Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Przed ogłoszeniem 24 listopada 2015 r. oskarżenia białego policjanta o morderstwo czarnoskórego 17-latka, konsultanci kampanii wyborczej ówczesnej prokurator stanowej w powiecie Cook, Anity Alvarez, rozważyli, jak ma ona przedstawić decyzję, by nie ucierpiał jej polityczny wizerunek.

Kulisy tej sprawy, która ostatecznie kosztowała Alvarez stanowisko, ukazują upublicznione emaile. Jeden z konsultantów, Ken Snyder, wysłał e-mail z zapytaniem, co Alvarez powinna powiedzieć, gdyby dziennikarze zapytali ją o Black Lives Matter, grupę, która nagłośniła przemocy policji wobec Afroamerykanów.

Snyder pomagał przygotować Alvarez przed konferencją prasową na temat strzelaniny z udziałem policji. Niektórzy członkowie biura prokurator stanowej byli nawet zaniepokojeni z powodu takiego mieszania interesów kampanii z oficjalnymi obowiązkami Alvarez. Przepisy powiatu Cook zabraniają "pracy nad kampanią wyborczą” w godzinach pracy opłacanych przez podatników.

Snyder twierdzi, że dobrowolnie doradzał Alvarez przed konferencją prasową, na której ogłosiła, że funkcjonariusz Jason Van Dyke został oskarżony o morderstwo pierwszego stopnia. Stwierdził, że sztab wyborczy ówczesnej prokurator stanowej nie miał nic wspólnego z samą decyzją oskarżenia policjanta.

Konsultant polityczny dodał, że dowiedział się, że Van Dyke zostanie oskarżony na dzień lub dwa przed ogłoszeniem decyzji.

"Nigdy nie próbowałbym zaoferować prokurator porady dotyczącej tego, co robić, nie mam kwalifikacji. Nie jestem prawnikiem” - powiedział Snyder. Dodał, że sama Alvarez nie pozwoliłaby wpłynąć na tak ważną decyzję.

Wymiana emaili uzyskana przez “Chicago Sun-Times” od biura prokuratora stanowego w powiecie Cook, obecnie zarządzanego przez Kim Foxx, która wygrała z Alvarez w demokratycznych prawyborach, datowana jest na 23 listopada 2015 r.

Tego dnia “Sun-Times” opublikował w internecie informacje swojej felietonistki Michael Sneed, która napisała, że funkcjonariusz Jason Van Dyke zostanie oskarżony o morderstwo 17-letniego Laquana McDonalda następnego dnia.

Sneed nadmieniała, że kilka dni wcześniej pastor Jesse Jackson wezwał do “trzęsienia w departamencie chicagowskiej policji” i do rezygnacji Anity Alvarez ze stanowiska w związku z jej bezczynnością w tej głośnej sprawie.

McDonald zginął 20 października 2014 r. Został postrzelony 16 razy przez Van Dyke'a, gdy trzymając nóż w ręku, odchodził od policjantów - wynika z nagrania wideo zarejestrowanego przez kamery na radiowozach. Decyzją sądu wideo zostało upublicznione mimo sprzeciwu administracji burmistrza Rahma Emanuela.

W swoim artykule Sneed nadmieniła, że Alvarez i jej współpracownicy naradzali się podczas weekendu, co mają zrobić.

Anita Alvarez w jednym z emaili odnosząc się do publikacji Sneed, napisała wyraźnie poruszona: "WTF? Czy sugeruje, że Jesse (Jackson) zmusił mnie do podjęcia tej decyzji?”

Sally Daly, która była wtedy sekretarzem prasowym biura prokuratora stanowego w powiecie Cook, odpisała: "NIE - w żadnym razie, przestań czytać ten nonsens. Jutro będziemy mieli dobry dzień “.

Alvarez zarzuty dla policjanta ogłosiła dopiero po upublicznieniu nagrania wideo z interwencji, po 14 miesiącach od wydarzenia.

Tłumaczyła, że wstrzymywała się z oskarżeniem funkcjonariusza Van Dyke’a ze względu na toczące się federalne śledztwo.

Przed tą sprawą wydawało się, że niezwykle doświadczona prokurator łatwo wygra wybory i utrzyma stanowisko na trzecią kadencję. Ale po wydarzeniach związanych ze sprawą McDonalda od Alvarez po kolei zaczęli odsuwać się sojusznicy.

W tym samym czasie jej najgroźniejsza rywalka, Kim Foxx, budowała koalicję zwolenników. Otrzymała poparcie afroamerykańskich urzędników reprezentujących miasto, powiat i stan. W marcu 2016 roku Foxx pokonała Alvarez w demokratycznych prawyborach, a potem wygrała w listopadzie z kandydatem republika

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location