Czasowe wstrzymanie wjazdów do USA
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

22 kwietnia prezydent Trump podpisał proklamację o czasowym wstrzymaniu (na okres 60 dni) wjazdów do USA osób na wizach stałego pobytu. Proklamacja ta jest bardzo ograniczona, i na szczęście odbiega znacznie od wstępnych gróźb Trumpa, że wstrzyma on zupełnie imigrację do USA. 

W końcowej swej formie, proklamacja ta wstrzymuje wjazdy do USA na wizy stałego pobytu na okres 60 dni dla osób, które są obecnie za granicą, i które nie mają jeszcze w paszporcie wbitych wiz pobytu stałego. Praktycznie więc, proklamacja ta niczego nie zmienia, ponieważ konsulaty od 6 tygodni i tak nie wydają wiz imigracyjnych, oprócz nagłych humanitarnych przypadków.

Ponieważ doniesienia prasowe są mylące, ważne jest wyjaśnienie czego proklamacja nie dotyczy, czego nie zmienia i czego nie wstrzymuje.

Proklamacja ta nie blokuje wjazdów na wizy tymczasowe, typu turystyczne, studenckie lub pracownicze.

Proklamacja ta nie blokuje wjazdu do USA obywatelom lub posiadaczom zielonych kart.

Proklamacja ta nie blokuje wjazdu lub wydawania wiz pobytu stałego dla małżonków lub nieletnich dzieci obywateli USA. Choć osoby te prawdopodobnie nie będą mogły na razie umówić się na spotkanie wizowe, bo konsulaty w znacznej mierze ograniczyły takie spotkania na najbliższe tygodnie.

Proklamacja ta nie dotyczy osób, które posiadały już wizy pobytu stałego w paszporcie w dniu, w którym proklamacja wchodzi w życie, a więc 23 kwietnia 2020. Osoby te mogą wjechać do USA.

Proklamacja ta nie dotyczy osób starających się o pobyt stały w USA. Osoby te dalej mogą składać aplikacje o pobyt stały i będą one przyjmowanie i procesowane przez biuro imigracyjne. Jedynie interview, a więc spotkanie z oficerami biura imigracyjnego są na razie wstrzymane (na razie do 4 maja, choć może to ulec wydłużeniu.)

Proklamacja ta nie zmienia procesowania sponsorowania przez pracę w Departamencie Pracy lub składania petycji o pobyt stały przez wizę pracowniczą tzw. petycję I-140.

Proklamacja ta nie zmienia procesowania waiverów, a więc aplikacji o wybaczenie nielegalnego pobytu lub wjazdu do USA. Proklamacja ta nie opóźni procesowania waiverów. 

Proklamacja ta również nie wpływa na procesowanie formularzy na proces konsularny. National Visa Center dalej procesuje opłaty, formularze i dokumenty wspierające. Jedynie wstrzymane są w większości spotkania w konsulacie na następne 60 dni. Ale osoby, które są małżonkami lub dziećmi obywateli USA mogą, w niektórych wypadkach humanitarnych, starać się o takie spotkanie nawet w ciągu najbliższych 60 dni.

Proklamacja ta nie dotyczy również pracowników służby zdrowia przybywających do USA na wizy stałego pobytu. 

Generalnie więc, na szczęście, proklamacja ta ma bardzo ograniczone działanie, i blokuje jedynie (na okres 60 dni) osoby, których wizy imigracyjne wydane byłyby w ciągu najbliższych 60 dni, i które nie są małżonkami lub dziećmi obywateli USA. A skoro Departament Stanu i tak w większości zawiesił wydawanie takich wiz i czasowo zamknął sekcje wizowe w większości konsulatów, to tak naprawdę proklamacja ta niczego nie zmienia. Jest ona bardziej ruchem politycznym Trumpa, który próbuje zmobilizować swą bazę wyborców, którzy w większości, i z założenia, są generalnie przeciwni imigracji do USA.

Procesowanie aplikacji i petycji w czasie pandemii

Pragnę przypomnieć, że biuro imigracyjne, sądy imigracyjne, departament pracy i departament stanu pracują w czasie pandemii Covid- 19, procesują aplikacje wizowe, sponsorowania czy aplikacje o obywatelstwo, ale nie przeprowadzają spotkań osobistych. Na dzień dzisiejszy, sąd imigracyjny odwołał większość rozpraw niewięziennych do 15 maja 2020. Natomiast Biuro Imigracyjne odwołało spotkania osobiste (interview) i przysięgi do 3 maja 2020. Obie te daty w każdym momencie mogą ulec zmianie. Proszę porozumieć się z prawnikami imigracyjnymi, jeśli macie państwo pytania co do swej sprawy.

Biuro imigracyjne ogłosiło również, że nie będzie przedłużać automatycznie wiz turystycznych lub wjazdów bezwizowych. Jeśli ktoś potrzebuje zostać dłużej, to może to zrobić jedynie za pozwoleniem biura imigracyjnego. Posiadacz wizy turystycznej musi wystąpić o przedłużenie swego pobytu za pomocą formularza I-539 z odpowiednią oplatą i dokumentacją. W przypadku wjazdu bezwizowego można ubiegać się o jego przedłużenie o 30 dni (czasem o następne 30), dzwoniąc do Contact Center Biura imigracyjnego pod numerem 800-375-5283.

Jeśli komuś kończy się ważność zielonej karty i potrzebuje dowodu, że może pracować, to biuro imigracyjne może umówić na tzw. Infopass i wbić pieczątkę pobytu stałego do paszportu nawet przed 4 maja. 

Jeśli maja państwo pytania odnośnie procesowania imigracyjnego w trakcie pandemii, proszę się z nami kontaktować. Nasza kancelaria jest czynna w czasie pandemii. Proszę dzwonić lub wysłać nam e-mail.

Życzę zdrowia i wytrwałości

Agata Gostyńska-Frakt

Adwokat imigracyjny i rodzinny

Tel. 312-644-8000

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.