02 grudnia 2015

Udostępnij znajomym:

Nigdy wcześniej nie opisywałam procedury imigracyjnej w konsulatach USA w Polsce, a przecież jest to początek drogi legalizowania statusu w Stanach Zjednoczonych dla wielu z naszych czytelników.

Procedury imigracyjne w konsulatach amerykańskich za granicą uległy znacznej zmianie po wydarzeniach 11 września 2001. Bezpieczeństwo granic Stanów Zjednoczonych to teraz priorytet numer jeden. W dalszym ciągu jednak konsulaty przeprowadzają rozmowy kwalifikacyjne na pobyt stały i wizy tymczasowe.

Konsulat USA w Warszawie.

Do najważniejszych osób w konsulacie należą: Michael D. Kirby - konsul generalny, Maria Rudensky - szefowa działu wiz imigracyjnych (a więc sprawy dotyczące pobytu stałego) i Sally Ironfield - szefowa sekcji wiz nieimigracyjnych, tak zwanych tymczasowych (turystycznych, studenckich, pracujących, itp.). Konsulat mieści się w Warszawie, wejście od ulicy Pięknej 12. Jeśli wysyłają Państwo do konsulatu przesyłkę, to powinna być ona zaadresowana następująco:

U.S. Consulate in Warsaw

Al. Ujazdowskie 29/31

00-540 Warszawa,

Poland

Główny numer telefonu ambasady USA w Polsce to: (48) (22) 625-1401. Jeśli dzwonią Państwo z pytaniami dotyczącymi podań o wizy imigracyjne (o pobyt stały), to należy używać numeru (48) (22) 625-1042. Numer ten jest czynny w dni powszednie między 10 rano a 12 w południe i 14:00 a 16:00.

Konsulat również przyjmuje pytania dotyczące statusu sprawy drogą elektroniczną pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Odpowiedź drogą elektroniczną przychodzi zwykle w ciągu 10 dni.

Procedura uzyskania

wiz turystycznych:

Konsulat rozpoczął rok temu nowy system przyznawania wiz turystycznych. Ta same regulacje obowiązują również w konsulacie w Krakowie. Procedura zaczyna się umówieniem na rozmowę z konsulem. Można to zrobić wyłącznie dzwoniąc pod numer 0-701-77-4400 od poniedziałku do piątku w godzinach pomiędzy 7:00 a 20:00. Dzwoniąc pod ten numer trzeba się wykazać cierpliwością, gdyż najpierw wysłuchać dość długiego nagrania z informacjami o wizach, wymaganiach, potrzebnych dokumentach itd. Następnie otrzymamy wyznaczoną datę wizyty.

Niestety, pomimo tego, że mamy wyznaczoną wizytę musimy liczyć się z wielogodzinną kolejką w ambasadzie. Osoby odwiedzające konsulat proszone są o pozostawienie w domu aparatów fotograficznych i innego sprzętu elektronicznego, w tym telefonów komórkowych, walkmanów, laptopów, itd.

Jeśli konsul przyzna wizę, to paszport i nowo wbita do niego wiza odebrane mogą być osobiście tego samego dnia o godzinie 16:00 lub wysłane będą na adres aplikanta przez DHL Courier Service. Jeśli konsul zażąda dodatkowych dokumentów zanim podejmie decyzję, to dokumenty te trzeba dostarczyć jak najszybciej i na dostarczenie ich nie jest wymagane ponowne umówienie się. Wystarczy podać numer sprawy osobie wpuszczającej do konsulatu.

Jeśli wiza turystyczna została odmówiona, a osoba zapraszająca, która jest obywatelem USA chciałaby dowiedzieć się dlaczego zapadła decyzja odmowna, to może ona złożyć oficjalne zapytanie drogą elektroniczną pod adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Tylko obywatele USA mogą skorzystać z tej usługi. Należy podać wtedy następujące dane aplikanta: imię, nazwisko, datę urodzenia i datę odmowy.

Konsulat umawia również na interview grupowo w sytuacji, kiedy grupa osób nie będących rodziną podróżuje razem w celach służbowych, na przykład wyjazd na delegację, konferencję, obrady, targi, itd. Osoby takie muszą umówić grupę pod numerem 0-701-77-44-00, a następnie skontaktować się z konsulatem elektronicznie pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., aby uzyskać dalsze instrukcje.

Procedura starania się

o wizy imigracyjne, a więc pobyt stały.

Ta procedura rozpoczyna się wcześniej w USA w National Visa Center, które transferuje dokumenty aplikanta do konsulatu w Warszawie. Konsulat wzywa aplikanta na rozmowę kwalifikacyjną (interview). Interview odbywają się przed południem i aplikant otrzymuje wizę jeszcze tego samego dnia. Aplikanci, którzy muszą donieść dodatkowe dokumenty mogą to zrobić bez specjalnego umówienia, ale tylko w godzinach pomiędzy 8:30 a 12:00.

Generalnie, okres oczekiwania na interview od wysłania dokumentów osobistych wynosi około 60 dni. W przypadku petycji obywateli Stanów Zjednoczonych na małżonka, rodziców lub nieletnie dzieci, która została złożona bezpośrednio w konsulacie w Warszawie, okres oczekiwania na interview wynosi około 30 dni.

Konsulat USA w Warszawie zatwierdza około 95 procent aplikacji o pobyt stały. Procent ten znacznie spada jednak w przypadku osób starających się o pobyt stały na podstawie losowania. Związane jest to głównie z brakiem informacji za granicą jakie warunki na losowanie trzeba spełniać. Osoby te często nie są reprezentowane przez adwokatów imigracyjnych i nie są odpowiednio przygotowane na interview.

O wizy imigracyjne w konsulacie USA w Warszawie starać się mogą również obywatele Litwy, Łotwy, Ukrainy i Białorusi.

Obywatele USA mogą w konsulacie w Warszawie złożyć petycję I-130 na małżonka, rodziców lub nieletnie dzieci. Znacznie skraca to procedurę imigracyjną. Droga przez biuro imigracyjne w Nebrasce trwa w tej chwili dużo ponad rok. Wybierając więc drogę konsularną znacznie skracamy ten okres. Petycje I-130 obywateli Stanów Zjednoczonych przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach 13:30-14:30 bez wcześniejszego umówienia. Trzeba jednak mieć ze sobą wypełnioną już petycję I-130, odpowiednią opłatę i odpowiednie dokumenty uzupełniające. W okresie 30 dni po złożeniu petycji aplikant dostanie już datę interview. Osoba składająca petycję na interview nie musi się stawić, musi jednak udostępnić aplikantowi Affidavit of Support, a więc dokumenty odpowiedzialności finansowej wraz z kopiami dokumentów podatkowych i bankowych.

Wszystkie sprawy, które wymagają interwencji biura imigracyjnego, a więc na przykład zakazy wjazdu spowodowane wcześniejszym nielegalnym pobytem w USA, deportacją lub sprawami karnymi odsyłane są do biura imigracyjnego w Wiedniu. Cała procedura starania się o tzw. waivery, a więc przebaczenia wcześniejszego wykroczenia odbywa się w biurze imigracyjnym w Wiedniu. Biuro to porozumie się bezpośrednio z aplikantem lub jego adwokatem jeśli potrzebuje dodatkowych dokumentów lub jeśli wyda decyzję. Decyzja negatywna zabrania wjazdu do USA i można się od niej odwołać do Administrative Appeal Unit w Waszyngtonie. Decyzja pozytywna przysyłana jest do konsulatu w Warszawie, po czym konsulat wyda wizę imigracyjną i aplikant może wjechać do USA, a następnie na lotnisku przejdzie procedurę zamiany statusu na pobyt stały.

Konsulat USA w Krakowie.

Konsulat krakowski przyznaje wyłącznie wizy tymczasowe. Obsługuje on mieszkańców województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Adres konsulatu i telefony:

U.S. Consulate in Krakow

ul. Stolarska 9

31-043 Kraków

Tel.: +48/12 424-5100

Fax: +48/12 424-5103

Procedura starania się o wizy tymczasowe jest taka sama jak w konsulacie w Warszawie. Konsulat nie zajmuje się sprawami o pobyt stały, wszystkie one transferowane są do Warszawy.

Mimo, że informacje zawarte w tym artykule są aktualne w momencie oddania artykułu do druku, to oczywiście ulegają one częstym zmianom. Proszę więc zapoznać się z danymi zawartymi na stronie internetowej konsulatów USA w Polsce zanim rozpoczną Państwo jakiekolwiek starania.

Strona konsulatu krakowskiego:

http://www.usinfo.pl/krakow/

Strona konsulatu warszawskiego

http://www.usinfo.pl/consular/

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor