----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

24 marca 2022

Udostępnij znajomym:

18 marca w Konsulacie Generalnym RP w Wietrznym Mieście odbył się wieczór muzyczny, którego bohaterką była popularna kompozytorka, perkusistka i pedagog Marta Ptaszyńska. Towarzyszący jej muzycy z „Zafa Collective” zagrali kilka najpopularniejszych kompozycji muzycznych jej autorstwa.

Bohaterka muzycznego spotkania kompozycję studiowała w Warszawie, a perkusję w Poznaniu. Obydwa kierunki ukończyła z wyróżnieniem pod koniec lat sześćdziesiątych. Na perkusji grała z Poznańskim Zespołem Perkusyjnym. W 1970 roku studiowała w Paryżu, gdzie nawiązała współpracę z grupą perkusyjną „Les Percussion de Strasburg”. Po powrocie do Polski przez dwa lata uczyła w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej, a następnie wyjechała do USA, gdzie uczyła kompozycji na uniwersytetach w Kalifornii i Indianie. Od 1988 roku jest związana z University of Chicago.

Niezwykle ważną sferą działalności kompozytorskiej są utwory na perkusję. Ten instrument kompozytorka wykorzystuje w różnorodnych konstelacjach, czego przykładem są utwory napisane na wibrafon i fortepian, na kotły i instrumenty smyczkowe lub harfę i wibrafon. Jest między innymi autorką monumentalnego utworu wokalno-instrumentalnego Holocaust Memorial Cantata napisanego w 1992 roku dla uczczenia pamięci żydowskich ofiar nazizmu oraz opery dziecięcej „Pan Marimba”.

35 DSC 1214

Konsul Małgorzata Bąk-Guzik odznaczyła kompozytorkę KKOZRP

Po koncercie odbyła się dyskusja. Kompozytorka mówiła o swojej fascynacji i inspiracji do twórczości, jaką czerpie z otaczającej nas rzeczywistości. W finale wieczoru konsul Małgorzata Bąk-Guzik w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy odznaczyła artystkę Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej. Wcześniej kompozytorka została uhonorowana Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----