----- Reklama -----

LECH WALESA

08 maja 2013

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...
'

Z radością polecam Państwu dwa wspaniałe recitale pianistyczne, na które z pewnością warto się wybrać.

Igor Lipiński – Piątek, 10 maja o godz. w Lutkin Hall (Northwestern University w Evanston)

Krystian Tkaczewski – 22 maja o godz 12:00 w serii Dame Myra Hess Concerts, w Chicago Cultural Center – Preston Bradley Hall.
Piękne, prestiżowe sale, bezpłatny wstęp!

Recital Igora Lipińskiego zapowiada się atrakcyjnie z dwóch ważnych powodów: niezwykłej osobowości utalentowanego polskiego pianisty oraz programu, który w całości składa się z muzyki Fryderyka Chopina.

Igor Lipiński pochodzi z Tarnowa. Miał 12 lat, gdy wywalczył Grand Prix w I Małopolskim Konkursie Pianistycznym Im. Ignacego Jana Paderewskiego. Nagrodą był m.in. pobyt z rodzicami w dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Jak wspomina dzisiaj – ten pobyt zadecydował o całym jego życiu, w którym spotkań z Paderewskim jest wiele. „…wydaje mi się, że przez ten weekend, w czasie pobytu w tym miejscu, uświadomiłem sobie, że właśnie o to mi chodzi. To był bardzo istotny impuls.” mówi po latach

W wieku 17 lat spotkał na swej drodze wybitnego polskiego reżysera, Kazimierza Brauna z Uniwersytetu w Buffalo, w stanie Nowy Jork. Przesłuchanie, w jakim wziął udział okazało się punktem zwrotnym w jego życiu.

„– To było w 2003 roku –W tym czasie Szkoła Muzyczna w Tarnowie mieściła się przy ul. Mickiewicza 7, dokładnie naprzeciwko budynku teatru. Wówczas mój kolega z klasy powiedział mi: „Igor, przyjechał sławny reżyser ze Stanów Zjednoczonych, który poszukuje pianisty do zagrania roli młodego Paderewskiego w sztuce, którą przygotowuje w USA”. Zaintrygowało mnie to. Zgłosiłem się. Profesor mnie przesłuchał, potem przysłał mi scenariusz, a w 2004 roku wyjechałem po raz pierwszy do Stanów Zjednoczonych, do Buffalo, gdzie ostatecznie zagrałem rolę ucznia Ignacego Jana w sztuce „Dzieci Paderewskiego”. I tak zaczął się kolejny, bardzo ważny etap w moim życiu – znów dzięki Ignacemu Janowi Paderewskiemu.”

Po kilu latach Paderewski ponownie pojawił się w życiu młodziutkiego pianisty: „W 2008, będąc studentem trzeciego roku, zagrałem Koncert Fortepianowy Paderewskiego z Orkiestrą Filharmonii w Buffalo pod batutą JoAnn Falletta”– wspomina.

W krótkim czasie Ameryka stała się inspiracją i w konsekwencji drugim domem młodego pianisty. Podjął studia w Eastman School of Music w Rochester. Także tutaj spotkał ślady Paderewskiego „Studiowałem i mieszkam w Rochester, w mieście, w którym swój ostatni koncert w życiu dał Ignacy Jan Paderewski!” bez wątpienia Wielki Mistrz czuwa nad karierą utalentowanego polskiego pianisty. Tutaj też otrzymał szansę, jakiej być może nie miałby w żadnej europejskiej uczelni: „Na trzecim roku studiów dostałem się na drugi fakultet – Musical Arts Major. Poza literaturą fortepianową i fortepianem koncertującym studiowałem sztuki muzyczne. Jest to indywidualny, honorowy tok studiów dla wyróżniających się studentów, podczas którego mogłem wymyślić sobie swoją dziedzinę, nad którą chcę pracować. Oczywiście, wybrałem sztukę iluzji, którą od dziecka byłem zafascynowany.” wspomina

 

Muzyka i Magia

Zawsze marzył o tym, żeby fortepian i sztukę iluzji połączyć w jedną, piękną całość.

I podczas nauki pracowałem nad tym z reżyserem z wydziału teatralnego na moim uniwersytecie. Na zakończenie studiów zagrałem recital pianistyczny, a później przedstawiłem mój spektakl z muzyką i magią.”

Spektakl zrobił ogromne wrażenie na zebranych. Płytę DVD z recitalu Igor wysłał do Las Vegas, do duetu wybitnych amerykańskich iluzjonistów Penn & Teller. ”Jeden z nich zainteresował się moją osobą i został moim mentorem.(…) Pomaga mi w kreowaniu nowych pomysłów. Na pewno jest możliwe pokazanie kilku sztuczek, a potem zagranie na fortepianie kilku utworów. Ale tu nie o to chodzi. Tu chodzi o spójną całość, o dramaturgię, o oczarowanie publiczności.”

Niezwykły seans muzyki i iluzji prezentowany przez 26-letniego zaledwie Igora Lipińskiego zyskał wysokie oceny krytyki i publiczności w wielu miastach Ameryki. Artysta nie poprzestaje jednak na tym. Właśnie kończy studia doktoranckie na prestiżowym Northwester University, a program recitalu dyplomowego wypełnił w całości muzyką Fryderyka Chopina.

Wykona wybrane Preludia, Mazurki, Nokturny i Etiudy oraz 1 Koncert Fortepianowy e-moll op. 11 (w wersji z kwartetem smyczkowym).
Recital odbędzie się w piątek, 10 maja o godz. 8:30 PM w LUTKIN HALL (Northwestern University), 700 University Place, Evanston, IL 60208. Wstęp wolny, bezpłatny parking.

Informacje o Krystianie Tkaczewskim i programie koncertu w Chicago Cultural Center – za tydzień.

Czytelników zainteresowanych Akademią Mądrego Wychowania i programem „Cała Polonia czyta dzieciom” – o których pisałam w poprzednich artykułach, zapraszam na stronę internetową pasochicago.org oraz iumw.pl. Dziękuję za e-maile i telefony związane z tymi tematami. Zapewniam, że będę do nich często powracać. Jeśli macie Państwo uwagi lub pytania, proszę o kontakt e-mailowy: paderewskiorchestra@msn.com

Wypowiedzi I. Lipińskiego na podstawie wywiadu dla Centrum Paderewskiego, autor: J. Switek

Barbara Bilszta

'

----- Reklama -----

OBAMACARE - MEDICARE 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor