----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

30 czerwca 2022

Udostępnij znajomym:

Kiedy para jest w związku małżeńskim, prawo nie wymaga od nich płacenia za studia ich dzieci. Jeśli rodzice są rozwiedzeni, sąd może nakazać jednemu lub obojgu rodzicom zapłacić za studia dzieci, ale nie jest to obowiązkowe.

Jeśli jeden rodzic uważa, że były współmałżonek powinien mieć wkład finansowy w kosztach studiów dziecka, pierwszym krokiem jest złożenie odpowiedniego wniosku do sądu.

Chociaż nie ma prawa wymagającego od byłego współmałżonka wsparcia finansowego na koszt studiów w trakcie lub po rozwodzie, jest bardzo możliwe, że sąd przyzna, że były współmałżonek powinien wnosić wkład. Sąd przyjrzy się i rozważy całkowitą sytuację finansową obu rodziców, taką jak ich zdolność do przyczynienia się finansowo do kosztu studiów, ich dochody, majątek i codzienne wydatki, aby ustalić sumę, w jakiej mają wspierać finansowo studia dziecka.

Jak sąd oblicza przewidywany wkład finansowy rodziców na koszt studiów?

Decydując o tym, czy nakazać rodzicowi wkład finansowy na koszt studiów dziecka, sąd weźmie pod uwagę, jak taki obowiązek wpłynie na codzienne życie rodzica. Niektórzy uważają, że pewne okoliczności życiowe i finansowe spowodują, że ich były współmałżonek będzie musiał zapłacić za studia dziecka. Nie zawsze tak jest.

Na przykład, ktoś może zakładać, że ponieważ były współmałżonek miał bardziej solidne konto emerytalne, to będzie miał większy wkład finansowy w koszt studiów dziecka. Nie zawsze tak jest — ponieważ oprócz negatywnych konsekwencji podatkowych może to znacznie obniżyć stabilność i jakość życia byłego współmałżonka na emeryturze.

Inny przykład to założenie, że były współmałżonek, który ma wysokie zarobki, będzie musiał zapłacić większość kosztu studiów. Jeśli jednak były współmałżonek miał więcej dzieci po rozwodzie lub poślubił kogoś, kto ma kosztowne potrzeby medyczne, sąd weźmie to wszystko pod uwagę. Dochód byłego współmałżonka nie jest jedynym czynnikiem i może nie wymagać od niego pokrycia wydatków na studia. Sąd bierze pod uwagę ‘całokształt okoliczności’.

Sąd przyjrzy się pełnej sytuacji finansowej byłego współmałżonka i podejmie decyzję. Sąd często stwierdza, że były współmałżonek powinien przyczynić się finansowo do kosztu studiów. Ale nie należy zakładać, że będzie to wyłącznie w oparciu o majątek lub dochód byłego współmałżonka.

Sąd rozważy również zdolności dziecka. Jeśli dziecko miało trudności w szkole średniej i otrzymało niższe oceny, a rodzic chce teraz wysłać dziecko do drogiej instytucji edukacyjnej, sąd jest mniej skłonny nakazać wsparcia finansowego na tego rodzaju studia. Lub może określać ścisłe parametry, takie jak wymaganie, aby uczeń utrzymał średnią ocen „C”, zanim będzie wymagał dalszego wkładu finansowego od byłego współmałżonka.

Podobnie, jeśli dziecko wyróżniało się w szkole średniej, szuka ukierunkowanej ścieżki edukacyjnej, która może prowadzić do udanej kariery lub jego talenty są wyjątkowe, ma wysokie kwalifikacje do renomowanej szkoły, sąd może nakazać przyczynienie się finansowo do kosztu tego rodzaju studiów przez byłego współmałżonka.

Kiedy należy złożyć wniosek o wsparcie finansowe na koszt studiów?

Ważne jest, aby starać się o odpowiedni wkład finansowy przed rozpoczęciem studiów lub w trakcie studiów dziecka. Wkład finansowy na koszt studiów może być jedynie potencjalny. Sąd nie może nakazać byłemu współmałżonkowi zwrotu kosztów poniesionych przez dziecko na studia, które miały miejsce przed złożeniem wniosku. Sąd może rozpatrzyć wszelkie płatności, które zostały dokonane przed złożeniem wniosku w decyzji o przyznaniu przyszłego wsparcia finansowego na koszt studiów. Sąd nie jest zobowiązany do wydania postanowienia wymagającego jakiegokolwiek zwrotu.

Jeśli dziecko jest już w trakcie studiów, nie jest za późno na tego typu wniosek. Nadal można ubiegać się o wsparcie finansowe na pozostałe lata studiów dziecka. Chociaż sąd nie nakaże zwrotu kosztów za poprzednie semestry, możliwe jest, że weźmie pod uwagę wcześniejszy wkład finansowy lub brak wkładu przez drugiego rodzica i w związku z tym zdecyduje, że były współmałżonek musi płacić większy procent kosztu studiów za pozostałe lata.

Jeśli sytuacja finansowa jednego lub drugiego rodzica ulegnie znacznej zmianie, można w dowolnym momencie powrócić do sądu w celu zmiany umowy, o ile dziecko jest jeszcze na studiach. Ważne jest również, aby zdać sobie sprawę, że złożenie wniosku o wsparcie finansowe na koszt studiów jest obowiązkiem rodziców. Dziecko nie może ubiegać się o wkład finansowy na wydatki edukacyjne od żadnego z rodziców w ramach sprawy rozwodowej.

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej lub potencjalnej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Zapraszamy na kontakt telefoniczny, aby umówić się na poufną konsultację w sprawie prawa rodzinnego w Illinois.

Katarzyna Brukało
Brukalo Law, P.C.
Tel: 312-450-3630
www.Facebook.com/BrukaloLaw
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Obamacare po polsku 300 x 600

----- Reklama -----