----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

02 czerwca 2022

Udostępnij znajomym:

Jedno z największych wydarzeń w branży technologicznej, WWDC 2022 zacznie się w najbliższy poniedziałek.

WWDC to coroczna konferencja organizowana przez firmę Apple, na której przedstawiane są nowości zarówno dotyczące urządzeń, jak i samego oprogramowania. Patrząc na poprzednie wydarzenia możemy oczekiwać, że tegoroczna edycja przyniesie co najmniej kilka nowych informacji o tym, co marka Apple planuje zaktualizować w swoim portfolio oraz w sprzęcie używanym przez ponad miliard osób na świecie.

Jedną z nowości, której możemy oczekiwać, będzie przedstawienie nowego systemu iOS 16 i jego nowych funkcji. Kilka poprzednich wersji było zbliżonych do siebie zarówno funkcjonalnością, jak i wyglądem. Dlatego też wielu fanów marki Apple oczekuje, że firma stanie na wysokości zadania i wprowadzi prawdziwą innowację. iOS 15 był niewielką aktualizacją systemu iOS 14, który to został uznany za kontynuację systemu iOS 13.

Jakie funkcje mogłyby zostać dodane do nowego systemu, by ten stał się jeszcze bardziej przyjazny i przydatny dla użytkownika? Przede wszystkim aplikacja ze zdjęciami. Użytkownicy iPhonów używają swoich urządzeń bardzo często jako aparatów fotograficznych oraz kamer. Edycja zdjęć jest tak samo, a może nawet bardziej satysfakcjonująca niż naciśnięcie spustu migawki. Apple mógłby przenieść do telefonów możliwość kopiowania i wklejania zmian między zdjęciami, która od pewnego czasu znajduje się w komputerach Mac. Funkcja ta jest szczególnie przydatna w momencie, gdy robimy kilka zdjęć w tym samym miejscu. Można wtedy edytować jedno zdjęcie i przenieść swoje ustawienia na kolejne obrazy. Obecnie na iPhonie każde zdjęcia trzeba edytować osobno.

Kolejną funkcją jest tzw „Always On Display”, która dostępna jest od wielu lat w telefonach z Androidem. Wyobraź sobie, że możesz jedynie rzucić okiem na ekran swojego iPhona, bez dotykania telefonu, by sprawdzić godzinę. Apple oferuje tę opcję na zegarkach Apple Watch, lecz nadal nie ma jej w iPhonie.

Zmarnowana powierzchnia ekranu. Jest tylko kilka aplikacji, które mają dostęp do korzystania z podzielonego ekranu. To na przykład poczta czy wiadomości. Jednak czy nie byłoby wygodnie pisać wiadomości i jednocześnie przeglądać internet lub oglądać ulubionego twórcę na YouTube w przeglądarce Safari?

Wsparcie dla rysika. Modele takie jak iPhone Pro Max aż proszą się o obsługę rysika. Mają na tyle duży ekran, by umożliwić ich użytkownikom odręczne zapisywanie notatek, pisanie wiadomości czy rysowanie. Przykładem marki, która udowodniła, jak wielu jest zwolenników rysika, to Samsung i ich linia produktów pod nazwą Note. Apple Pencil drugiej generacji jest świetnym rysikiem, który współpracuje obecnie z modelami iPad Mini, Air i Pro. Dobrym pomysłem byłoby przeniesienie tej funkcji do telefonu Apple.

Więcej opcji w widżetach. System iOS 14 wniósł pewną innowację, którą były widżety na ekranie głównym. Jednak ich potencjał jest mocno ograniczony. Pomimo świetnego wyglądu, widżety są pasywne. Oprócz informacji, które wyświetlają, jedyną ich funkcjonalnością jest możliwość otwarcia danej aplikacji. Przykładem jest widżet Apple Music, który wyświetla aktualnie odtwarzany utwór, a po jego dotknięciu przenosi nas do aplikacji muzycznej. Apple mogłoby dodać tam przyciski, które pozwolą na przełączenie utworu lub jego zatrzymanie. Podobnie jest w przypadku widżetu pogody, który mógłby zostać wzbogacony o funkcję przewijania lokalizacji.

Dowolność w umieszczaniu aplikacji w dogodnym dla nas miejscu. Ekran główny w iPhone został w ostatnich latach ulepszony o nowe elementy, takie jak widżety i biblioteki aplikacji, zwane na smartfonach z Androidem „folderami”. Możesz mieć wiele stron z aplikacjami, umieszczać te same aplikacje na różnych stronach ekranu głównego. Problem pojawia się wtedy, gdy chcemy zmienić ich kolejność i położenie. Aplikacje są na stałe umieszczane od lewego górnego rogu ekranu. Jeśli zatem chcesz zachować tylko kilka aplikacji na danej stronie ekranu głównego, zaczną one wypełniać ekran od lewego rogu. Nie można ich przenieść w dowolne, inne miejsce. Czy nowy system iOS 16 pozwoli dostosować siatkę aplikacji do naszych potrzeb? Tego być może dowiemy się już w najbliższy poniedziałek. To pozwoliłoby również rozmieścić ikony w taki sposób, by lepiej widzieć swoją ulubioną tapetę na telefonie.

Domyślne aplikacje. Niestety nie ma możliwości zmiany domyślnych aplikacji na inne niż na przykład Safari czy Mail. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Apple zdecyduje się na zmianę. Użytkownik iPhone’a powinien mieć możliwość zmiany domyślnej aplikacji obsługującej e-maile, nawigację czy internet na te, które najbardziej lubi.

Co zrobi Apple? Konferencja potrwa przez kilka dni. W tym czasie możemy dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy na temat nowego systemu i nie tylko. Czy Apple zdecyduje się na ruch, który pozwoli iPhonowi stać się bardziej przyjaznym dla użytkowników? Czas pokaże.

Adrian Pluta
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----