----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

31 grudnia 2021

Udostępnij znajomym:

Chociaż intercyza („prenuptial agreement”) może nie wydawać się najbardziej romantycznym prezentem ślubnym, jest prawdopodobnie jednym z najcenniejszych. To dlatego, że może chronić finanse osoby w przypadku rozwodu; ale może również nadać małżeństwu tonu finansowego i zmniejszyć ryzyko kłótni o pieniądze.

Poniżej lista kwestii, o których należy pomyśleć przed podpisaniem intercyzy.

Więcej niż tylko pieniądze: Intercyzy są nie tylko dla bogatych i sławnych. Wiele par używa ich do ochrony swoich praw intelektualnych do pomysłów, wynalazków („inventions”) i twórczości artystycznej. Oczywiście nie wszystkie pomysły okazują się dochodowe, ale chodzi o to, że intercyza może chronić prawa do tych wartości niematerialnych („intangible assets”) i wszelkich wpływów („proceeds”) pochodzących z nich.

Wyczucie czasu jest ważne: Aby skutecznie chronić swój majątek na wypadek rozwodu, zalecane jest podpisać intercyzę raczej wcześniej niż później. Data umowy zbyt blisko daty ślubu, może pozwolić na argument podpisania dokumentu pod przymusem, co może unieważnić szczegóły intercyzy.

Potrzebujesz własnego adwokata: Zaręczone pary często zakładają, że mogą korzystać z tego samego adwokata podczas sporządzania intercyzy, lecz to stanowi konflikt dla adwokata. Należy mieć własnego adwokata, który będzie chronił ‘twoje’ interesy i który będzie mógł ‘tobie’ wytłumaczyć co jest lub nie jest w ‘twoim’ interesie.

Majątek przedmałżeński jest zwykle niedostępny: Podczas sporządzania intercyzy należy pamiętać, że majątek przedmałżeński jest ogólnie uważany za niedostępny. W przypadku rozwodu w stanie Illinois majątek przedmałżeński – pod warunkiem, że jest nadal w ten sposób kategoryzowany – zostanie zwrócony małżonkowi, którego był wcześniej własnością.

Umowy dotyczące dzieci są wykluczone: Nie można zdefiniować parametrów dotyczących dzieci w intercyzie. Stan Illinois wymaga, aby wszystkie decyzje dotyczące planów rodzicielskich i wyznaczenia alimentów na dziecko („child support”) były podejmowane w najlepszym interesie dziecka („best interest of the child”) w momencie rozwodu, a nie w czasie sporządzania intercyzy.

Można uwzględnić postanowienia dotyczące alimentów („maintenance”): Jeśli alimenty mogą stanowić problem w przypadku potencjalnego rozwodu, można to uwzględnić w intercyzie. Może to zapewnić, że małżonek otrzymujący alimenty jest zabezpieczony, ale przyznana kwota nie przekracza kwoty, którą może obsłużyć płatnik. Można również zrzec się alimentów lub wykluczyć alimenty.

Spadek: Intercyzy mogą nawet dotyczyć majątku będącego wyłączną własnością jednego z współmałżonków w przypadku śmierci oraz tego, kto będzie spadkobiercą tego majątku (np. niekoniecznie współmałżonek).

Uczciwość: Podczas sporządzania umowy należy podać pełne informacje finansowe. Niezastosowanie się do tego może spowodować, że umowa zostanie unieważniona przy rozwodzie. Co gorsze, można zostać ukaranym przez sąd za próbę ukrycia zasobów („assets”).

Sprawiedliwość: W stanie Illinois majątek małżeński jest dzielony sprawiedliwie („equitably”) w ramach rozwodu, niekoniecznie 50/50. Intercyza powinna odzwierciedlać ten punkt widzenia. W przeciwnym razie może zostać obalona podczas rozwodu.

Co sprawiedliwe nie jest takie same dla wszystkich: Sprawiedliwość jest subiektywna. To, co ktoś uważa za sprawiedliwe, może wydawać się niesprawiedliwe komuś innemu, w tym współmałżonkowi. Ważne jest, aby oprzeć intercyzę na okolicznościach małżeństwa — a nie tego, co wszyscy inni uważają za sprawiedliwe.

Kiedy intercyza w stanie Illinois może zostać uznana za nieważną?

Intercyza dotyczy głównie kwestii finansowych, takich jak podział majątku oraz alimenty na rzecz współmałżonka. Aby para mogła dojść do porozumienia w sprawie szczegółów swojej umowy, należy w pełni ujawnić wszystkie aktywa, dochody i długi. Jeśli współmałżonek kłamie na temat swoich finansów, wówczas warunki zawarte w umowie przedślubnej są oparte na błędnych informacjach („misiniformation”). Jeśli para ostatecznie wystąpi o rozwód i zostanie ustalone, że intercyza została oparta na fałszywych informacjach finansowych, dokument może nie być prawnie wykonalny („legally enforceable”).

Aby intercyza była ważna w stanie Illinois, musi być sporządzona na piśmie i podpisana dobrowolnie przez oboje małżonków. Jeżeli współmałżonek został zmuszony do podpisania umowy, umowa może być nieważna. Para musi mieć czas na zapoznanie się i pełne zrozumienie postanowień zawartych w intercyzie, aby dobrowolnie zawrzeć umowę.

Intercyza nie może również zawierać postanowień opisujących cokolwiek niezgodnego z prawem („illegal”), postanowień dotyczących osobistych spraw, takich jak obowiązki domowe, ani postanowień rażąco nieuczciwych.

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Zapraszamy na kontakt, aby umówić się na poufną konsultację w sprawie prawa rodzinnego w Illinois.

Katarzyna Brukało
Brukalo Law, P.C.
Tel: 312-450-3630
www.Facebook.com/BrukaloLaw
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----