Coraz mniej sklepów sieciowych
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W minionym roku w całym kraju, w związku z tym również w Illinois, zamknięto kolejne setki tradycyjnych sklepów. Powody? Od lat te same. Przede wszystkim konkurencja ze strony internetowych witryn handlowych, wysokie koszty oraz nietrafione decyzje biznesowe w przeszłości.

Zamknięcia dotyczą całych sieci (Forever 21, Dressbarn), jak również pojedynczych, słabiej radzących sobie finansowo punktów (Kmart). Firmy nie zawsze ogłaszają bankructwo, lecz rezygnują ze sprzedaży detalicznej pozostając przy hurcie, produkcji lub innego rodzaju usługach (Bed Bath & Beyond).

Spójrzmy na zmiany jakie przyniósł nam ubiegły, 2019, rok:

Kmart, Sears

Sears od lat nie radzi sobie najlepiej. Specjaliści uważają, iż sieć spóźniła się podczas rewolucji interetowej, a potem nie przystosowała istniejących sklepów do zmian wystarczająco szybko. Największy niegdyś sprzedawca detaliczny w Ameryce Północnej, dziś bezskutecznie stara się utrzymać na powierzchni. Na początku ubiegłego roku zapowiedziano kolejne zamknięcia, tym razem 26 sklepów Sears i należących do nich Kmart w Illinois. W sierpniu dołożono do tego jeszcze Kmart w Bridgeview. Tym samym w naszym stanie pozostanie już tylko jeden sklep o tej nazwie, Kmart w Des Plaines.

Bed Bath & Beyond

Popularna sieć z wyposażeniem domowym posiadająca ponad 1,000 sklepów w USA, Kanadzie i Meksyku, z czego 33 w Illinois, zapowiedziała zamknięcie części z nich, prawdopodobnie około 40, w pierwszej połowie 2020 r. Pierwsze już w grudniu rozpoczęły wyprzedaże, jednak pełna lista zamykanych nie jest znana. Może ich być więcej, jeśli nie uda się wynegocjować lepszych warunków wynajmu. Sieć jest również właścicielem Buy Buy Baby oraz World Market.

Charlotte Russe

Już w marcu zakomunikowano zamknięcie wszystkich sklepów o tej nazwie. Jak zapowiedziano, tak zrobiono, w związku z czym z rynku zniknęło ich 400, w tym 30 w Illinois.

Destination Maternity

Sieć jest właścicielem Motherhood Maternity, a także Pea In The Pod. W ubiegłym roku zapowiedziała likwidacje 201 lokalizacji w całym kraju, w tym 10 w Illinois, kontynuując proces bankructwa.

Forever 21

Znany przede wszystkim nastolatkom sklep odzieżowy zapowiedział jesienią 2019 zamknięcie 178 punktów w USA. Zapowiedź ta ukazała się tuż po tym, jak zarząd firmy obecnej na rynku od 1984 r. ogłosił rozpoczęcie procesu bankructwa.

Payless ShoeSource

Kiedyś niemal na każdym rogu, dziś ślad po nich zaginął. Ostatnie punkty zamknięto w ubiegłym roku.

Dressbarn

Wszystkie punkty tej sieci miały być zamknięte do końca roku, w tym 27 w Illinois. Plan w większości zrealizowano, gdzieniegdzie jeszcze nieliczne pozostają otwarte, pozbywając się resztek towaru.

Walgreens

Choć sieć ta nie znika, przynajmniej na razie, ale ubiegły rok przyniósł zamknięcie 200 punktów – wynikało z dokumentów złożonych w SEC w sierpniu.

Pier 1

Niebywale popularna kiedyś sieć oferująca wyposażenie domu planowała zamknąć w ubiegłym roku 57 punktów w całym kraju. Lista tych miejsc nie została jednak opublikowana, w związku z czym o likwidowanych sklepach dowiadujemy się wtedy, gdy na drzwiach pojawia się odpowiednia informacja.

Charming Charlie

Kolejna, zamykająca wszystkie punkty w związku z bankructwem sieć. W ubiegłym roku niknęło ich 260 w całym kraju, w tym 14 w Illinois.

RJ

Udostępnij swoim znajomym: