----- Reklama -----

LECH WALESA

23 września 2010

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

Bestsellery, jak sama nazwa wskazuje, to najlepiej sprzedające się tytuły, co rzecz jasna bezpośrednio przekłada się na ich popularność.

Ilość sprzedanych egzemplarzy, liczba czytelników, recenzje, programy radiowe, telewizyjne i internetowe, reklama w jej wszystkich pośrednich i bezpośrednich wymiarach i aspektach, ekranizacje kinowe i telewizyjne, wywiady z autorami, blogi  i fora dyskusyjne – to tylko niektóre z ogromnej ilości metod i sposobów budowania sukcesu  książki.

Skomplikowana maszyna promocyjna, na którą składają się przede wszystkim zabiegi i działania marketingowe wydawnictwa, recenzentów, autora i samych czytelników, głównie poprzez media wszelkiego rodzaju, potrafią w wielu wypadkach wykreować wręcz niewyobrażalny sukces jakieś tytułu.

Tak stało się w wypadku serii o Harrym Potterze, książek Dana Browna czy wampirycznej tetralogii Stephenie Meyer. Jeśli jednak zwrócimy uwagę na drobny fakt, iż na tysiące wydawanych rocznie pozycji, zaledwie parę wchodzi w ten krąg fantastycznej popularności, gdy ich sprzedaż nie ustaje przez wiele miesięcy a nawet lat, to warto postawić pytanie, co się dzieje z resztą produkcji wydawniczej, bo przecież listy bestsellerów składają się co najmniej z paru, a czasem nawet parunastu tytułów i często podlegają zmianom i modyfikacjom, nawet w cyklu tygodniowym.

Otóż „bestseller” nie jedno ma imię. Poza super hitami o światowym zasięgu, mamy tytuły bardzo, średnio i mało popularne. Wszystko to zależy nie tylko od tego, ile pieniędzy przeznaczono na promocje i ilu specjalistów w nią zaangażowano, ale też, a może przede wszystkim, od czegoś nieuchwytnego i trudnego do określenia, a przecież często nazywanego: talentem, szczęściem, zbiegiem okoliczności, zrządzeniem losu, przypadkiem, zapotrzebowaniem chwili, spełnieniem oczekiwań czytelniczych, dotknięciem losu, przeznaczeniem, spełnieniem albo po prostu strzałem w dziesiątkę.

Jak w tę „dziesiątkę trafić” nikt dokładnie nie wie, jakkolwiek są różne szkoły nauki tej umiejętności. Póki co, warto przypomnieć, że można też trafić prawie w dziesiątkę, co przekłada się często na znacznie lepsze literacko dzieła, aczkolwiek z innego kręgu czy pola, które nie skupiają w sobie już tyle uwagi co centrum.

W listach książek, które prezentujemy w tym i następnym wydaniu Monitora uwzględniamy tę różnorodność i wieloznaczność terminu „bestseller” i dlatego zestawienia te są pozornie niespójne, co rzecz jasna nie zmienia elementarnego faktu, iż wszystkie tytuły tu przedstawione są w jakimś  sensie „popularne”. Jedno jest bowiem pewne, gdy mówimy o przebojach wydawniczych – one muszą być kupowane, czytane, omawiane, recenzowane, przerabiane czy krytykowane – muszą żyć –  a do tego oczywiście nie wystarczy samo ich wydanie i „ustawienie” na półce księgarskiej.

 

Literatura Polska – Współczesna

- Heban - Ryszard Kapuściński

- Lekcja Angielskiego - Wilhelm Dichter

- Chamowo - Miron Białoszewski

- Lida - Aleksander Jurewicz

- Dolina Issy - Czesław Miłosz

- Rozmowy z Katem - Kazimierz Moczarski

- Opowieści galicyjskie - Andrzej Stasiuk

- Bieguni - Olga Tokarczuk

- Europejka - Manuela Gretkowska

- Gulasz z Turula - Krzysztof Varga

- Wołoka - Mariusz Wilk

- Się - Edward Stachura

- Kamień na kamieniu - Wiesław Myśliwski

- Tutaj - Wisława Szymborska

- Studium Przedmiotu - Zbigniew Herbert

Literatura Powszechna - Współczesna

- Mistrz i Małgorzata - Michaił Bułhakow

- Z szynką raz - Charles Bukowski

- Kobieta z wydm - Abe Kobo

- Gra w klasy - Julio Cortazar

- Sto lat samotności - Gabriel Garcia Marquez

- Hańba - J.M. Cotzee

- Pod skorą - Doris Lessing

- Samotność liczb pierwszych - Paolo Giordano

- Droga - Cormac McCarthy

- Imię Róży - Umberto Eco

- Śnieg - Orhan Pamuk

- Chłopiec z latawcem - Kmaled Hosseini

- Dziedzictwo - Philip Roth

- Niziny - Herta Muller

- Kafka nad morzem - Haruki Murakami

Wszystkie listy książek, zestawienia i kategoryzacja zostały opracowane przez Elżbietę Lewicką.

Zbyszek Kruczalak

Księgarnia D&Z, www.domksiazki.com

----- Reklama -----

OBAMACARE - MEDICARE 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor