02 grudnia 2015

Udostępnij znajomym:

Ruch Anonimowych Alkoholików od prawie 70 lat wspiera w trzeźwości już ponad 3 miliony osób. Działa obecnie już na terenie ponad 160 krajów. Anonimowi Alkoholicy określają siebie jako wspólnotę, której zadaniem jest dzielenie się siłą i nadzieją aby rozwiązać własny problem alkoholowy i pomóc innym. Głównym celem ich działalności jest trwanie w trzeźwości i pomaganie innym w jej osiągnięciu i utrzymaniu. Ruch AA nie jest związany z żadnym wyznaniem, sektą, kościołem, ani działalnością polityczną. Jest ruchem niezaleýnym i zgłoszenie się na spotkanie do niczego nie zobowiązuje. Organizatorzy spotkań nie prowadzą list obecności, ani też nie pytają o dane osobowe.

Jak wygląda spotkanie AA?

Mają one różny charakter (zamknięte, otwarte), ale na każdym z nich można spotkać alkoholików, którzy opowiadają o tym, jak alkohol destrukcyjnie wpłynął na ich życie oraz o tym, co zrobili, żeby przestać pić i w jaki sposób utrzymują trzeźwość. W ruchu AA nie biorą udziału zawodowi terapeuci. Jego siła polega na oddziaływaniu osobistych przykładów, bo, jeśli komuś, kto był w podobnej sytuacji udało się tego dokonać, to może i mnie... Wiadomo na pewno, że z alkoholizmu nie można się wyleczyć, ale można żyć produktywnie i satysfakcjonująco nie pijąc. Najczęściej łączy się to z wieloletnim udziałem w grupach AA.

Dlaczego nie wystarczy kilkakrotne uczestnictwo w spotkaniach, aby trwale zaprzestać picia? Uczestnictwo w programach to nie krótkotrwała akcja, lecz bardziej sposób na życie i pewien proces edukacyjny i transformujący, a wiadomo, że nie odbywa się on w ciągu kilku dni lub tygodni. Udział w ruchu AA to raczej zadanie na całe dalsze życie. Zdolność do zachowania trzeźwości zależy od zdrowia fizycznego, psychicznego i duchowego, a można je osiągnąć tylko chodząc regularnie na spotkania i stosując w życiu poznane podczas spotkań wskazania.

Bardzo ważnym elementem zdrowienia jest możliwość pomocy innym alkoholikom. Wśród uczestników AA znajdują się ludzie w różnym wieku, o różnym statusie społeczym, ekonomicznym i kulturowym i o różnym stażu picia. Niektórzy trafili do AA po wielu latach nadużywania alkoholu dosłownie jako wraki ludzkie, myśląc o AA jako o "ostatniej szansie". Inni mieli więcej szczęścia, bo dotarli tu w początkach swojej alkoholowej "kariery", kiedy tylko poczuli, że picie wymknęło się im spod kontroli. Optymizmem napawa obecność na spotkaniach młodych i bardzo młodych ludzi. Ponieważ młodzi nie czekają na poważne konsekwencje związane z piciem, mają więc wielką szansę na utrzymanie trzeźwości. Tych wszystkich, tak różnych często ludzi, łączy jedno - problem z alkoholem i uczciwe postanowienie, aby żyć bez niego. Ich wielką siłą jest wspólnota, ponieważ, razem spotykając się aby rozmawiać i uczyć się programu "12 Kroków", są w stanie uwolnić się od przymusu picia, który wcześniej był dominującą siłą w ich życiu.

Na czym polega program "12 Kroków"

i dlaczego pomaga w życiu bez alkoholu?

To grupa zasad o charakterze duchowym, które, stosowane jako sposób życia, mogą uwolnić niemalże każdego, który tego naprawdę pragnie od obsesji picia lub brania narkotyków i dopomóc cierpiącemu na chorobę uzależnienia.

12 Kroków AA:

1. Przyznaliśmy, że jesteśmy bezsilni wobec alkoholu, że przestaliśmy kierować własnym życiem.

2. Uwierzyliśmy, że Siła Większa od nas samych może przywrócić nam zdrowie.

3. Postanowiliśmy powierzyć naszą wolę i nasze życie opiece Boga, jakkolwiek Go pojmujemy.

4. Zrobiliśmy gruntowny i odważny obrachunek moralny.

5. Wyznaliśmy Bogu, sobie i drugiemu człowiekowi istotę naszych błędów.

6. Staliśmy się całkowicie gotowi, aby Bóg uwolnił nas od wszystkich wad charakteru.

7. Zwróciliśmy się do Niego w pokorze, aby usunął nasze braki.

8. Zrobiliśmy listę osób, które skrzywdziliśmy i staliśmy się gotowi zadośćuczynić im wszystkim.

9. Zadośćuczyniliśmy osobiście wszystkim, wobec których było to możliwe, z wyjątkiem tych przypadków, gdy zraniłoby to ich lub innych.

10. Prowadziliśmy nadal obrachunek moralny, z miejsca przyznając się do popełnianych błędów.

11. Dążyliśmy poprzez modlitwę i medytację do coraz doskonalszej więzi z Bogiem, jakkolwiek Go pojmujemy, prosząc jedynie o poznanie Jego woli wobec nas, oraz o siłę do jej spełnienia.

12. Przebudzeni duchowo w rezultacie tych Kroków, staraliśmy się nieść posłanie innym alkoholikom i stosować te zasady we wszystkich naszych poczynaniach.

Program "12 Kroków" znajduje także zastosowanie w codziennym życiu poza wspólnotą AA. Warto wiedzieć, że chociaż wiele się w "12 Krokach" mówi o Bogu, to wspólnota AA jest atrakcyjna również dla wszystkich niewierzących.

Jak to pogodzić? Większość uczestników AA wierzy w to, że ich problem alkoholowy udało się rozwiązać dzięki jakiejś (czasem bliżej nie sprecyzowanej) Sile, większej od nich samych, która pomogła im w zaprzestaniu picia. Każdy z nich jednak definiuje Siłę Wyższą po swojemu. Dla jednych jest nią Bóg. Inni utożsamiają ją z grupą AA, jeszcze inni z siłami przyrody czy kosmosu. Okazuje się, że definicja Boga nie jest tutaj najważniejsza. Najistotniejsze jest uznanie istnienia Siły, większej od nas samych i przyznanie, że może ona pomóc nam w osiągnięciu trzeźwości. Dlatego, że w "12 Krokach" istnieje pojęcie Boga - jakkolwiek go pojmujemy, każdy więc może podłożyć pod to pojęcie własną treść. Wspólnota AA jest więc dostępna także dla osób niewierzących (więcej o programie "12 Kroków" za miesiąc).

Na koniec dla wszystkich wiernych cztelników Monitora chciałabym przekazać najlepsze życzenia noworoczne. Abyście podejmowali tylko takie decyzje, które Wam służą i posiedli umiejętność zmiany decyzji, które Wam nie służą. To duża sztuka. Aby ten rok był lepszy od poprzedniego i byście dokonali pożądanych zmian w Waszym życiu. Jestem pod wrażeniem Waszego zainteresowania Programem Pomocy Rodzinie, wyrazami uznania i sympatii.

Dzięki temu wsparciu wiem, że idę właściwą drogą. Nie sposób to przecenić.

Wielkie dzięki!

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor