Chleb Anadama
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----
Anna Czerwińska

Anna Czerwińska


Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Udostępnij swoim znajomym:

Zapomniany, najbardziej klasyczny chleb Nowej Anglii, z ciekawą historią i legendą…

Nazwa "Anadama bread" w druku pojawiła się po raz pierwszy w roku 1915, jednak z pewnością chleb ten był pieczony dużo wcześniej w wielu domach Nowej Anglii, co potwierdzają zapiski i opowieści mieszkańców tego regionu.

Gentelman o nazwisku Knowlton stał się domowym piekarzem w 1850 roku i rozwoził chleb Anadama zainteresowanym po okolicznych domach Rockport (Massachusetts). Chleb cieszył się ogromnym powodzeniem. Był inny, przyciemniony, lekko pachnący orzechami, dzięki dodaniu mąki kukurydzianej i melasy. Po jakimś czasie w tymże miasteczku powstała piekarnia Anadama Bakery. Właściciele - rodzina Smithów - mieli w posiadaniu również kilka hoteli i Blacksmith Shop Restaurant w Rockport. Piekarnia zaopatrywała w Anadama ich restauracje, hotele i okoliczne sklepiki. Tak było do roku 1950. I chociaż kuzyni państwa Smith nadal zamieszkują okolice Rockport... chleba nie ma. Piekarnia też nie istnieje, a restauracja właśnie została wystawiona na sprzedaż.

W innym miasteczku - Worcester (Massachusetts) - w 1890 roku na ulicy Main, w małej piekarence Jones Bakery, pradziadek jednego z mieszkańców Worcester wypiekał chleb Anadama. Przez lata - jak pamięta wspomniany mieszkaniec - jego dziadek i ojciec piekli chleb w domu, dla swoich dzieci. Wspaniała rodzinna tradycja, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dzisiaj... najnowsze pokolenie nie jest zainteresowane wypiekaniem domowego pieczywa, a tradycja... powoli ulega globalizacji.

Jednak nie wpadajmy w panikę... wprawdzie chleba nie ma w wielkich konglomeratach piekarnianych i wielkich sklepach ze wszystkim, ale chleb Anadama jest w niektórych domach Nowej Anglii i świata!

I powiem Wam, że dobrze się stało. Bo nie ma nic lepszego, od własnoręcznie upieczonego chleba!

Panowie wypiekali chleby... Czyżby tym samym nawiązywali do lokalnej legendy, wyjaśniającej nazwę tegoż chleba, wszak Anadama to dość nietypowe określenie... Legendę znalazłam w archiwach New England Today - Yankee Magazine.

A było tak: rybak o imieniu Gloucester rozstał się ze swoją żoną Anną. Prawdopodobnie Anna nie błyszczała kuchennym talentem i kiedy rybak znalazł ponumerowane miski wypełnione kaszką kukurydzianą i melasą na kolejne kolacje, wściekły, do jednej z nich dołożył mąkę pszenną i drożdże, wymieszał, włożył do piecyka. Podczas pieczenia mruczał pod nosem: Anna! Damn her.

Tak powstała nazwa i najbardziej klasyczny chleb Nowej Anglii, o którym świat nie słyszał...

Moja prababcia piekła ten chleb. Do dzisiaj jest to nasz ulubiony w rodzinie. Tylko musiałam trochę zmodyfikować przepis i przystosować do chlebowej maszyny. Mam 59 lat i reumatyzm i nie mogę już zagniatać ciasta. Ale... chleb jest nadal pyszny. Można go mrozić, można robić tosty, naprawdę polecam - opowiada o swoich kłopotach Randy.

Poniżej więc dwa przepisy: z archiwów New England Today i drugi - przepis Randy, sprawdzony, chwalony, maszynowy...

Mój chleb powstał według przepisu z New England Today - Yankee Magazine.

I cieszę się, że mam trzy bochenki (dwa zamrożone), bo jest naprawdę wyśmienity, a francuskie tosty z tego chleba to jedno z najsmaczniejszych śniadań!

Chleb Anadama

SKŁADNIKI (NA 3 BOCHENKI):
2 łyżki oleju roślinnego
125 mililitrów (1/2 cup) letniej wody
14 gram suszonych drożdży (28 gram świeżych)
450 mililitrów (2 cups) mleka
125 gram (1 cup) mąki kukurydzianej
200 gram (2/3 cup) melasy
3 łyżki niesolonego masła, roztopić (plus masło do blaszek)
1 1/2 łyżeczki soli
1750 gram (7-8 cups) mąki chlebowej lub pszennej​

PRZYGOTOWANIE:

  • dużą miskę wysmarować olejem...
  • drożdże zalać wodą, odstawić...
  • w suchej misce wymieszać: mąkę kukurydzianą, mleko, melasę, sól, masło, lekko wymieszać...
  • dodać połowę mąki i mieszankę drożdżową, wymieszać...
  • dodać pozostałą mąkę, zagnieść ciasto, by było miękkie i jedwabiste...
  • kulkę z ciasta włożyć do natłuszczonej miski, kilka razy przetoczyć, by całość się natłuściła...
  • przykryć folią i zostawić do wyrośnięcia (około 1,5 godziny)
  • ciasto lekko zagnieść, przełożyć do wcześniej przygotowanych blaszek, odstawić do ponownego rośnięcia...
  • piec w temperaturze 350 stopni F (180 stopni C) 35 - 45 minut.

72

Chleb Anadama

SKŁADNIKI (NA 1 BOCHENEK, STYL MASZYNOWY):
250 mililitrów letniej wody
63 gramy melasy
1 łyżka niesolonego masła (nie roztopionego)
32 gramy mąki kukurydzianej
625 gram mąki
1/2 soli
2 łyżeczki suszonych drożdży

Randy: wkładam wszystkie składniki do maszyny i włączam zgodnie z instrukcją, ale bez pieczenia. Kiedy ciasto urośnie, wyjmuję je i przekładam do przygotowanej blaszki. Zostawiam do ponownego wyrośnięcia i piekę w temperaturze 350 stopni F (180 stopni C) około 35 minut. Zawsze wychodzi pyszny. A jeszcze ciepły.... Raj!

Anna Czerwińska
wielbicielka muzyki klasycznej i dobrej literatury, amatorka gór i namiotu, podglądania życia od kuchni i innych obserwacji wszelkich na własny użytek.
Autorka blogów: o kuchni Stanów Zjednoczonych i… truflach czekoladowych: www.amerykanskiekulinaria.comwww.domowetrufle.com
kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.