O komunikacji w relacjach lekarz – pacjent
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komunikacja jest dziedziną wiedzy studiowaną na uniwersytetach. Bardzo często nie doceniamy znaczenia dobrej komunikacji. Eksperci tematu nie mają wątpliwości, że do dobrej komunikacji niezbędne są nie tylko umiejętności mówienia czy pisania, ale także intencje, właściwy czas i miejsce, oraz dobór odbiorcy lub adresata komunikatu.

Do nieporozumień słownych między ludźmi dochodziło od wieków. Obecnie żyjemy w dobie informacji. Informacja to bardzo istotny produkt na rynku. Informacje o nas zbierają portale społecznościowe i strony internetowe zajmujące się sprzedażą różnych produktów. Z drugiej strony, dzięki wszechobecności interntetu mamy dostęp do informacji. Konsument, klient, pacjent, osoba zainteresowana może w sieci znaleźć odpowiedź na każde pytanie, może sprawdzić i porównać ceny produktów. Internet ułatwia nam wybór, skraca czas poszukiwania produktów, informuje, edukuje, pomaga podjąć decyzję. Plusy rewolucji internetowej i dostępu do informacji można mnożyć.

Na każdy temat w internecie możemy znaleźć dziesiątki bądź setki stron informacji – pozostaje tylko jedno pytanie – które informacje są rzeczowe i wiarygodne, a które nie.

Nie raz odwiedzający gabinet pacjenci rozpoczynają rozmowę z lekarzem od słów: “Pani doktor, sprawdziłem w internecie” albo “Pani Doktor zrobiłem badania ‘research’ w internecie”. Bardzo lubię rozmawiać z pacjentami, którzy są zainteresowani swoim zdrowiem, poświęcają czas, aby zapoznać się z tym, co mogą oznaczać dane objawy, zadają konkretne pytania. Z drugiej strony nie oddawałabym kwestii dotyczących naszego zdrowia pod rozwagę opierając się na informacjach znalezionych w internecie, gdyż może to być niebezpieczne. Nie wszystko, co jest napisane w internecie, musi dotyczyć naszej konkretnej sytuacji i nie wszystkie informacje potrafimy zinterpretować odpowiednio. Konsekwencje bazowania na informacjach zasłyszanych od znajomych, rodziny, sąsiadów lub znalezione w internecie dotyczące naszego zdrowia mogą być po prostu niewłaściwe, błędne lub szkodliwe dla nas.

Internet, sąsiad, znajomi nie wiedzą, na jakie dolegliwości cierpimy, jakie są wszystkie objawy, co dzieje się wewnątrz naszego organizmu, jakie mamy ciśnienie krwi, na jakie leki jesteśmy uczuleni, jak wyglądało wcześniejsze leczenie, etc. Te informacje są niezbędne do właściwej diagnozy medycznej.

Jeżeli szukamy ogólnych informacji dotyczących danego zagadnienia medycznego, korzystajmy z akredytowanych przez towarzystwa medyczne stron internetowych.

Innym tematem, który generuje wiele nieporozumień na linii lekarz – pacjent, są pytania o cenę usługi przez telefon. Lekarzowi, a tym bardziej recepcjonistce odbierającej telefon, bardzo trudno jest wycenić usługę dentystyczną, taką jak leczenie kanałowe, koronka czy implanty bez sprawdzenia stanu jamy ustnej pacjenta, zdjęć rentgenowskich albo informacji, o który ząb chodzi. Każdy z nas jest inny i każdy ma inne problemy dentystyczne, jakość zębów i dziąseł, strukturę kości czy zgryz. Żaden solidny specjalista, który chce pomóc pacjentowi, nie jest w stanie wycenić konkretnie kosztu usługi dentystycznej przez telefon bez wcześniejszego zobaczenia pacjenta.

Kiedy szwankuje nam samochód, nie mamy wątpliwości, że trzeba podjechać do mechanika, żeby sprawdził co się dzieje pod maską. Dlaczego z równą dbałością nie troszczymy się o nasze uzębienie, które ma służyć nam do końca życia?

Znajdźmy czas, aby zatroszczyć się o siebie.

Samochód zmieniamy co kilka lat, zdrowie chcemy zachować do końca życia.

Wielu lekarzy stomatologów oferuje bezpłatne konsultacje. Dzwoniąc do wybranego przez siebie gabinetu zapytajmy, czy możemy spotkać się z lekarzem na wstępną konsultację. W trakcie konsultacji zapytajmy lekarza o wszystkie nurtujące nas zagadnienia medyczne, przebieg leczenia i rekonwalescencji, cenę, możliwości finasowania zabiegu i wszystko inne, co nas interesuje, a dotyczy jakości naszego zdrowia. Sprawdźmy, czy dany lekarz ma specjalizację w dziedzinie, odpowiednią edukację i lata doświadczenia.

Szukajmy najlepszych usług medycznych wykonanych przez ekspertów z danej dziedziny. To uchroni przed komplikacjami, błędami medycznymi oraz ponownym leczeniem.

Kiedy kupujemy samochód, chcemy najczęściej lepszą wersję, z dodatkowymi opcjami, tak abyśmy czuli się wygodnie, komfortowo i atrakcyjnie. Kiedy kupujemy elementy wystroju domu czy ubrania też nie zadawalamy się najtańszymi opcjami. Dlaczego w takim razie poszukując dentysty, który ma ocalić nasze zęby, wstawić nowe, zapobiec chorobie dziąseł czy przyzębia, ofiarować nam nowy uśmiech na resztę życia, poszukujemy najtańszych usług?

Zastanawiając się nad wyborem lekarza porównajmy jakość usługi oraz fachowość i kompetencje lekarza.

Możemy porównać ceny pralek czy lodówek. Ta sama marka i model może kosztować w jednym sklepie trochę mniej, a w innym więcej. Podobnie z innymi artykułami codziennego użytku jak papier toaletowy, serwetki, ręczniki papierowe, obrusy czy telewizory.

Prawdziwy koszt najtańszych usług medycznych może być dużo wyższy niż przewidujemy. Jeżeli usługa będzie wykonana źle stracimy czas, pieniądze, możemy cierpieć z bólu, być niezdolni do pracy, a w konsekwencji zapłacić ponownie.

Pochodzę z rodziny, która przyjechała z Polski do Stanów Zjednoczonych. Wiem, jak ważne jest dla nas, aby zaoszczędzić, tak aby sprostać wszystkim innym wyzwaniom finansowym. Doskonale rozumiem, że chcemy dostać najlepszą cenę, ale pamiętajmy, że cena często łączy się z jakością, a źle wykonaną usługę medyczną najczęściej trzeba powtórzyć i zapłacić jeszcze raz.

Popularnością wśród pacjentów cieszą się tańsze usługi w innych krajach. Widziałam w swojej praktyce pacjentów z implantami wstawianymi w Meksyku, które były źle umocowane. Widziałam pacjentów po konsultacjach w Polsce, którym zalecano leczyć zdrowe zęby, bądź usuwać zęby nadające się do leczenia.

Pamiętajmy - jeżeli chodzi o usługi medyczne to ceną jest nasze zdrowie. Porównywanie cen usług medycznych bez kalkulacji, za jakiej jakości materiały płacimy i w ręce jakiego specjalisty się oddajemy, może okazać się ryzykowne i kosztować podwójnie.

Dorothy A. Anasinski, D.D.S.
Specialist in Periodontics and Dental Implants
Assistant Clinical Professor,
Postgraduate Periodontics, University of Illinois
Diplomat, American Board of Periodontology
Dental Specialists of Niles, P.C.
8216 W. Oakton, Niles, IL 60714
Tel.: (847) 685-6686
www.dentalspecialistsofniles.com