----- Reklama -----

LECH WALESA

20 marca 2013

Udostępnij znajomym:

Posłuchaj wersji audio:

00:00
00:00
Download
'

Reforma imigracyjna

Nie sposób było ominąć tematu nowej ustawy imigracyjnej, nad którą pracują obecnie trzy grupy w Waszyngtonie. O ile na razie znamy plan ustawy Prezydenta Obamy, o tyle na razie dużą tajemnicą otoczone są wersje senackie i Izby Reprezentantów. Każda z wersji jednak zawiera 4 podstawowe programy: legalizacja osób przebywających w USA nielegalnie, wprowadzenie nowego systemu wiz pracowniczych, tzw. guest worker program, wzmocnienie granic i legalizacja osób, które w USA studiują (“Dream Act” i STEM – Science, Technology, Engineering and Math). Wersja prezydencka przewiduje również reformę procesu deportacyjnego, m.in. powrót do starego, znacznie łagodniejszego standardu na przyznawanie tzw. zasiedzenia, zmiana definicji “skazania” na łagodniejszą, która wyłączyłaby skazania w zawieszeniu, dodanie nowych podstaw deportacji, udogodnienia dla osób, z zakazami powrotu.

O wersji senackiej wiemy na razie tyle, że do połowy kwietnia ma być wprowadzona jako oficjalna wersja ustawy na deski senatu. Od wielu lat nie było w Waszyngtonie tak sprzyjającej dla reformy imigracyjnej atmosfery.

 

Provisional waiver

Następnym bardzo ważnym tematem było wprowadzenie tzw. “provisional waiver”. Został on wprowadzony przepisami wydanymi 3 stycznia 2013, które weszły w życie 4 marca 2013. Przepisy te dotyczą małżonków, rodziców lub nieletnich dzieci obywateli USA, którzy ze względu na sposób wjazdu (najczęściej przez tzw. “zieloną granicę” – z Meksyku, Kanady lub Bahama) nie mogli do tej pory starać się o pobyt stały w USA.

Prawo dla nich zmienia się w ten sposób, że o ile nadal muszą wyjechać na interview zagranicę i narazić się na 10-letni zakaz powrotu powodowany nielegalną obecnością, o tyle o uchylenie tego zakazu (tzw. waiver) mogą starać się przed wyjazdem z USA. W ten sposób wyjeżdżają na samo interview, z przyznanym waiverem, i wobec tego nielegalna obecność takiej osoby już nie blokuje jej powrotu do USA. 

Aby o taki waiver, nazwany w tym przypadku “provisional waiver” można było się starać, należy mieć odpowiednią osobę kwalifikująca na waiver. Osobami kwalifikującymi na waiver są małżonkowie lub rodzice, którzy są obywatelami USA. Aby provisional waiver uzyskać należy pokazać “olbrzymią i niespotykaną krzywdę”, jaka powodowałaby taka 10-letnia rodzinna separacja. Aby aplikacja o provisional waiver mogła być złożona w CIS (Biurze Imigracyjnym), aplikant najpierw musi mieć zatwierdzoną petycję sponsorowania rodzinnego I-130, petycja ta musi być przetransferowana do National Visa Center w Departamencie Stanu, i aplikant musi opłacić opłaty konsularne.

Po przyznaniu takiego provisional waiver, National Visa Center dokończy proces konsularny wyznaczając interview w danym konsulacie USA zagranica. Zatwierdzenie waivera będzie jednym z dokumentów wysłanych w pakiecie konsularnym, w ten sposób konsul będzie wiedział zanim rozpocznie się interview, że nielegalnego pobytu w USA nie ma już brać pod uwagę.

Należy jednak przypomnieć, że na provisional waiver kwalifikują się jedynie osoby, których jedynym przewinieniem jest nielegalny pobyt w USA. Jeśli ktoś ma do tego jeszcze poważny rekord kryminalny lub oskarżenia o fałszerstwo lub kłamstwo lub wyrok deportacyjny, to takie osoby będą musiały starać się o dodatkowy waiver, i nie będą kwalifikować się na provisional waiver. 

