Paradontoza – to nie żart - możesz ją mieć!
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Usługi dentystyczne nie są drogie. Najwięcej płacimy za zaniedbanie, unikanie wizyt u dentysty, niestosowanie się do zaleceń profilaktycznych. Zaniedbanie kosztuje nas drogo nie tylko w aspekcie finansowym. Dodatkowo skomplikowane leczenie wymaga czasu, może być połączone z niedogodnościami takimi jak np: ból. W wielu wypadkach bezpowrotnie tracimy zęby.

Paradontoza to powszechne określenie na różnego rodzaju choroby dziąseł, które niezdiagnozowane we właściwym czasie i nieleczone mogą doprowadzić do utraty zębów. Zwykliśmy wierzyć, że zęby wypadają z wiekiem, tylko osobom starszym. To nieprawda!

Co roku widzę w swoim gabinecie ludzi młodych, pięknych, ambitnych, zapracowanych, którzy niedawno założyli własne rodziny, a którym zaczynają ruszać się zęby czy nawet zaczynają wypadać.

Jak to się dzieje, że trzydziestoparolatkowie tracą zęby?

Szacuje się, że 65-70% dorosłych w USA cierpi na jakąś postać choroby dziąseł. Mogą być do dopiero rozwijające się infekcje, krwawienie dziąseł przy czyszczeniu zębów lub nitkowaniu, odsłonięte korzenie, albo już w pełni rozwinięta choroba. Choroby dziąseł i przyzębia nie bolą, rozwijają się powoli i przez wiele lat dokonując spustoszenia w jamie ustnej nie wykazują symptomów, które mogłyby zaniepokoić pacjenta. Dlatego tak ważne są wizyty kontrolne u lekarza dentysty, podczas których lekarz może wykryć schorzenie.

Codziennie na naszych zębach odkłada się płytka bakteryjna, która z czasem może zmienić się w kamień nazębny. Brak higieny, niewłaściwa higiena, złe odżywianie, źle dopasowane wypełnienia i protezy, palenie papierosów i wady zgryzu to dodatkowe czynniki wpływające na rozwój płytki bakteryjnej na zębach u ludzi młodych.

Zaniedbanie higieny to nie tylko niemycie zębów dwa, trzy razy dziennie, ale także brak profilaktyki. Profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie dwa razy do roku jest koniecznością. Nie tylko chroni zęby, ale przede wszystkim oszczędza czas i pieniądze. Stosunkowo niewielka opłata za czyszczenie dwa razy do roku chroni przed sporymi wydatkami, jeżeli stoimy w obliczu utraty zębów. W trakcie rutynowego czyszczenia zębów w gabinecie, lekarz sprawdza ogólny stan zębów i głębokość kieszonek dziąsłowych, tym samym monitoruje stan zdrowia jamy ustnej i nie dopuszcza do ewentualnego rozwoju choroby.

Młodzi ludzie są zapracowani, zajęci, kończą szkoły, dużo pracują, zajmują się rodziną. Wydaje się, że problemy zdrowotne na tym etapie życia ich nie dotyczą. Co powinno wzbudzić zaniepokojenie?

Przede wszystkim krwawienie dziąseł w trakcie szczotkowania albo nitkowania zębów. Innym niepokojącym objawem jest obrzęk, ból dziąseł albo zmiana koloru na ciemnoczerwony lub fioletowy. Nadwrażliwość zębów na pokarmy i napoje ciepłe lub zimne też powinna wzbudzić czujność.

Jeżeli pewnego dnia oglądając zęby w lustrze spostrzegamy, że zęby wydają nam się dłuższe, smuklejsze to znak, że najprawdopodobniej obsuwają się dziąsła i odsłaniają część korzenia zęba.

Te symptomy, zupełnie niebolesne to znak, że jak najszybciej powinniśmy skontaktować się z lekarzem dentystą.

Odkładanie wizyty nie tylko przyśpieszy rozwój choroby, ale także może przyczynić się do rozwoju innych schorzeń takich jak choroby nerek, serca, miażdżyca, a nawet trądzik na twarzy.

Proszę mi wierzyć – najtańsza jest zawsze profilaktyka, dbanie o zdrowie i unikanie problemów medycznych zanim one się pojawią.

Choroby dziąseł są bezlitosne. Nie łudźmy się, że młody wiek zwalnia nas z odpowiedzialności za zdrowie jamy ustnej. Bez względu na wiek, stan majątkowy czy wykształcenie możemy doprowadzić do rozwoju chorób dziąseł i przyzębia. Na szczęście posiadając informacje dotyczące dbania o zęby, wiedząc, że rutynowa kontrola służy zdrowiu jamy ustnej, możemy zapobiegać chorobom dziąseł i cieszyć się własnym pięknym uśmiechem do końca życia.

Genetyczna skłonność do chorób dziąseł i przyzębia to tylko niewielki procent przypadków. Zdrowie naszych zębów i jamy ustnej jest w naszej gestii i zależy tylko od nas.

Dorothy A. Anasinski, D.D.S.
Specialist in Periodontics and Dental Implants
Assistant Clinical Professor,
Postgraduate Periodontics, University of Illinois
Diplomat, American Board of Periodontology
Dental Specialists of Niles, P.C.
8216 W. Oakton, Niles, IL 60714
Tel.: (847) 685-6686
www.dentalspecialistsofniles.com