Rejestracja do polskich wyborów parlamentarnych
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Ruszyła rejestracja do nadchodzących wyborów do Sejmu i Senatu RP, które na terenie Stanów Zjednoczonych zostaną przeprowadzone w sobotę 24 października. Z uwagi na różnicę czasu będzie to dzień wcześniej niż w Polsce.

Rejestracja do głosownia osobistego będzie możliwa najpóźniej do czwartku, 22 października. Natomiast rejestracja do głosowania korespondencyjnego zakończyła się w środę 7 października.

Warunkami wzięcia udziału w polskich wyborach parlamentarnych są:
– ukończenie 18. roku życia najpóźniej w dniu wyborów,
– rejestracja w spisie wyborców,
– posiadanie ważnego polskiego paszportu w dniu głosowania.

Głosować będą mogły również osoby, które przedstawią zaświadczenie o prawie do głosowania wydane przez urząd gminy w Polsce lub przez konsula.

Działa już system elektronicznej rejestracji eWybory na stronie internetowej: www.ewybory.msz.gov.pl.

Konsulat Generalny RP w Chicago zachęca wszystkich do dokonywania samodzielnej rejestracji właśnie za pośrednictwem tej strony internetowej. "Będzie to dla państwa najszybszy i najdogodniejszy sposób rejestracji do spisu wyborców" – czytamy w komunikacie konsulatu.

Wyborcy mogą również dokonać rejestracji w spisie za pośrednictwem: poczty elektronicznej (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ), osobiście w siedzibie urzędu, telefonicznie (pod numerem: 312-337-8166 wew. 257, 202 lub 217) oraz faksem (pod numerem:312-337-7841).

Formularz zgłoszenia, niezbędny do dokonania rejestracji w spisie wyborców osobiście, e-mailowo, listownie, telefonicznie lub faksem, można pobrać w internecie (po skopiowaniu tego adresu https://www.msz.gov.pl/resource/d73b405d-e3d1-4684-80b3-262581d78cf2:JCR )

Dla rejestrujących się za pośrednictwem strony internetowej https://ewybory.msz.gov.pl/ formularz ten nie będzie konieczny, gdyż strona internetowa zapewni wszelkie instrukcje wymagane do dokonania rejestracji w spisie wyborców.

Wydział Kongresu Polonii Amerykańskiej(KPA) na stan Illinois rozpoczął akcję rejestracyjną, która będzie trwała do czwartku, 22 października. Rejestracji będzie można dokonać od poniedziałku do piątku w siedzibie Wydziału KPA na stan Illinois przy 5711 N. Milwaukee Ave. w Chicago, w godzinach od 6.00 rano do 9.00 wieczorem. Rejestracja w sobotę i w niedzielę będzie możliwa po wcześniejszym umówieniu się pod numerem telefonu 847-219-3055.

Aby dokonać rejestracji należy mieć numer ewidencyjny PESEL i ważny polski paszport, należy pamiętać imię ojca i miejsce wpisu do rejestru wyborców w Polsce oraz podać adres zamieszkania w USA.

Wszelkie informacje na temat wyborów parlamentarnych publikowane są na stronie internetowej Konsulatu Generalnego RP w Chicago: www.chicago.msz.gov.pl, a także stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej pod adresem: http://parlament2015.pkw.gov.pl/.

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: