych legalnie, na przykład posiadając prawo pobytu stałego od wielu lat, i nagle po dokonaniu czynu kryminalnego są przez Biuro Imigracyjne zatrzymani i postawieni przed sądem imigracyjnym, po czym oskarżeni o występek podlegający deportacji. Najczęściej zdarza się to w przypadku osób, które za czyn kryminalny muszą udać się do więzienia. Z więzienia, po odsiedzeniu wyroku kryminalnego, Biuro Imigracyjne transferuje taką osobę do więzienia imigracyjnego, gdzie jest ona przetrzymywana aż do wyroku sędziego lub do samego wydalenia z kraju.

Innym, często stosowanym sposobem wyłapywania imigrantów, którzy popełnili w przeszłości przestępstwa karne, jest proces naturalizacyjny. Bardzo często osoby, które miały lekkie wykroczenia, i to nawet dość dawno, wystosowują podania o naturalizację bez wcześniejszej porady u prawnika imigracyjnego, składają swe odciski palców i zjawiają się narozmowie kwalifikacyjnej, która kończy się wszczęciem wobec nich deportacji. Dlatego osoby, które były skazane za przewinienia kryminalne, nawet kradzież w sklepie, lub bijatykę w barze, mogą podlegać deportacji i muszą porozumieć się z prawnikiem zanim złożą aplikację o naturalizację.

Poniżej opiszę pokrótce przewinienia, wykroczenia i przestępstwa kryminalne, które podlegają deportacji.

Można je podzielić na kilka podstawowych grup:

1. ‑deportacja spowodowana popełnieniem przes­tępstw naruszających obowiązujące normy moralne i społeczne (crimes of moral turpitude),

2. ‑deportacja spowodowana popełnieniem tzw. "aggravated felony", a więc poważnego przes­tępstwa, i

3. ‑deportacja spowodowana popełnieniem przes­tępstwa należącego do jednej z wymienionych w ustawie imigracyjnej grup:

- ‑przestępstwa z elementem przemocy;

- ‑przestępstwa związane z narkotykami lub handlem narkotykami;

- ‑przestępstwa związane z bronią lub handlem bronią;

- ‑przemoc w stosunku do członków rodziny;

- ‑kilka innych.

Przestępstwa przeciwko

obowiązującym normom moralności

(Crimes Involving Moral Turpitude).

Deportacji w tej grupie podlegają osoby, które popełniły dwa lub więcej "przestępstwa przeciwko moralności", nie dotyczące tego samego wydarzenia. Przy czym obojętne jest to, jak poważne były te wykroczenia i na jak długo osoba otrzymała i czy w ogóle otrzymała wyrok pozbawienia wolności, nawet wyrok w zawieszeniu, czy też tak zwane supervision, czyli obserwację kuratorską. Najczęstszym przestępstwem moralnym jest kradzież w sklepie. Wobec tego dwa skazania za kradzieże w sklepie, nawet jeśli wyrok orzekał tylko nadzór kuratorski - supervision, już powodują deportację.

Deportacji może podlegać również jedno skazanie za wykroczenie przeciwko moralności, jeśli zostało ono popełnione w pierwszych pięciu latach od wjazdu do USA, i jeśli jest ono zakwalifikowane pod paragrafem pozwalającym na wyrok pozbawienia wolności przekraczający jeden rok.

Jakie więc wykroczenia zalicza się do tych naruszających obowiązujące prawo moralne? Nie ma żadnej listy "wykroczeń moralnych", klasyfikacja wykroczeń zależy więc od interpretacji sądu. Wiele wykroczeń zostało już przez sąd ustalonych jako naruszających moralność społeczną, jak na przykład kradzież lub nie naruszających obowiązujących norm etycznych, jak na przykład DUI - jazda samochodem w stanie nietrzeźwym. Generalnie jednak, te "przeciwko moralności" zawierają element oszustwa, przemocy, nieuczciwości lub złej intencji, między innymi niebezpieczne zachowanie. Analiza ta nie dotyczy zachowania poszczególnych osób lub okoliczności danego wykro­czenia, lecz elementów definicji danego wykroczenia wyrażonych w kodeksie.

Aggravated Felony

Druga grupa przestępstw kryminalnych, za które grozi deportacja, to tak zwane przestępstwa poważne lub "aggravated felonies." Wyrok za popełnienie takiego przestępstwa, obojętnie, w którym momencie, powoduje deportację.

Prawo imigracyjne definiuje te "aggravated felonies", jako listę kilku typu wykroczeń. Generalnie, podobnie jak w przypadku federalnej definicji "felony", jest to przestępstwo, za które maksymalna możliwa kara pozbawienia wolności wynosi więcej niż jeden rok. Niektóre przestępstwa zaliczane do kategorii "aggrava­ted felony", to:

- ‑mordestwo, zgwałcenie, seksualne znęcanie się nad nieletnimi,

- ‑nielegalny handel narkotykami

- ‑powtarzające się wykroczenie posiadania narkotyków

- ‑nielegalny handel i przemyt broni

- ‑oszustwo pieniężne, tak zwane "pranie pie­niędzy"

- ‑niektóre przestępstwa związane z materiałami wybuchowymi lub bronią

- ‑przestępstwa przemocy, za ktore kara pozbawienia wolności wynosi więcej niż jeden rok (pobicie, groźba bezprawna)

- ‑przestępstwa przeciwko mieniu (kradzieże, włamania, przyjęcie kradzionego mienia)

- ‑wyłudzanie okupu

- ‑pornografia dziecięca

- ‑nielegalny hazard, zakłady

- ‑sutenerstwo (prowadzenie biznesu zajmującego się prostytucją)

- ‑zbieranie i przekazywanie informacji doty­czą­cych obrony i bezpieczeństwa narodowego, sabotaż, zdrada państwa, szpiegostwo

