----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Kilka godzin przed podpisaniem kontrowersyjnej ustawy aborcyjnej w czwartek, gubernator Bruce Rauner zadzwonił do kardynała Cupicha. Arcybiskup przypomniał mu, że jest rozczarowany jego polityczną decyzją, dodając także, że gubernator złamał wcześniej składaną obietnicę. Wiosną Rauner zapewniał przeciwników prawa aborcyjnego, że zawetuje ustawę.

"Przypomniałem mu obietnicę, a także moje wcześniejsze oświadczenie, w którym mu za nią podziękowałem" - powiedział kardynał Cupich. "Złamał swoją obietnicę. Złamał słowo dane ludziom, szczególnie tym, który przemawiają w imieniu nienarodzonych dzieci znajdujących się w łonie matki".

Gubernator na konferencji prasowej w czwartek, wyjaśniał zmianę swojego stanowiska.

"Próbowałem wiosną i próbowałem przez wiele miesięcy, kiedy debatowano nad tą ustawą i w końcu musiałem znaleźć wspólną płaszczyznę dla obu stron w tej kwestii" - stwierdził Rauner.

"To wielkie rozczarowanie" - powiedział Cupich. "Jestem smutny, ale tak właśnie jest. Musimy zaakceptować tę rzeczywistość".

Katolicka Konferencja Illinois sprzeciwiła się projektowi ustawy nie tylko dlatego, że zapewnia finansowanie aborcji, ale również, ponieważ - według Cupicha - sprawia, że aborcja na żądanie stała się legalna". 

Monitor