----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

24 maja 2022

Udostępnij znajomym:

Zapewne wiele osób pamięta jeszcze z Polski czarno brunatną maź stosowaną w celach leczniczych i kosmetycznych zwaną borowiną. Dziś przeżywa ona swój wspaniały renesans i jest powszechnie stosowana w postaci różnorakich zabiegów leczniczych i kosmetycznych dostępnych w uzdrowiskach, zakładach odnowy biologicznej, a nawet w warunkach domowych z wykorzystaniem tzw. plastrów borowinowych.

Czarne Złoto Polski, bo tak również nazywana jest borowina, to odmiana nieodwodnionego torfu powstającego w wyniku butwienia w wodzie obumarłych części roślin, w warunkach małego dostępu powietrza i przy obecności drobnoustrojów. Złoża, z których powstaje borowina, pochodzą sprzed 10 tysięcy lat p.n.e. i w największej ilości występują w Europie Środkowo-Wschodniej. Tu warto nadmienić, że borowina pochodząca z Polski należy do jednej z najczystszych i najbogatszych w składniki lecznicze. Człowiek już wiele lat temu zaczął wydobywać i użytkować torf. Wykorzystywano go jako opał i element użyźniania gleby. Z czasem odkryto także właściwości lecznicze borowiny i zaczęto ją wykorzystywać, najpierw w medycynie ludowej, a potem w leczeniu sanatoryjnym. Jest stosowana także do produkcji kosmetyków. Jej właściwości kosmetyczne doceniła już Kleopatra, a w celach leczniczych była stosowana przez starożytnych Greków. Staropolska nazwa „borowina” pochodzi prawdopodobnie od podłoża borów iglastych, z których torfowisk zaczęto ją pierwotnie wydobywać. Na terenie Europy w sanatoriach borowinę w celach leczniczych zaczęto stosować po raz pierwszy w orawskim uzdrowisku Mariańskie Łaźnie w 1815 r., natomiast w Polsce wprowadzono ją do użytku w 1858 r. w uzdrowisku w Krynicy Górskiej. Dobre wyniki leczenia borowiną spowodowały wzrost popularności tych zabiegów i obecnie oferowane są w większości znanych polskich sanatoriów i uzdrowisk leczniczych.

Działanie borowiny

Borowina jest wspaniałym darem natury, stanowiącym ogromne bogactwo cennych substancji organicznych takich jak węglowodany, garbniki, bituminy, białka, żywice, mikro i makroelementy, a także kwasy humusowe i fulwonowe. Jeśli borowinę rozgrzejemy do 40 stopni Celsjusza i położymy na ciało, będzie ona oddawała ciepło powoli i równomiernie. Metabolizm komórkowy zwiększy się, a tym samym składniki odżywcze szybciej dotrą do komórek, a zbędne substancje zostaną wydalone. Zaczniemy się pocić i tym samym oczyszczać z produktów przemiany materii. Dodatkowo kwasy huminowe zawarte w borowinie resorbują z powierzchni skóry już wydalone ze środka niepotrzebne substancje. Borowina oczyszcza organizm, ponieważ „wyciąga” szkodliwe produkty przemiany materii z organizmu do warstwy nałożonej na skórze. Ciepło borowiny rozluźnia mięśnie szkieletu oraz narządów wewnętrznych i naczyń. Ogrzana borowina kładziona na ciele pacjenta, wnika w głąb ciała i dobroczynnie wpływa na jego narządy. Stąd organizm łatwiej pozbywa się toksyn, przyspiesza przepływ krwi, łagodzi ból i poprawia pracę serca. Ponadto plastry z borowiną są stosowane na wszelkie urazy mechaniczne ciała.

122

Zastosowanie

Dzięki swoim właściwościom borowinę wykorzystuje się do wspomagania leczenia stanów zapalnych, schorzeń mięśni, kości i stawów. Powszechnie stosowana jest w przypadku leczenia rwy kulszowej czy w dolegliwościach związanych z procesami zapalnymi stawów oraz w stanach bólowych po stłuczeniach.

Dodatkowo, kwasy organiczne i sole znajdujące się w borowinie nadają jej właściwości ściągające, przeciwzapalne, bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Dlatego zabiegi z użyciem borowiny powodują regenerację naskórka i uszkodzonych tkanek, a także zwiększenie ukrwienia skóry. Po zabiegu borowinowym, skóra uzyskuje niesamowitą gładkość.

Istnieje kilka sposobów aplikowania borowiny na ciało osoby poddawanej zabiegom. W sanatoriach w specjalnie przystosowanych do tego łaźniach można poddać się wannowym kąpielom borowinowym, polegającym na przebywaniu przez okres 10-20 minut w roztworze borowiny i wody podgrzanym do temperatury 38°C / 100°F. Innym sposobem są tzw. smarowania pastą borowinową polegające na okładaniu ciała 2 cm warstwą luźnej borowiny. Trzecią i najłatwiejszą do zastosowania metodą są okłady z plastrów borowinowych. Gotowe do użytku plastry z borowiną opakowane w folię podgrzewamy najpierw do temperatury około 40°C / 104°F, a następnie przykładamy w wybrane miejsce na ciele i okrywamy ciepłym kocem przez okres około 20 – 25 minut. Metoda ta doskonale sprawdza się zarówno w zakładach rehabilitacyjnych, jak i w warunkach domowych.

W rejonie metropolii chicagowskiej dostępnych jest kilka punktów, w których możemy skorzystać z niektórych opisanych powyżej zabiegów terapii borowinowej. Można również zakupić gotowe do użytku zestawy kuracyjne w sklepach sieci KD Market lub w wybranych, polonijnych sklepach aptekarskich. Więcej informacji na stronie www.borowinakrolewska.com

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----