----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Ponad 460 osób zgłosiło swoją kandydaturę do nadchodzących wyborów. Rejestracja kandydatów zakończyła się w poniedziałek. Osoby te będą ubiegać się m.in. o miejsca w Senacie i Kongresie USA, stanowisko stanowego prokuratora w powiecie Cook i sekretarza sądu okręgowego Cook County. Prawybory partii demokratycznej i republikańskiej odbędą się 15 marca przyszłego roku.

Dużo emocji na pewno będzie towarzyszyć wyborom do Senatu USA. O reelekcję będzie walczyć republikański senator Mark Kirk. W prawyborach będzie musiał zmierzyć się z rywalami ze swojej partii. To Elizabeth Pahlke z Arlington Heights, która zgłosiła swoją kandydaturę w poniedziałek, James Marter z Oswego, który zarejestrował się już wcześniej. Pahlke w 2013 roku startowała jako kandydat niezależny do Kongresu z południa Chicago i 2. dystryktu obejmującego południowe przedmieścia.

Po stronie demokratów o miejsce w Senacie USA zajmowane obecnie przez Kirka, walczyć będzie stanowy senator Napoleon Harris z Harvey, kongreswoman USA Tammy Duckworth z Hoffman Estates i była szefowa Chicago Urban League, Andrea Zopp .

W świetle ostatnich wydarzeń związanych z oskarżeniem o morderstwo czarnoskórego siedemnastolatka przez chicagowskiego policjanta dopiero po upublicznieniu wideo z interwencji z października 2104 roku, zanosi się na zacięty pojedynek w walce o stanowisko prokuratora stanowego powiatu Cook. Zajmująca ten urząd prokurator Anita Alvarez wzywana jest do rezygnacji. Zarzuca jej się opieszałość w sprawie Laquana McDonalda, która światło dzienne ujrzała dopiero po 14 miesiącach od jego zastrzelenia przez policjanta. Prokurator stanowa tłumaczyła, że wstrzymywała się z oskarżeniem funkcjonariusza Jasona Van Dyke'a ze względu na toczące się federalne śledztwo.

Anita Alvarez została prokurator stanową powiatu Cook w 2008 roku. Została wybrana na to stanowisko jako pierwsza kobieta pochodzenia latynoskiego. Sprawuje urząd już dwie kadencje. Ponownie wygrała wybory w 2012 roku. W nadchodzących prawyborach demokratów w marcu przyszłego roku zmierzy się z Donną More z Chicago oraz Kim Foxx, byłą szefową biura przewodniczącej Rady Powiatu Cook, Toni Preckwinkle. Ta druga jest już uważana za kandydatkę, która może poważnie zagrozić prokurator Alvarez w walce o reelekcję.

Trudną walkę o reelekcję będzie miała na pewno sekretarz sądu okręgowego powiatu Cook, Dorothy Brown. W związku ze śledztwem federalnym dotyczącym korupcji władze partii demokratycznej wycofały poparcie dla Brown. Na jej miejsce promują teraz radną z 8. dystryktu, zwolenniczkę burmistrza Chicago, Rahma Eamnuela – Michelle Harris. Do wyborów zgłosił się także Tio Hardiman, który bez powodzenia startował na stanowisko gubernatora, a także była radna z 16. dzielnicy Shirley Coleman oraz adwokat Jacob Meister.

Dorothy Brown będzie walczyć w prawyborach nawet bez poparcia swojej partii. Nie przyznaje się do winy i twierdzi, że nie zrobiła niczego nielegalnego. Cała sprawa z dochodzeniem w sprawie sekretarz sądu okręgowego powiatu Cook rozpoczęła się od donosu na nielegalne i nieetyczne zbieranie pieniędzy na kampanię wyborczą w 2011 roku. Dorothy Brown, wówczas współwłaścicielka firmy Sankofa Group LLC, otrzymała w ramach kampanii od jednego ze sponsorów działkę budowlaną w zachodniej dzielnicy Chicago – Lawndale. Działka ta została następnie przepisana na wspomnianą firmę Sanfoka i zaraz potem sprzedana za 100 tysięcy dolarów. Dorothy Brown nigdy nie ujawniła tej transakcji, do czego była zobligowana. Po wyjściu sprawy na światło dzienne, inspektor generalny powiatu Cook wszczął dochodzenie, które teraz jest również prowadzone przez sąd federalny. Dorothy Brown stanowisko sekretarz sądu okręgowego Cook County zajmuje od 15 lat.

Ponadto w 18 kongresowych okręgach zanosi się na kilka innych ciekawych pojedynków wyborczych.

W obejmującym północno-zachodnie i zachodnie przedmieścia 8. okręgu wyborczym do Kongresu USA wśród demokratów toczyć się będzie walka o fotel, zwolniony przez kongreswoman Tammy Duckworth, która ubiegać się będzie o stanowisko senatora USA. Do prawyborów swoją kandydaturę zgłosiła prezydent miasteczka Villa Park, a także biznesmen z Schaumburg Raja Krishnamoorthi i stanowy senator z Elgin Michael Noland.

W prawyborach republikańskich w 8. okręgu kongresowym do walki stanie czterech kandydatów: Richard Evans z Elgin; Andrew Straw z Streamwood; Joseph Hantsch z Wood Dale oraz były burmistrz Elmhurst Peter DiCianni.

Na południu Chicago i na południowych przedmieściach w 1. okręgu o reelekcję będzie walczyć kongresmen Bobby Rush, który miejsce w Kongresie USA utrzymuje od 22 lat. W prawyborach demokratycznych będzie miał trzech kontrkandydatów: radnego z 21. dzielnicy Howarda Brookinsa, O. Patricka Brutusa i Harolda Baileya.

W 2. okręgu kongresowym obejmującym południe i południowe przedmieścia o kolejną kadencję ubiegać się będzie kongreswoman USA Robin Kelly, która w prawyborach zmierzy się z innymi demokratycznymi kandydatami: Dorianem Myrickesem z Chicago, Charlesem Rayburnem z Dolton oraz Marcusem Lewisem z Matteson.

W 11. kongresowym dystrykcie na zachodnich i południowo-zachodnich przedmieściach, trzech republikańskich kandydatów będzie walczyć w prawyborach, by w wyborach powszechnych zmierzyć się z demokratycznym kongresmenem USA Billem Fosterem z Naperville. Republikańscy kandydaci to : Tonia Khouri z Aurora; Herman White z Naperville i Nick Stella z Darien.

Prawybory partii demokratycznej i republikańskiej odbędą się 15 marca przyszłego roku. 

----- Reklama -----

Ważne i ciekawe tematy

Poradnik

Felieton

----- Reklama -----