Proces aplikacji o waiver jest procesem bardzo skomplikowanym. Od odmowy nie będzie odwołań. Proszę więc zgłosić się do jednego z nas, prawników imigracyjnych, aby zorientować się, czy państwa sytuacja kwalifikuje się na ten nowy provisional waiver.

 

VAWA

Po kilku miesiącach debat i blokad ze strony Republikanów, wreszcie została przedłużona ustawa VAWA, która daje imigrantom, którzy są ofiarami przemocy ze strony członków rodziny, możliwość starania się o pobyt stały. Przypominam, że VAWA ma trzy istotne aspekty imigracyjne: samodzielną petycję, zasiedzenie i wizy U. 

O samodzielną petycję mogą starać się ofiary przemocy domowej z ręki małżonka lub rodzica, który jest obywatelem lub rezydentem USA. Jeśli są państwo w takiej sytuacji, to należy złożyć samodzielną petycję udowadniając znęcanie fizyczne lub psychiczne z ręki małżonka obywatela lub rezydenta, prawdziwość małżeństwa i krzywdę, jaką osoba cierpiałaby, gdyby musiała wyjechać z USA. Po zatwierdzeniu takiej petycji, aplikant dostanie pobyt stały bez udziału małżonka. 

Zasiedzenie, czyli tzw. cancellation of removal jest obroną w procesie deportacyjnym, gdzie osoba, która była ofiarą znęcania się z rąk małżonka lub rodzica obywatela może uchronić się przed deportacją i otrzymać pobyt stały na podstawie humanitarnej.

Wiza U jest wizą dla ofiar wykroczeń kryminalnych, bez względu czy z ręki obywatela, rezydenta, czy osoby przebywającej w USA nielegalnie. Warunkiem jest to, że ofiara współpracowała z policją lub prokuraturą. Musiała co najmniej złożyć raport policyjny. Wiza U daje pozwolenie na pracę na okres 4 lat dla ofiary wykroczenia, jego małżonka i dzieci. Po 3 latach na wizie U można starać się o pobyt stały.

 

Likwidacja kartek I-94

Biuro CBP zapowiedziało, że przygotowuje się do likwidowania kartek wjazdowych I-94.  Informacje o wjeździe i dozwolonym pobycie wprowadzane będą do bazy danych dostępnej wszystkim organom imigracyjnym, a data, kiedy pobyt dozwolony się kończy, wpisywana będzie bezpośrednio do paszportu.

 

DACA. (Deffered Action for Childhood Arrivals)

Dalej trwa możliwość starania się o deferred action (status protekcyjny) i pozwolenie na pracę dla dzieci, które do USA wjechały przed 16 rokiem życia i skończyły tu szkołę średnią. Aplikacje te, jeśli poprawnie złożone, obecnie zabierają około 2 miesięcy. Należy jednak pamiętać, że DACA ma kilka wymagań prawnych i niektóre wykroczenia z tej aplikacji dyskwalifikują, a inne mogą wręcz spowodować deportację. Zanim złożą państwo te aplikacje, należy skonsultować się z adwokatem imigracyjnym. Po otrzymaniu pozwolenia na prace, aplikant może wystąpić o numer social security, a następnie o prawo jazdy.

Na konferencji gościliśmy również Prezydenta Senatu Illinois, Johna Cullertona, który w znacznej mierze przyczynił się do tego, że za kilka miesięcy mieszkańcy Illinois, którzy nie mają legalnego statusu, będą mogli otrzymać prawo jazdy. Kongres stanu Illinois jest jednym z najbardziej pro-imigracyjnych stanowych ciał ustawodawczych.

Wygląda na to, że ten rok przyniesie wiele zmian w prawie imigracyjnym. O nich wszystkich informować będę na bieżąco na łamach Monitora.

Agata Gostyńska Frakt
Adwokat imigracyjny i rodzinny
(312) 644-8000
agata@gostynska.com

 



'

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor