----- Reklama -----

LECH WALESA

17 grudnia 2009

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

Prezydent Obama nakazał we wtorek władzom federalnym kupno więzienia w miejscowości Thomson w Illinois. Trafi do niego prawie 100 spośród ponad 200 osób przetrzymywanych dotąd w Guantanamo na Kubie. Będą tu też prawdopodobnie przeprowadzane sądowe rozprawy wojskowe przeciw podejrzewanym o terroryzm.

 

W Guantanamo w tej chwili znajduje się ok. 210 więźniów. Część z nich jest już lub będzie w najbliższym czasie przetransportowana do innych krajów. Pięciu stanie przed sądem w Nowym Jorku, kilkunastu w innych miastach Stanów Zjednoczonych.

Pozostali, czyli prawie 100 osób, trafi do Thomson Correctional Center, 150 mil na zachód od Chicago. Wśród nich część oczekuje na rozprawy przed woskowym trybunałem, który najprawdopodobniej zostanie stworzony na miejscu, pozostali przetrzymywani będą na razie bez procesu.

Biały Dom nie podał dokładnej liczby więźniów, jacy trafić mają do Illinois, zasugerował jednak, że będzie ich pomiędzy 50, a 100. Reprezentujący nasz stan senator Durbin twierdzi, że będzie ich co najmniej 100.

Administracja Baracka Obamy wybrała Thomson, mimo, że oferty napłynęły również z Montany i Michigan, gdyż gubernator Quinn i wspomniany sen. Durbin przekonywali, iż będzie to najlepsze rozwiązanie dla stanu dotkniętego wysokim bezrobociem.

Większość mieszkańców małego miasteczka Thomson powitała tę wiadomość z radością, choć niektórzy z lekkim niepokojem. Według krytyków takiego rozwiązania sprowadzenie więźniów z Guantanamo zwiększa ryzyko ataku terrorystycznego w naszym rejonie, zwłaszcza w bezpośredniej okolicy Thomson i pobliskim Chicago.

Do przeciwników sprzedaży więzienia należy wszystkich 7 republikańskich reprezentantów Illinois w Kongresie: Peter Roskam, John Shimkus, Mark Kirk, Judy Biggert, Don Manzullo, Aaron Schock oraz Tim Johnson. Swoje obiekcje wobec takiego rozwiązania zgłosili także republikańscy liderzy na Capitolu, m.in.: John McCain, John Boehner, czy Mitch McConnell.

Mimo wszystko plany zakupu są kontynuowane. W tej chwili trwają dyskusje na temat ceny. Gubernator Quinn zapewnia, że rząd federalny zapłaci co najmniej tyle, ile w 2001 r. kosztowało wybudowanie więzienia. Suma ta wyniosła ok. 145 mln. dolarów. Stan ma jednak nadzieję, że uzyska ze sprzedaży znacznie więcej.

Innym, niezmiernie ważnym elementem przyszłego transferu jest zapewnienie bezpieczeństwa. Władze Illinois otrzymały już list podpisany przez Sekretarz Stanu Hillary Clinton, Sekretarza Obrony Roberta Gatesa, Prokuratora Generalnego USA Erica Holdera i szefową Homeland Security Janet Napolitano, w którym wszystkie departamenty zobowiązują się do pomocy w „wykryciu i zlikwidowaniu” wszelkich zagrożeń.

Sprzedaż więzienia właściwie jest już przesądzona. Mieszkańcy Thomson mają mieszane opinie. Większość zadowolona jest z potencjalnych, nowych miejsc pracy, inni nie wierzą, że sytuacja w regionie odmieni się w związku z zakupem. Wszyscy natomiast zaniepokojeni są czarnymi scenariuszami kreślonymi przez przeciwników transferu.

„Nigdy nie zgodziłbym się na coś, co byłoby zagrożeniem dla moich bliskich, przyjaciół i mieszkańców” – uspokaja burmistrz miasteczka, który przypomina, że zanim dojdzie do sfinalizowania umowy sporo musi być zrobione, zwłaszcza w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa.

 

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor