----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

09 listopada 2021

Udostępnij znajomym:

Stopa bezrobocia stopniowo maleje, a na drzwiach wielu biznesów widnieją napisy „Help Wanted”. Prawie dziesięć milionów ofert pracy miesięcznie czeka na pracowników w Stanach Zjednoczonych. Szczególne zapotrzebowanie na personel będzie przed świętami Bożego Narodzenia. Widząc, że są potrzebni, wielu emerytów wraca do pracy, by uzupełnić skromne świadczenia Social Security, albo mieć jakieś zajęcie. Oto konsekwencje takiego kroku.

Limit zarobków emeryta

Osoby, które osiągnęły pełny wiek emerytalny, mogą pobierać emeryturę Social Security i zarobkować bez obawy utraty świadczeń. Natomiast emeryci poniżej pełnego wieku emerytalnego, który wynosi od 66 do 67 zależnie od roku urodzenia, są karani za swoją pracowitość. Jest im potrącany z emerytury dolar na każde dwa dolary zarobione ponad limit, który wynosi 18,960 dol. w roku 2021. Jeżeli przekroczysz limit zarobków, SSA pomniejszy świadczenia twoje i renty twojej rodziny. Jeżeli to członek twojej rodziny przekroczy limit – tylko jego świadczenia zostaną uszczuplone.

W roku, w którym osiągasz pełny wiek emerytalny, pobierasz emeryturę i pracujesz zarobkowo, obowiązuje cię inny limit. Wtedy utracisz dolara na każde trzy dolary zarobione ponad limit 50,520 dol. w roku 2021. Kara ta jest zniesiona w miesiącu, w którym osiągniesz pełny wiek emerytalny.

Należy zaznaczyć, że “zarobek” (earnings) oznacza tylko wynagrodzenie za czynną pracę. Do limitów Social Security nie wlicza się tzw. dochodu pasywnego (passive income), czyli takich rodzajów przychodu jak: odsetki bankowe, odsetki z obligacji, dywidendy; przyrost kapitału (capital gains); pensje i emerytury; kwoty wybrane z kont IRA czy 401(k); czynsze z inwestycyjnej nieruchomości; świadczenia Workers’ Compensation i zasiłki dla bezrobotnych itp.

Jak emerytura jest redukowana

Pracodawca posyła do SSA twoje składki Social Security, więc SSA zna twoje wynagrodzenie i wie, że jednocześnie pobierasz emeryturę. Jeżeli jesteś poniżej pełnego wieku emerytalnego, i skoro każde dwa dolary zarobione ponad limit powodują redukcję świadczeń Social Security o dolara, to SSA odbiera nadwyżkę z minionego roku począwszy od stycznia następnego roku w następujący sposób. Może wstrzymać świadczenia twoje i rodziny całkowicie, aż odbierze należną nadwyżkę, albo na twój wniosek rozłożyć należność na stopniowe raty.

Przykład: Adamowi przyznano 900 dol. emerytury. W minionym roku zarobił 4,000 dol. ponad limit, więc 2,000 dol. ma być mu potrącone. Adam nie dostanie czeku za styczeń i luty oraz tylko 700 dol. za marzec.

Powiedzmy, że Adam ma żonę, która dostaje 450 dol. renty małżeńskiej. Wtedy 2,000 dol. jest potrącone w następujący sposób: w styczniu SSA wstrzyma Adamowi 900 dol., a Ewie 450. W lutym SSA wstrzyma Adamowi 434, a Ewie 216 dol. Obydwoje dostaną pełne czeki od marca do grudnia.

Jeżeli to Ewa ma nadmierne zarobki, wtedy tylko jej renta będzie zredukowana, a nie emerytura męża. Adam może poprosić urząd Social Security, by potrącenie robione było stopniowo przez cały rok. Minimalna potrącana kwota wynosi 25 dolarów.

Nadmierne zarobki nie powodują pomniejszeń świadczeń dla byłego małżonka, z którym rozwiodłeś się co najmniej 2 lata temu.

Czy zawiesić wypłatę emerytury?

Jeżeli wróciłeś do pracy, masz przychód i emerytura niekoniecznie jest ci potrzebna, to zastanów się nad jej zawieszeniem (voluntary suspension). Możesz zawiesić emeryturę tylko po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego (66-70 lat zależnie od wieku). Zawieszenie podwyższy twoje przyszłe świadczenia o 8 proc. za każdy rok. Po ukończeniu 70-tki zawieszona emerytura podwyższana już nie jest.

Ustawa budżetowa, Bipartisan Budget Act of 2015, wniosła zmianę przepisów i teraz zawieszenie twojej emerytury powoduje wstrzymanie renty żony czy dzieci.

Czy wycofać wniosek o emeryturę?

Złożyłeś wniosek o emeryturę Social Security, zacząłeś ją dostawać, ale zmieniła się twoja życiowa sytuacja i żałujesz swej decyzji. Czy możesz się rozmyślić?

Tak. W przeciągu 12 miesięcy możesz wycofać wniosek o emeryturę, pod warunkiem, że zwrócisz wszystkie pobrane od tej pory świadczenia swoje i małżonka. Możesz zatrzymać ubezpieczenie Medicare, albo z niego zrezygnować, jeżeli uzyskałeś inne zdrowotne ubezpieczenie ze swojej pracy lub pracy małżonka.

Kiedy emerytura zostanie opodatkowana

Powrót do pracy może zmienić twoją sytuację podatkową.

Emerytura czy renta Social Security nie jest opodatkowana dla umiarkowanie zarabiających seniorów, czyli tych, których połowa emerytury czy renty plus cały inny dochód (tzw. dochód „prowizoryczny”) nie przekraczają 25,000 dol. dla osoby samotnej i 32,000 dol. dla małżeństwa.

Powrót do pracy może spowodować przekroczenie tego limitu. Gdy dochód prowizoryczny osiągnie ponad 32,000 dol. (dla małżeństw) albo 25,000 dol. (dla osób samotnych), to połowa emerytury zacznie być opodatkowana. Gdy dochód przekroczy 44,000 dol. (dla małżeństw) albo 34,000 dol. (dla osób samotnych), wtedy do 85 proc. emerytury podlega opodatkowaniu.

Czy oznacza to, że należy zrezygnować z zarobkowania? Nie, bo większość emerytów będzie zaledwie w 10- albo 15-procentowym przedziale podatkowym.

Jeżeli dociągniesz do 30 lat pracy

Wiemy, że osobom pobierającym emeryturę Social Security i polską, świadczenia amerykańskie pomniejszane są tytułem Windfall Elimination Provision. Osoby, które miały „znaczące zarobki” (substantial earnings, w roku 2021 – 26,550 dol.) mają szansę na pomniejszenie WEP-u. Redukcja WEP bowiem maleje, gdy staż pracy ze znaczącymi zarobkami zbliża się do 30 lat, a po osiągnięciu 30 lat jest całkowicie eliminowana. Gdy emeryt pracuje, może zwiększyć swoją liczbę lat ze znaczącymi zarobkami i mieć WEP wyeliminowany, ale tylko wtedy, gdy dociągnie do 30 lat. Jeżeli zabraknie mu nawet jednego roku, WEP przeliczony nie będzie. Szczegóły wyjaśniam w książce pt. „WEP: Jak walczyć z redukcją Social Security dla Polaków”.

Dorabiać, czy nie?

Powiedzmy, że jesteś na wczesnej emeryturze. Na krótką metę zarobki ponad limit pomniejszają ci świadczenia, ale na dłuższą metę nawet te ponad limit, powiększą twoją emeryturę w przyszłości. Po pierwsze, powiększają łączną sumę twoich życiowych zarobków, na której wyliczenie emerytury bazuje (SSA bierze 35 lat z najwyższymi zarobkami). Po drugie, potrącone świadczenia nie są konfiskowane, lecz dodawane do twojej puli w postaci „opóźnionych kredytów emerytalnych”, które podwyższą twoją podstawę emerytalną po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego. Więcej informacji na temat wpływu pracy zarobkowej na wysokość emerytury można uzyskać z broszury pt. „How Work Affects Your Benefits".

Wniosek: Pomimo redukcji świadczeń dla młodych emerytów i ewentualnych podatków, warto dorabiać do emerytury. W każdym wieku. A lepiej – nie zaczynać pobierania emerytury Social Security, jeżeli zamierza się kontynuować pracę, lecz pozwolić jej rosnąć.

Elżbieta Baumgartner

Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu książek-poradników, m.in. “Ubezpieczenie społeczne Social Security”,  „Amerykańskie emerytury” i „Emerytura reemigranta w Polsce”. Są one dostępne w D&Z House of Books, 5507 W. Belmont Ave. w Chicago, albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,  www.poradniksukces.com.

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----