02 grudnia 2015

Udostępnij znajomym:

W logicznym następstwie mojego poprzedniego artykułu powinienem kontynuować "Co kupo­wać?" z listopada. Uczynię to już w styczniu, lecz ponieważ rok powoli dobiega końca postanowiłem wspomnieć nieco o prezentach pod choinkę dla naszych czworonogów.

Żyjemy w XXI wieku, uważamy psa za członka rodziny, więc prezenty takie powinny być czymś absolutnie naturalnym. A zatem rodzi się pytanie: co spra­wić naszemu Maxowi na gwiazdkę? Zanim pomogę odpo­wiedzieć na to pytanie, zastanówmy się chwilę co naj­bardziej lubi nasz pies. Z pewnością lubi jeść!

Może więc podamy mu w misce coś niezwykle atrakcyjnego jako "prezent pod choinkę"?

Jeśli przez cały rok żywiony był psim jedzeniem, z pewnością "świąteczna" porcja posiłku przygotowanego przez nas osobiście będzie dla niego istną ucztą. Pisałem w przeszłości rozlegle na temat psich dań przyrzą­dza­nych w domu. Wspomnę tylko, że w psiej kuchni nie powinno się używać przypraw oraz mięso nie powinno stanowić więcej niż połowę porcji, zaś reszta składać się powinna z warzyw, owoców oraz węglowodanów (kaszy, ryżu, makaronu itd). Inna szkoła zaleca jedynie mie­szankę surowego mięsa oraz surowych warzyw i owo­ców. Obie wydają się być całkowicie poprawne, choć czworonogi na ogół wolałyby dostać mięso go­towane lub pieczone. Jeśli jednak postanowiliśmy nie gotować w święta lub jeśli do specialnej uczty chcie­li­byśmy jeszcze coś dodać, proponuję czytać dalej.

Kwestia najbliższa jedzeniu to gryzienie. W przyrodzie wilk, kojot lub dziki pies aby zjeść ofiarę polowania musi się solidnie naszarpać. Jest to obok jedzenia oraz ruchu kolejna, silnie występująca potrzeba u na­sze­go "udomowionego wilka", którą my, właściciele musi­my zaspokoić. Potrzeba ta jest spotęgowana w okresie szczenięcym, a zwłaszcza młodzieńczym, kiedy rosnące szczęki wymagają treningu. Kupmy psiakowi "pod choinkę" coś twardego do gryzienia! Najbardziej popularne w tej kategorii psie suchary są dobre, lecz służą najwyżej do dwóch minut, zatem spełniają raczej fun­kcję przerywnika nudy, aniżeli zabawki na dłużej. Podobnie rzecz się ma w przypadku kości Nylabone Edible, które są oferowane w dużej ilości smaków. Ostatnio na rynku towarów dla psów mamy do czy­nie­nia z zalewem kości, które czyszczą zęby oraz popra­wiają oddech: zielonych (za sprawą znajdującego się w środku chlorofilu) Dentabone i Greenies. Spełniają dobrze swe funkcje i nawet są lubiane przez psy, lecz niestety nie należą do najtańszych. Znacznie dłużej wy­trwają gumowe oraz plastykowe Nylabone oraz Gu­ma­bone, również w kształcie kości. Pomimo nieco wyższej ich ceny warto je nabyć, gdyż są bardzo trwałe i będą długo służyły. Idealnymi są wykonane z twardej gumy zabawki typu Kong, które charakteryzuje długowiecz­ność. Można również wypełnić je sucharem lub masłem orzechowym, a pies będzie przez długi czas zajęty ich wypróżnianiem (wylizywaniem), co sprawi mu nie­wąt­pliwą przyjemność przez dłuższy czas, zabijając tym samym dokuczliwą nudę. Właściwie dobrany pod względem rozmiaru Kong przyczyni się również do wspa­nia­łego rozwoju mięśni szczęki poprawiając wyraz i urodę głowy.

Podpowiem, że naturalne, świeże kości mogą rów­nież być doskonale do funkcji "gryzaka". Tutaj jednak muszę ostrzec, że ubrudzą one dywan w domu oraz spowodują u psa potrzebę częstszego wypróżniania się (choć nie biegunki), dlatego proponuję podawanie ich tylko w ogrodzie w dni wolne, najlepiej latem. Mogą wówczas zostać spożyte na trawie, zaś przebywające na zewnątrz psy mają możliwość swobodnego załatwiania swych potrzeb.

v ‑Gotowe sprasowane ścięgna ( rawhide) można na­być w każdym sklepie dla zwierząt ( pet store). Są one również lubiane przez psy.

v ‑Zabawki piszczące są bardzo dobre, lecz pamiętajmy, że służą tylko do zabawy i przenoszenia, a nie są odpowiednie dla psów mających tendencję do ciągłego gryzienia. Pogryzione oraz połknięte mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia naszego ulubieńca, dlatego nie powinniśmy zostawiać ich z psem bez nadzoru.

v ‑Dobrym pomysłem na prezent jest z pewnością piłka lub inna zabawka do rzucania. Niestety, pora roku - zima nieco ograniczy możliwości jej używania. Muszę też podpowiedzieć, że wyczerpujące wielokrotne aportowanie jest odpowiednie dla psów co najmniej półtorarocznych, a w przypadku ras cięższych nawet dwuletnich.

v ‑Dla nieagresywnych dorosłych psów możemy nabyć linę do przeciągania. Każdy sklep zoolo­gicz­ny oferuje duży wybór tego typu zabawek po stosunkowo niskich cenach. Są także oferowane plastykowe zabawki do ciągnięcia zaopatrzone w wygodny uchwyt dla naszej dłoni.

Wielu właścicieli może podejść do kwestii świą­tecznego prezentu w sposób praktyczny poszukując cze­goś nieco bardziej użytkowego. Proponuję ortopedycz­ny materac dla psiaka. Jest wskazany zwłaszcza dla starszych czworonogów z częstymi dolegliwościami w stawach. Prezent taki wprawdzie nie spowoduje weso­łego machania ogonem, lecz będzie prawdopodobnie służył długo, przyniesie psu ulgę, a być może nawet zaoszczędzi nieco wizyt u weterynarza.

Innym pomysłem w obrębie tej samej kategorii bę­dzie długa, na przykład 30 stopowa linka do ćwiczenia psa dająca mu nieco więcej "wolności" podczas spaceru w parku w porównaniu ze stosunkowo krótką smyczą.

Analogicznie, podstawka pod miski (niestety, nie­osiągalna jest na rynku podstawka pod jedną miskę, która w zupełności by wystarczyła), zmniejszy napór na nadgarstki psa podczas jedzenia. Szczególnie przydatna dla gwałtownie rosnących szczeniąt ras dużych, ale nie zaszkodzi także pozostałym psom.

Jak więc ilustruje powyższy artykuł, oferowana w sklepach ilość towarów na prezenty jest ogromna. Jeszcze więcej możemy znaleźć na internetowych stro­nach o podobnej tematyce.

Autor artykułu, George C. Urbański jest specjalistą w dziedzinie kynologii oraz hodowcą psów. Publikuje artykuły w magazynach kynologicznych w wielu krajach. Zajmuje się szkoleniem psów i konsultacjami.

Tel. 847-885-7946; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor