----- Reklama -----

LECH WALESA

30 października 2012

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...
'

Piątek, 2 listopada - sobota, 18 listopada 2012

XXIV Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce, największy poza Polską doroczny przegląd polskiego kina oraz jedna z największych filmowych imprez roku w Chicago, odbędzie się w dniach 2 do 18 listopada 2012 w pięciu dogodnie położonych kinach: Muvico Rosemont 18 (9701 Bryn Mawr Ave., Rosemont), Pickwick Theatre (5 S. Prospect Ave., Park Ridge), Facets Cinematheque (1517 W. Fullerton Ave, Chicago), Beverly Arts Center (2407 W. 111th Ave., Chicago), oraz Gallery Theatre (1112 N. Milwaukee Ave., Chicago).

Tegoroczny festiwal otworzy film “Mój rower” w reżyserii Piotra Trzaskalskiego, wybitnego polskiego twórcy filmowego (Edi, Mistrz). Film, który nie miał jeszcze premiery w Polsce, został już entuzjastycznie przyjęty przez publiczność festiwalową w Azji, Australii i w Polsce. Opowiada o miłości, przyjaźni, rodzinie, trudnościach w wyrażaniu uczuć. Akcja filmu dzieje się we współczesnej Polsce. Ranek. 70-letni Włodek (fantastyczny debiut filmowy Michała Urbaniaka, znakomitego muzyka jazzowego) znajduje list, w którym żona powiadamia go o swoim odejściu. Wiadomość wywołuje szok. Włodek traci przytomność. Następnego dnia odwiedzają go w szpitalu syn i nastoletni wnuk. Syn Paweł (Artur Żmijewski) jest odnoszącym sukcesy pianistą i mieszka w Berlinie, wnuk Maciek przyleciał do dziadka z Anglii, gdzie mieszka z matką i chodzi do szkoły. Paweł i Maciek od lat nie utrzymywali ze sobą kontaktu. Są wzburzeni faktem, że ich mama i babcia odeszła do innego mężczyzny. Postanawiają ją odszukać i przywieźć do domu...

REŻYSERIA: Piotr Trzaskalski; SCENARIUSZ: Wojciech Lepianka, Piotr Trzaskalski; ZDJĘCIA: Piotr Śliskowski; SCENOGRAFIA: Wojciech Żogała; MUZYKA: Wojciech Lemański

OBSADA: Michał Urbaniak (Włodzimierz Starnawski), Artur Żmijewski (Paweł Starnawski, syn Włodzimierza), Krzysztof Chodorowski (Maciek Starnawski, syn Pawła), Witold Dębicki (Franek Wera), Anna Nehrebecka (Barbara Starnawska, żona Włodzimierza)

Ceremonię zamknięcia festiwalu w sobotę, 18 listopada o godz. 4:00 po południu uświetni specjalny przedpremierowy pokaz filmu “Obława” w reżyserii Marcina Krzysztalowicza. Ten trzymający w napięciu psychologiczny thriller, nagrodzony Srebrnymi Lwami na ostatnim festiwalu w Gdyni, porusza kwestie odpowiedzialności w ekstremalnych warunkach. Je­go akcja toczy się podczas II Woj­ny Światowej w lasach Dolne­go Śląska, gdzie walczy o przetrwanie grupa wycieńczonych partyzantów. Kapral Wydra (w tej roli znakomity Marcin Dorociński), specjalista od wyroków na Niemcach i kolaborantach, sumiennie i z zimną krwią spełnia powierzoną mu funkcję egzekutora. Z rutyny wytrąca go rozkaz zlikwidowania kolegi ze szkolnej ławy (Maciej Stuhr). Film stawia pytanie o to, kto posiada moralne prawo do sądzenia i wymierzania kary.

XXIV Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce pokaże ponad 70 polskich filmów fabularnych i dokumentalnych, wśród których są tak oczekiwane tytuły jak “Sponsoring” Małgoski Szumowskiej, “Listy do M.” Mitji Okorna, "Kobieta z piątej dzielnicy" Pawla Pawlikowskiego, “Supermarket” Macieja Zaka, “Big Love” Barbary Bialowas, “YUMA” Piotra Mularuka czy wreszcie “80 milionów” Waldemara Krzystka, oparty na faktach z czasów „Solidarności" i stanu wojennego film akcji z elementami komediowymi, tegoroczne polskie zgłoszenie do Oskara w kategorii filmów obcojęzycznych. Większość filmów posiada angielskie napisy. Wśród zaproszonych gości znajdą się znakomici polscy artyści filmowi.

Zaproszenia na Ceremonię Otwarcia w Muvico Rosemont 18 (po której nastąpi oficjalne przyjęcie w Towarzystwie Sztuki z udziałem świetnego chicagowskiego mistrza kuchni Jordana Spritza oraz znanej festiwalowej publiczności Violety Randon z zespołem) w dniu 2 listopada można nabyć w cenie $80 od osoby na stronie www.pffamerica.com lub w biurze festiwalu, pod numerem 773.486.9612. Liczba zaproszeń jest ograniczona. Bilety tylko na film Otwarcia kosztują $28.00. Popularne wśród widzów karnety festiwalowe na 7 wybranych programów (nie obejmujące Gali Otwarcia i Zamknięcia) kosztują jedynie $75.

Informacje i rezerwacje biletów, karnetów i zaproszeń w biurze PFFA pod numerem 773.486.9612 oraz na stronie festiwalu: www.pffamerica.com

 

14 Zaduszki Jazzowe Towarzystwa Przyjaciół Krakowa

Copernicus Center, 5216 W. Lawrence Ave., Chicago, IL 60630
Niedziela, 4 listopada, godz. 6 pm
Bilety: $35 (studenci $20)

Już po raz 14 Towarzystwo Przyjaciół KrakowaSM zaprasza całą Polonię na niezapomniane Krakowskie Zaduszki Jazzowe w ChicagoSM, w niedzielę 4 listo­pa­da od 6 wieczorem w Copernicus Center. Tej nocy nie wolno przespać! Przy muzyce jazzo­wej na światowym poziomie wspomnijmy muzyków i najbliższych, którzy już od nas odeszli. Spotkajmy starych przyjaciół. Po­słuchajmy zespołów jazzowych z trzech kontynentów:

Corey Wilkes Trąbka Chicago

Luciano Antonio Tour of Brasil

Rob Denty and BlueHour

Doug Rosenberg Band

Maggie Brown wokal

Kick the Cat Vijay Tellis-Nayak

Ring Shout Jazz Band

Antykwariat Band

The Bridges Band

Barabasz Bober Jazz Guitar Duo

Jarek Łukomski i goście

I niespodzianka: najlepsi jazzmeni prosto z Polski

Przyjdźcie i oceńcie sami, zaproście przyjaciół i znajomych na oryginalne Kra­kow­skie Zaduszki JazzoweSM – w nowej szacie, z nowym repertuarem i w nowym miejscu: w niedzielę 4 listopada od 6.00 wieczorem w Copernicus Center. Dogodny dojazd, bezpłatny parking. Informacje: www.krakusy.us telefon: 312-718- 8645.

 

Art Gallery Kafe zaprasza...

Art Gallery Kafe, 127 E. Front St., Wood Dale

W blasku świec – zaduszkowy program słowno-muzyczny Danuty Drazkowskiej-Konefal, w wykonaniu znanych i lubianych artystów polonijnych oraz członków grupy poetyckiej ARKA. Sobota, 3 listopada, godz. 8 pm. Wstęp $15 od osoby, w tym lampka wina.

Klub Dobrego Kina zaprasza na kolejną projekcję: Yimou Zhang – Chiny, Honkong KWIATY WOJNY, w niedzielę, 4 listopada, o godz. 6 pm. Wstęp wolny.

 

Grzegorz "GooRoo" Tyszkiewicz

ToTu Cafe, 2300 5th Ave., River Grove, IL 601717
Sobota, 3 listopada 2012, godz. 8 pm
Bilety: $15 (dla członków PYCC $10)

Mazurska noc w ToTu Cafe z udziałem Grzegorza "GooRoo" Tyszkiewicza. Zapraszamy na magiczny wieczór z muzyką szanty.

Grzegorz "Gooroo" Tyszkiewicz to postać charyzmatyczna. Do 2006 roku udzielał się scenicznie wraz z zespołem Smugglers. Obecnie koncertuje solowo z gitarą, czasem w towarzystwie skrzypka. Po nagraniu i wydaniu w 2009 roku solowej płyty "To mi gra" zaprosił do współpracy koncertowej muzyków, którzy brali udział w sesji nagranio­wej. I tak powstał GooRoo Band. Zespół występuje na festiwalach i koncertach szantowych. Jego stylistyka wpisuje się w obszar muzyki folk-rock.

Koncerty Grzegorza to chwile znamienne. GooRoo brzmi wtedy zupełnie inaczej niż jego wcześniejsza mocno rockowa formacja. Śpiewa delikatnie, z przejęciem, potrafi rozkołysać słuchaczy, którzy zwykle słuchają go w ciszy i skupieniu. "North-West Passage" w jego wykonaniu (ze wspaniałym tekstem Doroty Potoręckiej) jest wyznacz­ni­kiem tego stylu - niezapomnianego i jedynego w swoim rodzaju.

 

“Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”

Muzeum Polskie w Ameryce, 984 N. Milwaukee Ave., Chicago
Uroczyste otwarcie wystawy w niedzielę, 4 listopada, o godz. 1:30
Wystawa czynna do 14 listopada

Uroczyste otwarcie wystawy zatytuło­wa­nej „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata: Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej w Polsce połudnowo-wschodniej w latach 1939–1945”.
Uroczysta inauguracja wystawy odbę­dzie się 4 listopada o godzinie 1:30 pm w Muzeum Polskim w Ameryce.
Wystawa przygotowana została przez Instytut Pamięci Narodowej, oddział w Rze­szowie. Składa się z 24 paneli przedstawiających archiwalne fotografie, dokumenty, doniesienia prasowe oraz portrety zwykłych Polaków pomagających Żydom i ukrywających ich rodziny podczas II wojny światowej. Zdjęcia i dokumenty opatrzone są obszernymi komentarzami w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Każda informacja, fotografia i dokument to osobna historia cichego heroizmu, odruchu serca, ludzkiej solidarności przedstawicieli dwu narodów – polskiego i żydowskiego – w czasach Zagłady.
W uroczystej inauguracji wystawy w Muzeum Polskim w Ameryce udział weźmie m.in. Ewa Leniart, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, dr Krzysztof Kaczmarski, Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Rzeszowie oraz dr Elżbieta Rączy, współautorka wystawy.
W czasie wystawy zaprezentowane zostaną prace młodzieży szkół polonij­nych, które przygotowane zostały na konkurs „Polscy Sprawiedliwi – przywracanie pamięci.” Prace konkursowe, mające for­mę pojedynczej kartki z albumu, przedstawiają losy wybranej osoby lub polskiej rodziny, która z narażeniem własnego życia ratowała Żydów w czasie wojny.
W trakcie inauguracji laureaci oraz opie­kujący się nimi nauczyciele odbiorą wyróżnienia i nagrody.
Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w otwarciu Wystawy. Muzeum Pol­skie w Ameryce będzie gościło wystawę przez 10 dni, do 14 listopada.

Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez. 



'

----- Reklama -----

OBAMACARE - MEDICARE 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor