07 lutego 2024

Udostępnij znajomym:

Czas rodzicielski („parenting time”) i podejmowanie decyzji w przypadku małoletnich dzieci były wcześniej w stanie Illinois określane jako ‘opieka nad dzieckiem’ („child custody”). Są one często źródłem konfliktów emocjonalnych pomiędzy rozwodzącymi się rodzicami. Kłótnie o dzieci mogą mieć wpływ na zdrowie i stan psychiczny dzieci, jeśli są ich świadkami.

Poniżej kilka porad, o których należy pamiętać, w przypadku trwającego sporu o opiekę nad dziećmi i podejmowanie decyzji w sprawie małoletnich dzieci, aby uniknąć negatywnych skutków dla dzieci i zabezpieczyć się w procesie prawnym dotyczącym rozwodu:

Nie mów nic negatywnego o drugim rodzicu

Obejmuje to rozmowy telefoniczne, wiadomości tekstowe, media społecznościowe, e-maile i głośne mówienie w obecności dzieci. Ponadto, jeśli w sprawie wyznaczono kuratora sądowego („Guardian ad Litem”), nie krytykuj ani nie dyskredytuj drugiego rodzica w kontaktach z kuratorem. Wszystkie te metody komunikacji mogą zostać wykorzystane przeciwko tobie w sądzie, a mówienie negatywnych rzeczy na temat drugiego rodzica może wykazać przed sądem, że relacja polegająca na współrodzicielstwie po prostu nie będzie działać, co może skutkować tym, że drugi rodzic otrzyma więcej czasu rodzicielskiego lub otrzyma całkowite prawo podejmowania decyzji w imieniu dzieci zamiast ciebie lub zamiast wspólnego prawa do podejmowania decyzji.

Nie odmawiaj dzieciom kontaktu ani czasu rodzicielskiego z drugim rodzicem

Jeśli nie masz powodów sądzić, że drugi rodzic zagraża życiu dzieci, nie ma powodu, aby próbować uniemożliwiać drugiemu rodzicowi rozmawianie z małoletnimi dziećmi lub spotykanie się z nimi. Jeżeli na mocy orzeczenia sądu („Court Order”) określono godziny przeznaczone dla rodziców i godziny rozmów telefonicznych, należy zawsze zastosować się do tego nakazu i umożliwić dzieciom kontakt z drugim rodzicem. Nawet jeśli nie obowiązuje żadne orzeczenie sądu, należy umożliwić dzieciom kontakt i czas rodzicielski z drugim rodzicem. Postępowanie zgodnie z nakazem sądu i umożliwienie drugiemu rodzicowi widywania się z dziećmi pokazuje, że chcesz współpracować w współrodzicielstwie z drugim rodzicem dzieci i zapewnić mu dobre relacje z dziećmi.

Nie sugeruj dzieciom wyboru, z którym rodzicem chcą mieszkać i spędzać czas

Nie rozmawiaj z dziećmi na temat dokonywania wyborów dotyczących tego, z którym rodzicem chcą mieszkać lub być. Dzieci muszą wierzyć, że ich rodzice stanowią zjednoczony front — że mają ten sam cel, jakim jest zapewnienie dzieciom opieki.

Kontynuuj komunikację z drugim rodzicem

Przerywając wszelką komunikację z drugim rodzicem, pokazujesz, że nie chcesz lub nie możesz współpracować z drugim rodzicem we wspólnym wychowywaniu dzieci. Jeśli przestaniesz komunikować się z drugim rodzicem, sąd może stwierdzić, że nie będziesz w stanie komunikować się w przyszłości i w rezultacie nie powinieneś ponosić takich samych obowiązków, jak drugi rodzic. Nawet jeśli w niektórych kwestiach nie zgadzasz się z drugim rodzicem, nie przestawaj się komunikować. W przypadku nieporozumień w sprawie małoletnich dzieci należy zawsze postępować konstruktywnie i próbować osiągnąć kompromis z drugim rodzicem.

Nie pozwól, aby uczucia wzięły nad tobą górę

Rozwód z małoletnimi dziećmi jest zawsze trudny, ale pamiętaj, aby podejść do sprawy bardziej logicznie i rozsądnie niż emocjonalnie. Tak, ponieważ drugiemu rodzicowi również przysługuje czas rodzicielski, możesz nie mieć możliwości widywania się z dziećmi codziennie lub kiedy chcesz, ale nie można pozwolić, aby to determinowało całą sprawę, jeśli chodzi o czas rodzicielski i podejmowanie decyzji w przypadku małoletnich dzieci. Twoje emocje mogą sprawić, że będziesz robić takie rzeczy, jak plotkować o drugim rodzicu, krzyczeć na drugiego rodzica i próbować nastawić dzieci przeciwko drugiemu rodzicowi, ale te działania tylko pogorszą sytuację dla ciebie, a nie dla drugiego rodzica. Rozmowa ze specjalistą ds. zdrowia psychicznego może pomóc ci przepracować swoje uczucia związane z rozwodem i postrzeganą stratą czasu z dziećmi. Podczas gdy sprawa dotycząca opieki nad dzieckiem jest w toku, sąd będzie wydawał postanowienia tymczasowe. Bardzo ważne jest przestrzeganie wszystkich tymczasowych nakazów sądowych wydanych w toku sprawy. Bardzo ważne jest generalnie, aby zastosować się do postanowienia sądu, co świadczy o zaangażowaniu w procedurę i szacunku do sądu.

Zapewnij swojemu dziecku bezpieczne i pełne miłości środowisko

Bądź nadal świetnym rodzicem, tworząc bezpieczne i pełne miłości środowisko dla swojego dziecka, gdy jest z tobą. Chcesz także mieć pewność, że twoje dziecko czuje się komfortowo rozmawiając z tobą o drugim rodzicu. Upewnij się, że twoje dziecko wie, że wspierasz, zachęcasz i ułatwiasz jego relacje z drugim rodzicem, nawet jeśli toczy się sprawa rozwodowa.

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej lub potencjalnej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, aby umówić się na poufną konsultację w sprawie prawa rodzinnego w Illinois.

Katarzyna Brukało
Brukalo Law, P.C.
Tel: 312-450-3630
www.Facebook.com/BrukaloLaw
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor