Kto jest najbardziej podatny na infekcje?
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Najczęstszym sposobem złapania nowego wirusa jest bliski kontakt (który definiuje się jako odległość 6 stóp lub mniej) i zarażenie kropelkowe.

Według danych CDC po zarażeniu najbardziej narażone na ciężką chorobę są osoby starsze i osoby z poważnymi przewlekłymi schorzeniami, takimi jak choroby serca, cukrzyca i choroby płuc.

Raporty z Chin, gdzie wirus SARS-CoV-2 po raz pierwszy się pojawił, pokazują w jaki sposób COVID-19 wpływa na ludzi według wieku. W ostatnim miesiącu tylko około 10 procent zidentyfikowanych przypadków w Chinach dotyczyło osób poniżej 30. roku życia, a tylko dwa procent to osoby poniżej 20. roku życia. Trzy czwarte przypadków zarażenia miało miejsce u osób dorosłych w wieku od 30 do 69 lat. Osoby powyżej 70. roku życia stanowiły około 12 procent przypadków.

Wskaźniki śmiertelności również odchylają się wraz z wiekiem. Najwyższe są dla osób w wieku 80 lat i powyżej – w tej grupie umiera aż 14.8 procent zarażonych. 8 procent w grupie wiekowej 70-79, 3.5 procent w grupie od 60 do 69 lat, oraz 1.3 procent wśród osób od 50 do 59 lat. Poniżej 50, a wskaźnik śmiertelności wynosi poniżej jednego procent. Ogółem w omawianym okresie zmarło 8 osób poniżej 30. roku życia, pomimo ponad 4,500 przypadków w tym przedziale wiekowym.

Chociaż kobiety i mężczyźni zarażają się mniej więcej w tym samym tempie, prawie dwie trzecie ofiar śmiertelnych to mężczyźni. Według niektórych naukowców może to odzwierciedlać nawyki społeczne w Chinach, gdzie większość osób palących papierosy to mężczyźni, a jak wiadomo, w przypadku chorób układu oddechowego palenie podwyższa ryzyko.