----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

06 kwietnia 2022

Udostępnij znajomym:

Jakub Stopka został wybrany Zbójnikiem Roku Związku Podhalan w Ameryce Północnej na lata 2022/23. Tancerz Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca „Siumni” rywalizował o tytuł z byłym tancerzem tego zespołu, a obecnie członkiem kapeli góralskiej Andrzejem Fatlą. Nad wyborem czuwało kilkuosobowe jury z Wojciechem Krzeptowskim „Sabałą” na czele.

„Dla mnie udział w tym konkursie był zrealizowaniem dziecięcych marzeń. Chciałem zostać zbójnikiem i udało się. Tańczę w zespołach od trzeciego roku życia. Teraz mam 18 lat. Jestem uczniem ostatniej klasy szkoły średniej. Od września będę się uczył zawodu elektryka. Kocham to wszystko, co związane jest z Podhalem, z jego zwyczajami i kulturą. Będę starał się pomagać działaczom związku w promowaniu kultury góralskiej na obczyźnie” – powiedział po wyborze nowy zbójnik Jakub Stopka.

DSC 4783

Zbójnik Związku Podhalan na lata 2022/23 Jakub Stopka

Wybory zbójnika poprzedziła rywalizacja wśród kandydatów na „Honielnika”, zbójnika juniora. Z grona trzech uczestników – braci Jana i Michała Rusnaków oraz Alexa Kaczmarczyka jury najwyżej oceniło umiejętności tego ostatniego z wymienionej trójki. Do rywalizacji o tytuł kandydata na kandydata przystąpił Andrzej Błachuta, który pomimo, że nie miał rywali, to musiał udowodnić swoją sprawność w tańcu, śpiewie, graniu, robieniu pompek, siłowaniu na rękę, dęciu w róg, gwizdaniu i cięciu drewna na czas za pomocą ręcznej piły.

O tradycji zbójnickiej na Podhalu, której mottem do działania była zabieranie bogatym, a wspomaganie biednych, mówił prezes góralskiej organizacji Stanisław Sarna, który wyjaśnił różnice pomiędzy zbójnikami a zbójami, którzy okradali wszystkich bez względu na pochodzenie i status materialny, aby samemu się wzbogacić.

IMG 1741

W tańcu góralskim zdobywca lauru „Honielnika” Alex Kaczmarczyk. Z lewej Jan i Michał Rusnakowie

Konkurs prowadzili Grzegorz Sarna, kierownik artystyczny zespołu „Holni” oraz Szkółki Pieśni i Tańca przy Zarządzie Głównym Związku oraz ustępujący zbójnik Łukasz Kaczmarczyk, który przed koronacją swojego następcy podziękował członkom zarządu góralskiej organizacji oraz wszystkim tym, którzy wspomagali go w pełnieniu tej zaszczytnej funkcji.

Przysięgę od nowego harnasia przyjął prezes górali Stanisław Sarna dotykając ciupagą ramienia zbójnika i odczytując mu treść przyrzeczenia, w którym obliguje się do pełnienia swoje funkcji z godnością i powagą promując góralszczyznę na obczyźnie.

IMG 1918

Moment pasowania nowego zbójnika przez prezesa Stanisława Sarnę

O historii wyborów mówił wiceprezes ds. kultury Jan Król. Po raz pierwszy zostały przeprowadzone w 1984 roku. Ich zwycięzcą został Stanisław Gawlak-Kubior, który piastował honorowy urząd przez trzy lata. Od tamtej pory następcy wybierani są na jeden rok.

Gratulacje zwycięzcom i wszystkim uczestnikom złożyła wicekonsul Agata Grochowska, szefowa oddziału Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Bridgeview Jolanta Wiśnicka, wiceprezes wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej Mariola Urbanek oraz kilku reprezentantów miejskich i powiatowych władz, którzy w czerwcowych prawyborach będą ubiegali się o stanowiska w mieście i powiecie. O członkostwo we władzach urzędu wodnego między innymi zabiega Daniel Pogorzelski, historyk dokumentujący ślady polskości w Wietrznym Mieście oraz dziennikarz radiowy.

IMG 1935

Na zakończenie rywalizacji taniec z królową – Joanną Chlebek

Konkurs zakończył wspólny taniec Jakuba Stopki z urzędującą królową Joanną Chlebek. Tradycyjne 100 lat publiczność zaśpiewała zwycięzcy konkursu oraz prezesowi Stanisławowi Sarnie, który 3 kwietnia celebrował 50. urodziny.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----