Wyłącz światło!
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W sobotę o godzinie 8 wieczorem Chicago dołączy do setek miast na całym świecie, które w ramach obchodów Godziny Ziemi wyłączą wszystkie światła na godzinę.

Akcję zaczęli w ubiegłym roku Australijczycy próbując zwrócić uwagę na zmiany klimatu, zanieczyszczenie środowiska i rosnącą konsumpcję energii. W krótkim czasie zainteresowali swym pomysłem władze setek innych miast, głównie w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Chicago obok kilku innych, wielkich metropolii amerykańskich postanowiło wziąć udział w tegorocznym, symbolicznym zaciemnieniu miasta.
Organizacja World Wildlife Fund, organizator i sponsor akcji przyznaje, że wyłączenie świateł na godzinę niewiele pomoże w zatrzymaniu zmian klimatycznych na Ziemi. Chodzi o symboliczny gest i zwrócenie uwagi na problem, przed którym jako ludzkość nie uciekniemy.   

Udziałem w akcji zainteresowało się sporo firm i osób prywatnych. Władze Chicago wyłączą światła w większości budynków przez siebie zarządzanych. Zgaśnie 485 złotych łuków z logo firmy McDonald oraz 16,000 lamp na kole młyńskim na Navy Pier. W mroku pogrążą się też LaSalle Bank Theater, Cadillac Palace, Oriental Theater i wię- kszość najwyższych i najważniejszych drapaczy chmur w centrum miasta.
Nie tylko wielkie korporacje i firmy chcą włączyć się w obchody Godziny Ziemi. Małe restauracje i puby w Chicago zapowiedziały godzinną przerwę w oświetleniu i już zapraszają na obiady, czy drinki przy świecach. Każdy zdaje sobie sprawę, że krótkotrwałe wyciemnienie nie pomoże bezpośrednio w ochronie klimatu, ale każdy ma jednocześnie nadzieję, iż zwróci uwagę na problem. "Ktoś musi zacząć, czemu nie my?" - pytają właściciele biznesów zaangażowanych w akcję.
Ważne jest też, by jak najwięcej osób prywatnych zgasiło o 8 wieczorem w sobotę światła w swoich domach. Tylko na symboliczną godzinę. "Niezależnie od tego, co robią politycy, rząd i kraj, my, mieszkańcy Stanów Zjednoczonych dbamy o zmiany klimatyczne i chcemy dołączyć do reszty świata poszukującej rozwiązania problemu globalnego ocieplenia" - powiedział jeden z mieszkańców Chicago.
Akcja odbędzie się 29 marca, w sobotę, o godzinie 8 PM.

 

----- Reklama -----

Ważne i ciekawe tematy

Poradnik

----- Reklama -----

Felieton