----- Reklama -----

LECH WALESA

09 stycznia 2004

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

Może nie jest to najlepszy sposób na rozpoczęcie nowego roku, ale zarówno młodzież jaki i studiujący dorośli powinni jak najszybciej zacząć wypełniać i składać podania o pomoc finansową.

Powód jest bardzo prosty. Pierwszym dniem, w którym studenci mogą zacząć ubiegać się o pomoc jest - z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę - dzień 1 stycznia. Zaś większość pieniędzy jest rozdawana na zasadzie "kto pierwszy ten lepszy".

Należy jednak pamiętać, aby nie działać zbyt pochopnie. Jest wiele pułapek przy wypełnianiu aplikacji, których można uniknąć, jeśli tylko podejdzie się do tego z głową. Nawet błędy, które wydają się trywialne, mogą kosztować tysiące dolarów straconych przy przyznawaniu pomocy finansowej. "Nie dostaniesz więcej pieniędzy będąc pierwszą osobą składającą aplikację, jeśli popełnisz w niej błędy" - mówi Kalman A. Chany, autor książki "Paying for College Without Going Broke".

Oto co rodzice i studenci powinni wiedzieć na temat składania aplikacji o pomoc finansową:

Nieprzekraczalny termin: Studenci powinni wziąć pod uwagę pierwszy możliwy termin do składania podań. Każda szkoła ustala swój własny termin, w którym podania są traktowane prirytetowo. Aplikacje, które zostaną złożone przed tym terminem, otrzymają większość dostępnych pieniędzy. Z kolei aplikacje, które zostaną złożone po wyznaczonym terminie, otrzymają tylko to, co pozostanie. Studenci, którzy składają aplikacje na kilka uczelni, powinni złożyć podanie o pomoc finansową do tego college, który ustalił najwcześniejszy termin.

"FAFSA": Pomoc dla studentów pochodzi z różnych źródeł, takich jak: rządy stanowe, federalne, college i uniwersytety, a także prywatni ofiarodawcy. Jednakże aplikacje do każdego z tych źródeł, oprócz niektórych prywatnych ofiarodawców, zaczynają się jedną formą: the Free Application for Federal Student Aid, zwaną także "FAFSA".

"FAFSA" to skomplikowana, wielostronnicowa aplikacja, którą można wypełnić zarówno pisemnie jak i poprzez Internet na stronie www.fafsa.ed.gov. Ma ona na celu zebranie jak najwięcej informacji na temat kapitału i dochodów rodzin ubiagających się o pomoc finansową. Dane te są z kolei wprowadzane do specjalnego programu, w celu określenia ile pieniędzy powinien otrzymać dany student.

Raport o pomocy: Kilka tygodni po tym, jak już wyślą formę "FAFSA" studenci otrzymają tzw. raport o pomocy, który pokazuje "szacunkowe pieniądze przyznane rodzinie". W tym wliczone są już takie rzeczy, jak: pokój, wyżywienie, czesne, opłaty i wypadki.

Wiele uczelni stara się w stu procentach sprostać finansowym potrzebom studentów korzystając ze stypendiów, dotacji, programów typu "ucz się i pracuj" i pożyczek studenckich. Różnice w wysokości przyznawanych pieniędzy są bardzo istotne w zależności od uczelni.

Na koniec chcemy przypomnieć, że wypełnianie i składanie aplikacji należy powtarzać co roku. Zarówno więc drugo- jak i trzecio- i czwartoklasiści każdego roku muszą ponownie składać swoje aplikacje z prośbą o pomoc finansową. Muszą je ciągle uaktualniać w razie zmian, jeśli chcą otrzymać pomoc finansową w kolejnym roku.

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor