----- Reklama -----

LECH WALESA

03 marca 2011

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

Niestety, pierwsze tego typu badania wskazują, iż bijemy pod tym względem naszych północnych sąsiadów. Porównanie wagi mieszkańców obydwu krajów wypadło na naszą niekorzyść.

 

Około 24 proc. dorosłych Kanadyjczyków ma poważne problemy z nadwagą w porównaniu do 34 proc. dorosłych osób w Stanach Zjednoczonych – donosi U.S. Center for Disease Control w opublikowanych w środę badaniach.

Jest to pierwsze zestawienie tego typu. W USA nigdy nie prowadzono porównań z innymi, wysoko rozwiniętymi krajami. Wiadomo było jedynie, że odsetek otyłych osób jest znaczny, z czego zdawali sobie sprawę lekarze i departamenty zdrowia. Po raz pierwszy równocześnie zbadano mieszkańców dwóch krajów w okresie 2 lat – od 2007 do 2009 roku. Pod uwagę brano wiek, wzrost, wagę i przynależność rasową.

Obydwa kraje mają inny przekrój demograficzny. Stany Zjednoczone zamieszkuje znacznie większa liczba murzynów i Latynosów. Obydwie grupy mają w porównaniu z białymi mieszkańcami wyższy odsetek osób z nadwagą, co ma niewątpliwy wpływ na końcowe wyniki.

Jednak nawet biorąc pod uwagę wyłącznie białych mieszkańców różnica wciąż pozostaje spora – 26 proc. Kanadyjczyków i 33 proc. Amerykanów jest otyłych.

„Nie jest jasne, dlaczego tak się dzieje – mówi współautorka badań Synthia Ogden, epidemiolog pracujący dla CDC – Mamy wspólną granicę i podobny styl życia. Musimy znaleźć odpowiedź na to pytanie”.

Inna zagadką dla naukowców są wyniki otyłości wśród dzieci. Okazuje się, że w tej kategorii też przebijamy naszego północnego sąsiada, różnice nie są jednak aż tak wielkie – 12% dzieci jest otyłych w Kanadzie, podczas gdy w USA 15.5%.

Badania nad otyłością są kolejnym dowodem na to, że Amerykanie są mniej zdrowi, niż mieszkańcy innych, rozwiniętych krajów świata. W 2006 r. naukowcy z Harvard Medical School udowodnili, iż w porównaniu do Kanady przeciętny mieszkaniec USA ma aż o 42 % większe szanse na cukrzycę, 32% na nadciśnienie oraz 12% na artretyzm.

Coś nas jednak łączy – zaniżanie naszych problemów z wagą. Prowadzona równocześnie z badaniami CDC sonda telefoniczna w obydwu krajach wykazała, iż do otyłości przyznało się tylko 21 proc. Amerykanów i 15 proc. Kanadyjczyków.

RJ

 

----- Reklama -----

OBAMACARE - MEDICARE 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor