----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

22 września 2022

Udostępnij znajomym:

Nie zawsze, jak twierdzą sommelierzy. Jedynie niewielki odsetek win jest tworzony z myślą o długim dojrzewaniu. Większość, zwłaszcza tych codziennych, jest robiona do wypicia w ciągu 2-3 lat. Wiele nadaje się do tego idealnie po roku. A my wciąż często wierzymy, że im wino jest starsze, tym lepsze. A wino, które nie jest przeznaczone do starzenia, które jest winem codziennym, z wiekiem będzie tracić swoje walory smakowe i kolor.

Co jeszcze mówią sommelierzy o winach? Mnóstwo ciekawych porad można od nich usłyszeć. Swojego czasu zwrócono mi delikatnie uwagę, iż nie otworzyłam wina przyniesionego przez gości.  Otóż, nie ma takiego obowiązku. Gospodarz nie musi otwierać wina, które zostało przyniesione na imprezę. Savoire-vivre nie przewiduje takiego rozwiązania, a goście nie powinni mieć pretensji, choć mogą o nie zapytać i poprosić o otwarcie. Ale to już inna sprawa.

Jednym z najczęstszych błędów, jakie popełniamy, przechowując wino w domu, jest wystawianie butelek na działanie światła oraz temperatury. Jedno i drugie wpłynie na to, jak to wino odbierzemy, jak będzie nam smakować.

Zbyt zimne nie ujawni pełni swoich walorów. Zbyt ciepłe odstręczy ostrymi aromatami i wonią alkoholu. Wino jak człowiek - nie lubi mieć za zimno i szkodzi mu przegrzanie. A najbardziej - czekanie na nasłonecznionej półce lub w barku. Ponadto światło zmienia wino – białe, zamknięte w przezroczystej butelce, pod wpływem promieni UV ściemnieje, a czerwone znowu będzie tracić na intensywności barwy.

Butelki z winem powinny być przechowywane w pozycji leżącej, chociaż często nie stosujemy się do takich rad. Jeśli czas przechowywania nie jest długi, nie ma wielkiej różnicy, ale w innej sytuacji w leżącej butelce zmniejsza się ryzyko wysuszenia korka. Jeśli korek zacznie wysychać, wówczas może się kruszyć, kurczyć i przepuszczać powietrze do środka butelki, przez co znajdujące się w środku wino zacznie się utleniać, tracić swój aromat i dojrzewać nie tak, jak powinno. Ale gdy ta wilgotność jest zbyt duża, korek zwyczajnie zbutwieje, a zawartość butelki będzie do wylania.

Jak tłumaczył mi sommelier kalifornijski, według najprostszych zasad wina białe najlepiej podawać w temperaturze 52-54 °F/11-12 °C. Wina czerwone – 59-61 °F/15-16 °C. Inaczej jest w przypadku win musujących – te lepiej serwować bardziej schłodzone (45 °F/7°C). Wprawdzie są szczegółowe wytyczne, dotyczące poszczególnych szczepów czy rodzajów win, ale warto zaufać swojej intuicji.

To nie koniec zasad związanych z delektowaniem się winem, wszak pijemy dla walorów smakowych, nie dla alkoholu w nim zawartego. Jeśli białe wino wyda nam się zbyt ciepłe, zbyt mocno alkoholowe - należy je zamknąć i bez obaw wstawić na chwilę do lodówki. Z kolei czerwone wino po wyjęciu z lodówki warto potrzymać otwarte 15-20 minut w temperaturze pokojowej, by się ogrzało i bardziej „otworzyło” swój bukiet kwiatowo-owocowy.

Picie wina to doświadczenie wielu zmysłów, również estetycznych. Zawsze cieszy ładne szkło. I tak do win musujących – kieliszki wąskie, wysokie, w których dobrze prezentują się bąbelki. Wina czerwone - w kieliszkach o większych czaszach, które dobrze leżą w dłoni, wino może oddychać, natlenić się, a po „zakręceniu” uwolnić cały swój aromat. Wina nie należy nalewać oczywiście do pełna, a nawet poniżej połowy wysokości czaszy - tam, gdzie średnica kieliszka jest największa. Z kolei kieliszki na wina białe są mniejsze i nie tak pękate w swoim kształcie, by wino nie ogrzewało się zbyt szybko.

Trudna lekcja, wiem. Przetrzymałam, by móc się podzielić tymi wiadomościami. Czy ich przestrzegam… Staram się, chociaż najtrudniej jest utrzymać odpowiednią temperaturę. Jest to ważne, o czym przekonałam się podczas pouczającej lekcji picia wina, chociaż nie należę do smakoszy trunków wszelkich.

Anna Czerwińska
wielbicielka muzyki klasycznej i dobrej literatury, amatorka gór i namiotu, podglądania życia od kuchni i innych obserwacji wszelkich na własny użytek.
Autorka blogów: o kuchni Stanów Zjednoczonych i… truflach czekoladowych www.amerykanskiekulinaria.com; www.domowetrufle.com
kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----- Reklama -----