- ‑oszustwo, gdzie straty ofiary wyniosły ponad $10,000

- ‑oszustwa podatkowe, gdzie straty państwa wyniosły ponad $10,000

- ‑nielegalny przemyt imigrantów przez granicę USA (oprócz jednorazowego przemytu członka rodziny, to jest małżonka, dziecka, lub rodzica)

- ‑nielegalny wjazd do USA w przypadku osoby, która była poprzednio deportowana na podstawie "aggravated felony"

- ‑fałszowanie dokumentów

- ‑przestępstwo niezgłoszenia się do odbycia kary (gdzie wyrok pozbawienia wolności miał być na ponad 5 lat)

- ‑łapówki komercyjne (handlowe)

- ‑przeszkadzanie wymiarowi sprawiedliwości (krzywoprzysięstwo, przekupywanie świadków)

- ‑pomocnictwo (konspiracja, współudział) w jednym z wyżej wymienionych przestępstw.

Skazanie za wyżej wymienione przestępstwa " aggravated felonies" niesie poważne konsekwencje w postaci obowiązkowego pozbawienia wolności do czasu deportacji, zakazu starania się o przywileje imigracyjne jak azyl, zawieszenie deportacji, naturalizacja, brak możliwości odwołania, dożywotni zakaz powrotu, i 20 lat pozbawienia wolności dla osób, które po tego rodzaju deportacji próbują wrócić do USA nielegalnie.

Przestępstwa z wymienionych grup.

Trzecia grupa przestępstw, za których popełnienie i skazanie grozi deportacja, to przestępstwa należące do jednej z wymienionych w prawie imigracyjnym grup. W większości wypadków nie liczy się tutaj na jak długo wyznaczony został wyrok. Sam fakt, że przestępstwo należy do grupy wymienionych, powoduje problem deportacyjny.

Najważniejszą grupą są przestępstwa związane z narkotykami. Jeśli imigrant skazany był kiedykolwiek za złamanie jakiegokolwiek prawa (stanowego, federalnego, lub obcego) związanego z narkotykami, to podlega deportacji. Jedynym wyjątkiem tutaj jest jednokrotne wykroczenie posiadania 30 gramów lub mniejszej ilości marihuany. Wszystkie inne skazania za posiadanie, bycie pod wpływem, lub używanie narkotyków podlegają deportacji. Jest to bardzo szeroka grupa.

Druga grupa to wszelkie przestępstwa związane z przemocą.

Trzecia grupa to przestępstwa związane z bronią. Wyrok za nielegalne kupno, sprzedaż, użycie, posia­danie, noszenie lub handel bronią powoduje deportację.

Czwarta grupa to przestępstwa związane z przemocą domową. Definicja takiego przestępstwa jest bardzo szeroka i obejmuje znęcanie się nad dzieckiem lub małżonkiem, porzucenie dziecka, itd.

Ostatnia grupa to grupa mieszana, w której znajdują się następujące wykroczenia: sabotaż i zdrada państwa, groźba przeciwko Prezydentowi, ucieczka przed poborem do wojska, ucieczka przed oficerem INS na punkcie granicznym, sprowadzanie cudzoziemców w celu wykorzystania do nierządu.

Różnica między skazaniem za "aggravated felony" (druga opisana powyżej grupa), a jednym z przestępstw z wymienionych grup (trzecia opisana grupa) jest taka, że deportacja w przypadku "aggravated felony" grozi tylko tam, gdzie maksymalna kara pozbawienia wolności przekracza jeden rok, natomiast w przypadku przestępstw z wymienionych grup, deportacja grozi niezależnie od długości okresu pozbawienia wolności, a więc nawet krócej niż jeden rok.

Wyroki za wykroczenie kryminalne popełnione poza granicami USA również podlegają deportacji jeśli:

a. ‑były wykonane zgodnie z prawem danego kraju, i

b. ‑rekord sądowy pokazuje, że podobne zacho­wanie traktowane jest jako wykroczenie kryminalne również w USA.

Zagraniczny pardon lub wymazanie z rejestru nie liczy się do celów imigracyjnych i osoba skazana dalej podlega deportacji, nawet jeśli nie widnieje już w rejestrze obcego kraju.

Skutki imigracyjne wykroczeń i przestępstw kryminalnych są bardzo poważne. W wielu wypadkach powodują deportację, czasem nawet dożywotnią. Każda osoba, oprócz obywateli USA podlega deportacji, jeśli skazana została za wyżej wymienione przestępstwa i wykroczenia. Część prawa imigracyjnego zajmująca się skutkami imigracyjnymi wykroczeń kryminalnych jest bardzo skomplikowana. Biuro Imigracyjne jest bezlitosne w karaniu i ściganiu osób skazanych. Każda osoba, która ma na swoim koncie wyrok kryminalny, choć najmniejszy, musi skontaktować się z prawnikiem imigracyjnym zanim poczyni jakiekolwiek kroki imigracyjne.

Pamiętajmy, że obywatele USA nie mogą być deportowani. Jest to jeszcze jeden powód, aby ci, którzy są rezydentami Stanów Zjednoczonych i spełniają wymagania prawne, jak najszybciej złożyli aplikację o naturalizację.

Pragnę podziękować swemu bratu, mgr Szymonowi Gostyńskiemu, prawnikowi i aplikantowi adwokackiemu, za wytłumaczenie mi zawiłych zagadnień z dziedziny polskiego prawa kryminalnego, które wykorzystane były w przygotowaniu tego artykułu.

Autorką artykułu jest Agata Gostyńska Frakt.

Adwokat imigracyjny i rodzinny.

Tel. 312-644-8000

Nowy adres: 100 W. Monroe, Suite 1705

Chicago, IL 60603

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor