----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

17 grudnia 2021

Udostępnij znajomym:

Słownik wyrazów prawnych definiuje dwużeństwo lub bigamię („bigamy”) jako ‘stan posiadania dwóch żon lub dwóch mężów jednocześnie.’

W stanie Illinois dwużeństwo jest przestępstwem bez względu na to, czy jest się osobą, która jest dwukrotnie zamężna, czy jest się ‘drugim’ z mężów lub żon.

Według ustawy karnej stanu Illinois osoba popełnia dwużeństwo, gdy ma męża lub żonę, a następnie świadomie poślubia inną osobę. Dwużeństwo to poważne przestępstwo klasy czwartej („Class 4 felony”). Chociaż poważne przestępstwo klasy czwartej jest najłagodniej karane ze wszystkich zarzutów o poważne przestępstwo („felony charges”), nadal wiąże się z poważnymi karami. Kara więzienia za skazanie za poważne przestępstwo klasy czwartej wynosi od 1 do 3 lat, a wyroki skazujące za przestępstwa klasy czwartej mogą również obejmować grzywnę w wysokości do $25,000.

Ustawa karna także bierze pod uwagę poślubienie bigamisty. Osoba niezamężna poślubia bigamistę, gdy ta osoba świadomie poślubia inną osobę w znanych jej okolicznościach, które zgodnie z prawem tego państwa uczyniłyby tę osobę winną dwużeństwa. Poślubienie bigamisty to wykroczenie klasy A („Class A Misdemeanor”). W przypadku wykroczenia klasy A oskarżony może być skazany przez sąd na karę do jednego roku więzienia i grzywnę w wysokości $2,500.

Osoba, która poślubia bigamistę, nie może być oskarżona o dwużeństwo, jeśli wierzyła, że jej współmałżonek nie był wówczas w związku małżeńskim, oraz może to udowodnić.

W sądach spotyka się przypadki bigamii, gdy ktoś zawarł związek małżeński w obcym kraju, a następnie przeprowadza się do Stanów Zjednoczonych i ‘zapomina’ o rozwodzie przed ponownym zawarciem małżeństwa, lub nie jest pewny/a czy naprawdę był/a w związku małżeńskim w obcym kraju.

Jeśli ktoś dowie się, że jej obecny współmałżonek był wcześniej w związku małżeńskim i nie rozwiódł się, i ta osoba nie życzy sobie pozostać w tym związku, może zwrócić się do sądu o uznanie małżeństwa za nieważne („declare the marriage invalid”) zamiast wnioskowania o rozwód.

Uznanie małżeństwa za nieważne jest równoznaczne z unieważnieniem („annulment”) małżeństwa. Nieważne małżeństwo zasadniczo stwierdza: ‘to małżeństwo nigdy nie istniało; dlatego nie można zastosować żadnego prawa rozwodowego.’ Oznacza to brak podziału majątku, brak podziału długów i - być może - brak alimentów („maintenance”).

Jeśli osoba zawarła małżeństwo w dobrej wierze („good faith”) z bigamistą, nadal istnieje możliwość prawna uzyskania przez tę osobę alimentów, pomimo unieważnienia małżeństwa, według parametrów ustawy o małżeństwie i rozwiązaniu małżeństwa w stanie Illinois („Illinois Marriage and Dissolution of Marriage Act”).

Inaczej, małżonek, który nie wiedział, że współmałżonek nadal pozostaje w legalnym związku małżeńskim z kimś innym, określany jest ‘domniemanym małżonkiem’ („putative spouse”) i zgodnie z prawem mogą przysługiwać mu niektóre prawa przyznane legalnemu małżonkowi, w tym prawo do alimentów.

Może pojawić się kwestia alimentów na dziecko („child suport”). Rozwiązuje to prawo stanu Illinois dotyczące alimentów na dziecko. Wsparcie i opieka nad dziećmi jest zawsze najwyższym priorytetem sądu.

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Zapraszamy na kontakt, aby umówić się na poufną konsultację w sprawie prawa rodzinnego w Illinois.

Katarzyna Brukało
Brukalo Law, P.C.
Tel: 312-450-3630
www.Facebook.com/BrukaloLaw
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----