17 stycznia 2023

Udostępnij znajomym:

Kamień nazębny jest codziennym problemem wielu Polaków, przeszkadza w kontaktach rodzinnych, towarzyskich i biznesowych.

90 procent naszych nowych pacjentów nie zdaje sobie z prawy z tego, że przyczyną ich nieświeżego oddechu jest kamień nazębny.

70 procent naszych nowych pacjentów nie usuwało lub miało źle usuwany kamień. Prowadzi to do wyniszczających efektów - paradontozy, objawiającej się rozchwianiem zębów i trwałym wyniszczeniem kości oraz dziąseł.

Kamień nazębny to trwały osad na zębach. Pokazuje się w postaci ciemnych przebarwień pomiędzy zębami. Nie można się go pozbyć na własną rękę. Niemożliwe jest wyszorowanie go szczoteczką do zębów ani też płynami do jamy ustnej czy innymi przyborami do higieny. Niezbędna jest interwencja higienistki dentystycznej lub dentysty.

U 40 procent naszych nowych pacjentów kamień nie był usuwany, a u 50 procent był bardzo źle usuwany.

Odpowiedź na wiele ważnych pytań dotyczących kamienia nazębnego znajduje się w tym artykule.

Czym jest kamień nazębny?

Jest to zmineralizowany osad nazębny powstający w wyniku niestarannego szczotkowania zębów. Przekształca się z miękkiego osadu na zębach, który tworzy się już w kilka godzin po zjedzeniu posiłku. Jeżeli osad ten nie zostanie dokładnie usunięty, pod wpływem śliny szybko twardnieje. Kamień nazębny jest złożoną strukturą bakteryjną i zawiera bakterie żywe i martwe.

Bakterie żywe powodują stany zapalne dziąseł. Bakterie martwe dają alergie całego organizmu. Są dwa rodzaje kamienia:

- Kamień naddziąsłowy to białe plamy na granicy zęba i dziąsła. Prowadzi to do odwapnienia szkliwa i w następstwie do próchnicy.

- Kamień poddziąsłowy jest zdecydowanie groźny, niszczy więzadła zęba w zębo-dole, a stale utrzymujący się stan zapalny powoduje resorpcję kości.

Zęby wyglądają na dłuższe, pojawiają się wrażliwe szyjki.

Objawy nieregularnego usuwania kamienia nazębnego:

To próchnica zębów i choroby dziąseł. Często występuje brak apetytu, wyraźny niesmak w ustach, przykry zapach z ust.

Postępująca choroba dziąseł prowadzi do ich krwawienia, są zaczerwienione i opuchnięte. Jeśli to wszystko występuje w jamie ustnej, należy umówić wizytę u dentysty.

Jak prawidłowo usuwa się kamień nazębny?

Niezbędna jest wizyta na czyszczenie w gabinecie dentystycznym.

- Pierwszy etap to urządzenie ultradźwiękowe, które rozbija kamień wytwarzając drgania z częstotliwością kilkudziesięciu tysięcy razy w ciągu sekundy, jednocześnie strumień wody wypłukuje kamień.

- Używamy również instrumentów ręcznych, gdzie kształt każdego jest dostosowany do odpowiedniej powierzchni zęba.

- Kolejnym etapem jest polerowanie zębów pastą lub ich piaskowanie.

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?

- Biała dieta to taka, która zawiera niski procent barwników. Unikamy picia kawy, mocnej herbaty, częstych naparów z ziół, czerwonego wina.

- Ograniczenie lub wyeliminowanie spożywania wyrobów tytoniowych.

- Stosowanie właściwych produktów do higieny jamy ustnej odpowiednio dobranych przez dentystę lub higienistkę dentystyczną.

Korzyści z regularnego usuwania kamienia nazębnego?

Najważniejsze korzyści to zęby wolne od próchnicy. Zęby białe, czyste. Nie zauważa się obniżonych i wrażliwych szyjek czy problemu nieświeżego oddechu z ust.

Wielu pacjentów po starannym czyszczeniu zębów w gabinecie dentystycznym zauważa znaczną poprawę stanu dziąseł.

Najważniejsze, zdrowe zęby to zdrowe serce, nerki i stawy.

Spotkajmy się w Just Smile, a ja i mój doświadczony zespół będziemy pracować nad Waszym uśmiechem i jego zdrowiem. Konsultacja jest bezpłatna. W oparciu o nasze duże doświadczenie i najnowszą technologię otrzymacie najlepszą poradę. Każde rozwiązanie, czyli plan leczenia, aby jama ustna była zdrowa, a uśmiech atrakcyjny, musi być indywidualnie dobrane do potrzeb pacjenta.

Jagoda Samulak, DDS
JUST SMILE DENTISTRY
6121 N. Elston Ave, Chicago IL 60646
Tel. 773-792-0232

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor