02 grudnia 2015

Udostępnij znajomym:

Dogue de Bordeaux

nazywany jest często francuskim mastiffem lub niekiedy mastiffem z Bordeaux. Jego przodków możemy oglądać na średniowiecznych rycinach z obszarów Francji, gdzie był uwielbiany przez rycerzy. Przodkowie rasy podobno uczestniczyli w wyprawach krzyżowych. Dostojna sylwetka tego mastiffa przypomina nieco lwa i budzi ogromny respekt. Dog de Bordeaux jest psem dla doświadczonego właściciela, przy czym zaleca się bar­dzo wczesne szkolenie każdego szczenięcia. Pomimo gigantycznych rozmiarów Dogi de Bordeaux mogą mieszkać w mieście, ze względu na stosunkowo małe potrzeby ruchowe. Mogą także dobrze spełniać funkcje psa - przyjaciela rodziny.

Posiadanie psa tej rasy z racji ogromnej siły oraz potężnych szczęk wymaga od jego właściciela całkowitej kontroli nad zwierzęciem, co z kolei można jedynie osiągnąć przez systematyczny trening. Jest to duża odpowiedzialność. Z drugiej jednak strony, Dogi de Bordeaux odznaczają się bardzo zrównoważonym charakterem i naprawdę tylko bardzo niewielki procent charakteryzuje się agresją. Wreszcie przekonywujący wygląd molosa czyni go wręcz idealnym psem obronnym, gdyż bardzo skutecznie zniechęca każdego napastnika bez konieczności podjęcia jakiejkolwiek akcji ze strony psa.

Bullmastiff

został stworzony w XIX wieku na Wyspach Brytyjskich do pomocy w chwytaniu kłusowników. W zamyśle twórców rasy, pies powinien być w stanie powalić, a następnie trzymać człowieka przez dłuższy czas, nie robiąc mu równocześnie krzywdy. Naturalnie, aby to osiągnąć potrzebne były duża masa, rozmiar oraz siła zwierzęcia. Uzyskano to poprzez umiejętne skrzyżowanie 1/3 krwi Mastiffa oraz 2/3 Bulldoga. Ponieważ na kłusowników "polowano" nocami, charakterystyczna jest czarna "maska" na pysku Bullmastiffa, aby był on niewidoczny w ciemnościach. Do dziś dobrze wyszkolony pies tej rasy jest jednym z najlepszych psów obronnych na świecie. Wczesny trening jest absolutnie konieczny, lecz podobnie jak u opisanego powyżej Doga de Bordeaux jest to rasa o nieprawdopodobnie stabilnym charakterze, a osobniki agresywne zdarzają się rzadko. Rasę tę cechuje bardzo przekonywujący wygląd oraz masa ciała.

Na obszarach Afryki Południowej istnieje rasa wyhodowana przez Burrów o wyglądzie bardzo przypominającym Bullmastiffa.

Bokser

bardzo rzadko trafia na tzw. "listy niebezpiecznych psów". Mimo to spotkałem się z takim przypadkiem w Portugalii. Boksery zostały wyhodowane w Niem­czech przez przekształcenie dawnego Bullen­beisera, czyli psa służącego do pomocy rzeźnikom przy pędzeniu stad bydła. Dokonano tego w XIX wieku. Dzisiejszy bokser to bardzo elegancki pies z typową krótką kufą. Jego wizerunek znany jest we wszystkich niemal krajach świata. Charakter rasy jest bardzo pogodny; boksery uwielbiają zabawę. Posiadają również dużą dawkę energii, co czasami potrafi przysporzyć właścicielom sporo kłopotów. Bokser jest bardzo dobrym wyborem dla właścicieli poszukujących psa o większych rozmiarach, ale równocześnie także o nieco obronnym charakterze. Dla miłośników statystyki podam, że bokser uczy się najlepiej sposród wszystkich istniejących dziś na świecie ras molosów.

Buldog

to angielski twór z okresu drugiej połowy XIX. Podziwiany powszechnie przez Anglików jest popularną maskotką szkół, zespołów sportowych oraz jednostek wojskowych. Karykaturalny wygląd kryje w sobie ogromną siłę, ale poza tym absolutny brak jakichkolwiek innych talentów atletycznych: bulldog nie biega, nie skacze itd. Przeciętnie długość życia wynosi zaledwie około 8 lat. Bulldogi są podatne częściej niż inne rasy na problemy zdrowotne, a także nie znoszą tempera­tur powyżej 85F. Mówi się że " bulldogi uwielbia­ją spacery na zewnątrz, o ile jest tylko angiel­ska pogoda, czyli nie za gorąco i nie za zimno", choć zimno tolerują znacznie lepiej. Jak na ironię, odkryłem, że bulldogi są popularne w stanie Floryda, czyli akurat tam, gdzie być nie powinny z racji wysokich temperatur. Buldog głośno chrapie podczas snu, rozchlapuje wodę w trakcie picia i jedzenie w trakcie posiłków. Ponadto charczy i ma tendencje do wytwarzania gazów. Pomimo tych wszystkich problemów jest to rasa bardzo powszechnie lubiana dookoła świata. Właściciele buldogów są jednymi z najbardziej lojalnych rasie kiedy dochodzi do wyboru kolejnego psa w ich życiu. Przyczyną tego jest niepowtarzalny charakter rasy. Nieprawdopodobna odwaga idzie w parze z bardzo stoic­kim podejściem do życia oraz bardzo pogodnym charakterem. Sympa­tyczny wyraz pyska nie ma sobie równych, analogicznie krótka, niemal kwadratowa sylwetka. Niesamowicie zabawny jest także sposób poruszania się u tej rasy, czyli ciężki kołyszący krok z równoczesnym pomrukiwaniem. Jeśli buldog znalazł się na "listach niebezpiecznych psów", to i ja sam powinienem się tam z pewnością znaleźć. Ryzyko pogryzienia przeze mnie jest bowiem zbliżone do tego ze strony buldoga.

Autor artykułu, George C. Urbański, jest specjalistą w dziedzinie kynologii oraz hodowcą psów. Publikuje artykuły w magazynach kynologicznych w wielu krajach. Zajmuje się szkoleniem psów i konsultacjami.

Tel. 847-885-7946

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor