02 grudnia 2015

Udostępnij znajomym:

Brak podstawowych dokumentów, których klienci nie zachowali zawsze wprowadza mnie w zdumienie, a ich w kłopoty. Wjeżdżając do Stanów Zjednoczonych często nie zdajemy sobie sprawy z ważności otrzymywanych w czasie przekraczania granicy dokumentów. Wielu klientów, kiedy po paru latach od wjazdu prosimy ich o dokumenty imigracyjne mówi, że pozbyli się ich tłumacząc: "nikt nam nie powiedział, że powinniśmy je zachować." W związku z tym postanowiłam w niniejszym artykule opracować listę dokumentów, które każdy imigrant powinien mieć dostępne w każdej chwili i przechowywać w bezpiecznym miejscu.

Paszport.

I to ważny paszport. Wydawałoby się, że jest to dość jasna sprawa, ale niestety codziennie spotykamy się z klientami, którzy nie dbają o przedłużanie swego paszportu. Proszę pamiętać, że większość z nas jest imigrantami w obcym kraju i naszym obowiązkiem jest posiadanie ważnego paszportu. Ważny paszport potrzebny jest również do załatwiania spraw imigracyjnych. Biuro imigracyjne nie może przedłużyć wizy, jeśli paszport Państwa nie jest ważny przez przynajmniej następnych 6 miesięcy. Do USA nie można również wjechać, jeśli paszport w momencie wjazdu nie jest ważny na przynajmniej 6 miesięcy. Nie pomoże fakt, że mamy dziesięcioletnią wizę. Jeśli paszport nie jest ważny na co najmniej 6 miesięcy, Biuro Imigracyjne odmówi nam wjazdu. Dbajmy więc o przedłużanie naszego paszportu.

Paszport, na którym wjechaliśmy do USA.

Wielu imigrantów jest już tutaj od wielu lat i przynajmniej raz wymieniło paszport. Należy jednak pamiętać, że ten oryginalny paszport, na którym wjechaliśmy będzie nam potrzebny, jeśli chcemy starać się o pobyt stały. Paszport potrzebny jest z wielu powodów. Po pierwsze, dobrze jest mieć oryginalną wizę i pieczątkę wjazdową. Po drugie, w przypadku osób, które wjechały przez granicę nielegalnie ważne jest mieć wizę kanadyjską, meksykańską (jeśli wjeżdżaliśmy dawno temu, kiedy wizy od Polaków były wymagane) lub pieczątki wjazdowe z Meksyku lub wysp Bahama. Jeśli więc wymieniamy paszport, to stary zostawmy w domu lub zażądajmy, aby po wydaniu nowego był nam zwrócony.

I-94.

Tak, ta mała, biała karteczka, którą wypełniamy w samolocie przed lądowaniem. To najważniejszy dokument imigracyjny. Z kilku powodów. Po pierwsze jest dowodem na legalny wjazd do USA. A od udowodnienia legalnego wjazdu zależeć może powodzenie sprawy. Na przykład w przypadku osoby, która stara się o pobyt stały przez małżeństwo z obywatelem USA. Jeśli osoba taka wjechała do USA legalnie, to nie potrzebuje ustawy 245 (i), aby dostać pobyt stały, ale musi przedstawić I-94. Po drugie, legalny wjazd udowadnia, że osoba nie używała fałszywych dokumentów, aby przekroczyć granicę USA. Brak I-94 jest dla wielu oficerów imigracyjnych sytuacją podejrzaną. Wiele osób wjeżdża do USA na fałszywych paszportach lub z fałszywymi wizami. Takie osoby muszą starać się o tzw. waiver (odstępstwo od prawa), aby móc otrzymać pobyt stały. Waiver jest przypadkiem skomplikowanym i w większości odmawianym, w związku z tym, aby ominąć konieczność składania podania o waiver musimy zadbać, aby posiadać karteczkę I-94, która udowodni legalny wjazd. Po trzecie, I-94 pokazuje Biurowi Imigracyjnemu, na jakiej wizie i na jak długo aplikant wjechał do USA. To jest bardzo ważne, szczególnie w przypadkach, gdy wiza jest jeszcze ważna i staramy się ją przedłużyć lub w przypadkach kiedy składamy aplikację o pobyt stały i chcielibyśmy w międzyczasie wyjechać z USA (tylko niektóre osoby kwalifikują się na taki wyjazd). I-94 jest więc bardzo ważna. Wiele osób gubi karteczkę I-94, ponieważ przedłuża paszport polski i oddaje go do konsulatu polskiego razem z I-94. Konsulat polski zawsze przestrzega, że nie jest odpowiedzialny jeśli I-94 się u nich zgubi. Konsulat prosi, aby aplikant wyciągnął kartkę I-94 i zostawił ją sobie w domu zanim wyśle paszport do konsulatu polskiego po przedłużenie.

Duplikat zgubionego I-94.

Czasem Biuro Imigracyjne jest w stanie wydać duplikat karteczki I-94. Aby duplikat uzyskać należy złożyć w Biurze Imigracyjnym w Nebrasce formularz I-102 (Application for Replacement/Initial Non-immigrant Arrival-Departure Record) z opłatą $155, z kopią paszportu i wizy amerykańskiej i z kopią pieczątki wjazdowej. Dobrze jest również dołączyć wytłumaczenie okoliczności zgubienia oryginalnego I-94. Wydanie duplikatu zajmuje około 6 miesięcy, a więc trzeba mieć to na uwadze i nie odkładać tego na kilka dni przed interview. Jeśli ktoś nie ma kopii swego paszportu z wizą, na której wjechał, to Biuro Imigracyje może nie być w stanie wydać duplikatu i trzeba wtedy szukać innych dokumentów na legalny wjazd, na przykład kopii biletu lotniczego do USA, wydanego na nazwisko aplikanta. Czasem na podstawie takich właśnie dokumentów dodatkowych, CIS (Biuro Imigracyjne) wyda duplikat I-94.

Bilety wjazdowe.

Jeśli ktoś zgubił I-94 i nie ma już paszportu z wizą, to bilety wjazdowe często mogą uratować sytuację i pozwolić CIS na wydanie duplikatu I-94. Bilety są szczególnie ważne jednak w przypadku osób, które do USA wjechały nielegalnie, przez Kanadę, Meksyk lub wyspy Bahama. Aby ominąć składania wyżej wymienionego waiver, osoby te muszą udowodnić, że wjechały nielegalnie, bez fałszywych dokumentów i nie kłamiąc przed inspektorem biura imigracyjnego. Często jeśli nie ma wizy lub pieczątki wjazdu do Kanady, Meksyku lub na Bahama, urzędnik CIS będzie usatysfakcjonowany samymi biletami do tych krajów. Również inne dokumenty obecności w tych krajach, nawet zdjęcia, jakieś rachunki hotelowe czy z restauracji są pomocne, aby umiejscowić taką osobę w tych krajach i tym samym udowodnić, ze wjechała ona przez granicę nielegalnie, a nie na fałszywych dokumentach.

Bilety wyjazdowe.

To dotyczy osób, które były tutaj na wizach tymczasowych i wyjechały na czas. Czasem biuro imigracyjne nie zauważy ich wyjazdu, bo zgubi I-94 i może im robić problemy w przypadku ponownego wjazdu. Kopia biletu powrotnego nieraz uratowała klienta. Podobnie w przypadku osób, które były w USA i starają się teraz o pobyt stały przez konsulat USA w Polsce. Konsulat może wymagać udowodnienia, że osoba ta nie przesiedziała w USA dłużej niż 180 dni i nie podlega zakazom powrotu. Warto więc bilety zachować. Celnicy polscy nie wbijają normalnie Polakom pieczątki wjazdowej do kraju, a czasem nawet odmówią jak się ich o to poprosi, w takiej sytuacji mając bilety możemy udowodnić kiedy wróciliśmy z USA.

Oryginalne petycje.

Chodzi tutaj o oryginalne zatwierdzenia petycji, tzw. Approval notice. Jeśli mają Państwo również receipt notice, to jest to bardzo przydatne. Oryginalne receipt notice jest dowodem na to, kiedy dokumenty zostały złożone. To z kolei jest bardzo ważne na przykład, aby udowodnić, że kwalifikujemy się pod ustawę 245 (i). Jeśli mają Państwo jedynie kopię approval notice, bo na przykład jest to petycja bardzo już stara i oryginał się zapodział, to istnieje możliwość uzyskania duplikatu approval notice, składając podanie w biurze imigracyjnym w Nebrasce na formularzu I-824 (Application for Action on an Approved Application or Petition) z opłatą $195.

Dokumenty na prawdziwość małżeństwa.

Każda osoba starająca się o pobyt stały przez małżeństwo musi udowodnić prawdziwość tego małżeństwa. Dokumenty o tym świadczące to: wspólne konta bankowe, wspólny majątek, wspólne podatki, zdjęcia z różnych okazji, wspólne ubezpieczenia, itd. Wiele osób stara się o pobyt stały przez małżeństwo, które rozpada się zanim aplikant otrzyma pobyt stały. Kilka lat później aplikant stara się przez nowe małżeństwo albo przez pracę. W takiej sytuacji Biuro Imigracyjne może zażądać dokumentów prawdziwości pierwszego małżeństwa, aby sprawdzić, czy małżeństwo to nie było fałszywe i zawarte wyłącznie dla otrzymania pobytu stałego. Dokumenty potwierdzające prawdziwość małżeństwa należy więc trzymać nawet jeśli małżeństwo przestanie istnieć. Czasem o te dokumenty CIS poprosi nawet przy obywatelstwie, szczególnie, jeśli małżeństwo, które dało nam pobyt stały już nie istnieje. Nawet osoby, które starają się przez małżonków, którzy są sponsorowani przez pracę lub którzy wylosowali zieloną kartę powinni zbierać tego typu dokumenty, ponieważ biuro imigracyjne traktuje ich aplikację jako aplikację przez małżeństwo, gdzie prawdziwość małżeństwa musi być udowodniona.

Świadectwa ukończenia szkół

i świadectwa pracy.

Te dokumenty są bardzo istotne szczególnie w przypadku sponsorowania przez pracę lub przy wylosowaniu. Otrzymanie odpisu świadectwa może trwać bardzo długo, a zaświadczenie o pracy, w przypadku, kiedy praca nie istnieje, może być niedostępne. Każdy imigrant powinien mieć ze sobą te dokumenty, ponieważ od tego kiedyś zależeć może ich przyszłość w tym kraju.

Odpisy aktów urodzenia, małżeństwa,

rozwody, akty zgonu poprzednich małżonków.

A więc tzw. dokumenty biograficzne. Są one zawsze niezbędne przy staraniu się o pobyt stały, a czasem nawet wizę, jeśli staramy się o wizę towarzysząca dla małżonka lub dzieci. Odpis powinien być zupełny. Jeśli chodzi o rozwody, to najlepiej jest mieć kopię wyroku sądowego. Dobrze jest również mieć ich tłumaczenia na język angielski.

Kopie dokumentów złożonych

w biurze imigracyjnym.

Wielokrotnie przychodzą do nas klienci, którzy składali dokumenty sami lub w biurach podróży i nie mają kopii dokumentów, które złożyli. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ osoby takie nie pamiętają co złożyły, co wpisały, jak odpowiedziały na pytania w aplikacji. Jest to bardzo ważne, aby jeśli w aplikacji wystąpiły błędy, być na to przygotowanym i umieć wyjaśnić nieścisłości na interview. Jeśli nie mają Pańswo kopii swoich dokumentów, to przed interview należy się udać do prawnika imigacyjnego, aby ten składając. tzw. FOIA (Freedom of Information Act) Request) wydobył od Biura Imigracyjnego kopię Państwa teczki w CIS. To jednak trwa kilka miesięcy, więc nie można czekać i robić tego przed samym interview.

Rozliczenia podatkowe.

Biuro Imigracyjne może wymagać przedstawienia kopii wszystkich podatków, jakie składaliśmy w USA. Proszę je mieć więc w domu, bo wyciągnięcie ich z IRS może zająć miesiące.

Oryginały korespondencji z CIS.

Wszelka korespondencja z CIS (Biura Imigracyjnego) taka jak receipt notice (dowód, że petycja wpłynęła), approval notice, odpowiedź na inquiry (zapytanie o status), appointment notice, receipt z odcisków palców, itd. zawsze powinna być bardzo przez Państwa pilnowana. Proszę również zachować kopię Państwa wysyłek do CIS wraz z numerem przesyłek, aby potem umieć się wybronić przed ewentualną odmową, jeśli CIS oskarży nas, że czegoś nie wysłaliśmy do nich w określonym czasie. I oczywiście proszę wszystko do CIS wysyłać zawsze za potwierdzeniem, a więc express mail, registered mail, certified mail, FedEx, UPS, itd.

Dokumenty dotyczące ustawy 245 (i).

Ustawa 245 (i) wymaga udowodnienia, że złożyliśmy dokumenty sponsorowania przed 30 kwietnia 2001 i że byliśmy w USA przed 21 grudnia 2000. Musimy więc trzymać wszystkie oryginalne receipts na dokumenty złożone przed 30 kwietnia 2001 i jakieś rachunki z naszym nazwiskiem z datą przed 21 grudnia 2000.

Dokumenty sądowe.

Jeśli mają Państwo na swoim koncie oskarżenia kryminalne, to obojętnie jak się one skończyły powinni Państwo wyciągnąć z sądu tzw. certified court disposition natychmiat po zakończeniu sprawy. Zawsze będzie to wymagane i przy interview na pobyt stały i przy interview na obywatelstwo. Teraz dodatkowo jest to również wymagane od osób, które nie są jeszcze obywatelami, a podróżują za granicę, np. od rezydentów lub osób na wizach tymczasowych. Biuro imigracyjne na lotniskach ma teraz dostęp do kartoteki kryminalnej podróżujących i często, jeśli osoba nie ma przy sobie certified court disposition, aby wytłumaczyć swą sytuację, biuro imigracyjne zatrzyma zieloną kartę i skieruje nas na appointment na 10 W. Jackson na tzw. Deferred inspection. Jest to niepotrzebna komplikacja i nerwowa sytuacja, którą łatwo można obejść mając odpowiednie dokumenty w momencie wjazdu.

Dowód na płacenie alimentów.

Wymagany zarówno przy staraniu się o pobyt stały jak i przy interview na obywatelstwo. Proszę trzymać w domu dowody na transfer pieniędzy przeznaczony na alimenty.

Posiadanie w domu wyżej wymienionych grup dokumentów znacznie ułatwi, a w niektórych wypadkach w ogóle umożliwi Państwu staranie się o przywileje imigracyjne, od wiz tymczasowych po obywatelstwo. Pamiętajmy, że procedura imigracyjna to procedura prawna, które nie tylko wymaga pomocy prawnika imigracyjnego, ale również przedstawienia dowodów. To na nas spoczywa ciężar dowodowy, a nie na Biurze Imigracyjnym.

Autorką artykułu jest Agata Gostyńska Frakt.

Adwokat imigracyjny i rodzinny

Tel. (312) 644-8000

Adres: 100 W. Monroe, Suite 1705

Chicago, IL 60603

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor