01 grudnia 2022

Udostępnij znajomym:

W sprawach z zakresu prawa rodzinnego może powstać wiele rodzajów spornych nieporozumień, a para w trakcie rozwodu może zwrócić się do sądu o podjęcie decyzji i wydanie zarządzeń szczegółowo określających, w jaki sposób należy załatwić określone sprawy. Konflikty mogą nadal trwać nawet po podjęciu przez sąd decyzji, a jedna ze stron może oskarżyć drugą o naruszenie nakazów sądu lub niespełnienie swoich obowiązków. W takich sytuacjach jedna ze stron może wnioskować o pociągnięcie drugiej strony do odpowiedzialności za obrazę sądu („contempt of court”). Strona oskarżona może ponieść poważne konsekwencje i zazwyczaj będzie starała się wykazać, że nie popełniła zarzucanych jej naruszeń. Wnioskująca strona będzie musiała przedstawić przekonujące dowody („compelling evidence”) wskazujące, że doszło do umyślnego („willful”) naruszenia nakazów sądowych.

Czym jest obraza sądu?

W kontekście prawa rodzinnego obraza sądu odnosi się do umyślnego niepodporządkowania się („willful disobedience”) nakazowi sądu. Może to obejmować nieprzestrzeganie tymczasowych nakazów wydanych w trakcie toczącej się sprawy, a także naruszenie zobowiązań prawnych, które będą miały zastosowanie po zakończeniu sprawy. Ponieważ ugoda zawarta przez współmałżonków lub wyrok wydany przez sędziego będzie prawnie wiążący, naruszenie tych zarządzeń może skutkować pociągnięciem osoby do odpowiedzialności za obrazę sądu.

Obraza sądu ma miejsce wtedy, gdy osoba znała nakazy sądu i podjęła świadomą decyzję („conscious decision”) o nieposłuszeństwie wobec nich.

Zasadniczo istnieją dwa rodzaje obrazy sądu: cywilny i karny. W kontekście cywilnej obrazy sądu osoba może być zmuszona do wykonania nakazu sądowego; w kontekście karnej obrazy sądu sprawca zostaje ukarany.

Kroki, które należy wykonać w sprawie o obrazę sądu

Jeśli jedna ze stron uważa, że druga strona powinna być pociągnięta do odpowiedzialności za obrazę sądu, może złożyć ‘petycję o orzeczenie w celu wykazania przyczyny’ („rule to show cause”). Dokument ten będzie zawierał szczegółowe zarzuty wobec drugiej strony i będzie zawierał prośbę o wyznaczenie rozprawy. Następnie sąd wyda nakaz wzywający drugą stronę do stawienia się na rozprawie, na której będzie miała możliwość wyjaśnienia, dlaczego nie należy się jej wyrok obrazy sądu.

Podczas rozprawy sąd rozważy dowody z obu stron i zdecyduje, czy doszło do zarzucanych naruszeń, a jeśli tak, to czy zachowanie osoby osiągnęło poziom obrazy sądu. Dowody te mogą obejmować zeznania świadków, dokumentację finansową, wiadomości tekstowe lub e-maile oraz inne. Jeżeli sędzia stwierdzi, że istnieją wystarczające dowody, wyda postanowienie o uznaniu obrazy sądu i nałoży kary.

Konsekwencje uznania obrazy sądu

W przypadkach, gdy dana osoba nie uiściła wymaganych świadczeń alimentacyjnych, może zostać zobowiązana do spełnienia określonych warunków, takich jak wywiązywanie się ze wszystkich zobowiązań alimentacyjnych, utrzymanie stałego zatrudnienia oraz unikanie ryzykownych zachowań mogących skutkować stratami finansowymi, jak hazard. Sąd może skazać osobę na karę do sześciu miesięcy pozbawienia wolności. Część lub całość zarobków danej osoby w okresie odbywania kary pozbawienia wolności może zostać wykorzystana na opłacenie alimentów.

Ponadto, jeśli dana osoba jest właścicielem firmy, może być zobowiązana do składania comiesięcznych sprawozdań do sądu, w których wyszczególnia swoje dochody i wydatki związane z działalnością gospodarczą.

Jeśli dana osoba jest obecnie bezrobotna, może być zobowiązana do składania okresowych raportów do sądu, szczegółowo opisujących ich poszukiwania pracy lub może być zobowiązana do współpracy z ‘Urzędem Bezpieczeństwa Zatrudnienia Stanu Illinois’ („Illinois Department of Employment Security”) w celu poszukiwania pracy i potrącania zobowiązań alimentacyjnych z ich wynagrodzenia.

Jeśli rodzic spóźnia się z wypłatą alimentów co najmniej 60 dni i nie zgłasza drugiemu rodzicowi utraty lub zmiany pracy, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. W takich przypadkach osoba może zostać oskarżona o naruszenie prawa karnego i oprócz kary pozbawienia wolności może ponieść inne konsekwencje, takie jak zawieszenie prawa jazdy.

Jeśli rodzic zostanie uznany za winnego naruszenia nakazu rodzicielskiego, sąd może nałożyć kilka kar, w tym zawieszenie prawa jazdy, skazanie go na karę do sześciu miesięcy więzienia i grzywnę w wysokości do $500.00 za każde naruszenie. Rodzic może również podlegać ograniczeniom dotyczącym czasu rodzicielskiego („parenting time”) i opieki nad dzieckiem. Rodzic może zostać zobowiązany do skorzystania z porady psychologicznej lub wzięcia udziału w programie edukacji rodzicielskiej, wpłacenia kaucji pieniężnej i zwrotu wszelkich wydatków przeciwnej strony wynikających z naruszenia.

Ważne jest, aby poważnie traktować orzeczenia sądu. Jeśli nie zgadzasz się z nakazem sądowym, powinieneś zwrócić się o pomoc prawną, aby spróbować prawnie zmienić nakaz. Niezastosowanie się do nakazu sądowego może skutkować poważnymi konsekwencjami.

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej lub potencjalnej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, aby umówić się na poufną konsultację w sprawie prawa rodzinnego w Illinois.

Katarzyna Brukało
Brukalo Law, P.C.
Tel: 312-450-3630
www.Facebook.com/BrukaloLaw
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor