Czy mężczyźni są bardziej narażeni niż kobiety?
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Dane statystyczne z Chin mówią, że większość ofiar śmiertelnych Covid-19 to mężczyźni. Włochy odnotowały jeszcze bardziej dramatyczną różnicę w liczbie zmarłych mężczyzn i kobiet.

Według Silvio Brusaferro, przedstawiciela Istituto Superiore di Sanità, średni wiek osób zmarłych na COVID-19 we Włoszech wynosi 80.3 lat, z czego tylko 25.8% to kobiety.

Początkowo podejrzewano, iż chodzi o mniej zdrowy tryb życia przypisywany mężczyznom, zwłaszcza palenie papierosów, które jest w Chinach popularniejsze wśród mężczyzn. Wytłumaczenie tego zjawiska jest jednak prawdopodobnie inne.

„Mężczyźni są bardziej narażeni od kobiet, a ich objawy są często poważniejsze” – uważa prof. Luis Ostrosky z McGovern Medical School w Houston - „To estrogen ma działanie ochronne. Kiedy naukowcy blokują produkcję estrogenu u zwierząt, stają się one bardziej podatne na działanie koronawirusów i mają poważniejsze objawy”.

Po czym prof. Ostrosky dodaje: „Ale proszę, nie bierzcie zastrzyków lub pigułek z estrogenem. Jeśli jesteś mężczyzną, nic ci one nie pomogą”.

Czy różnica płci ma znaczenie w przypadku grypy?

„Nie, grypa zaraża po równo” – odpowiada prof. Luis Ostrosky.

Obie choroby mają podobne objawy, w tym ból gardła i kaszel, ale mają inne cechy, które je odróżniają. Koronawirus jest powszechny u ludzi i zwierząt i powoduje łagodne do umiarkowanych choroby układu oddechowego. Ale może przenikać w ciało i uszkadzać inne narządy.