----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

29 lipca 2022

Udostępnij znajomym:

WĘDKARSTWO

Każdego roku Natura odtwarza odwieczny rytuał powrotu łososi z oceanu do miejsca swojego wylęgu w rzekach. W końcu czerwca z zatoki Bristol Bay do dorzecza Naknek wchodzą na tarło łososie czerwone (łac. Oncorhynchus nerka, ang. Sockeye lub red salmon). Do końca lipca miliony tych szlachetnych ryb stają się ozdobą lokalnych wód, wyraźnie zmieniając przy tym kształt i kolor swojego ciała. Ryby, srebrne w oceanie, zyskują czerwone barwy boków z kontrastującą, zielonkawą głową. Szczęki samców wyginają się hakowato a na grzbiecie pojawia się wyraźny garb.

Tarło odbywa się do początku października w płytkich wodach, które muszą spełnić ściśle określone warunki. Dno powinno być pokryte drobnym żwirem, w którym samica z łatwością wyżłobi ogonkiem rowek, gdzie złoży ikrę. Jajeczka po zapłodnieniu mleczkiem samca zostaną zasypane i podczas zimy winny być dobrze natleniane wartko płynącym strumieniem wody. Młode łososie (smolty) wyklują się wczesną wiosną i spłyną z nurtem do niżej leżących jezior lub wprost do oceanu, aby po kilku latach powrócić dokładnie na miejsce swojego wylęgu! koło się zamyka.

Podczas tarła łososie nie żerują, ale wykazują fatalny dla nich zwyczaj chwytania do pyska pojawiających się przed oczami, agresywnie wyglądających obiektów, jak na przykład jaskrawo ubarwiona, sztuczna muszka czy błystka obrotowa. Ten właśnie nawyk umiejętnie wykorzystują wędkarze. Poza łososiem czerwonym (O. nerka) w parku Katmai występują również inne gatunki tej szlachetnej ryby; łosoś królewski (O. tschawytcha), srebrny (O. kisucha), chum (O. keta) i łosoś różowy (O. gorbuscha). Każdy z nich jest wdzięcznym celem wędkarskich eskapad. W końcu sierpnia, podczas kulminacji tarła nerek, do rzeki Brooksa wchodzą coraz liczniej srebrniaki. Wielkie wejścia łososi do rzek Katmai są bezpośrednią przyczyną, dla której w ciągu lata niedźwiedzie brunatne gromadzą się - ku uciesze turystów - nad brzegami. Łososiami żywią się również orły bieliki, a ikrą - pstrągi tęczowe.

Do połowu ryb konieczna jest karta wędkarska (fishing licence) ważna na stan Alaska i znajomość regulaminu wędkarskiego oraz ZACHOWANIA SIĘ PODCZAS ZETKNIĘCIA Z NIEDŹWIEDZIEM!

90

SZLAKI PIESZE

Park Narodowy Katmai to prawdziwy raj dla piechurów, z nieprzebraną możliwością wędrowania. Nie jest to jednak miejsce dla każdego z powodu brutalnego klimatu z silnymi wichurami (do 100 km/godz.) i często długotrwałymi opadami deszczu. Woda w rzekach i jeziorach jest bardzo zimna. Z nielicznymi wyjątkami w parku nie można zakupić żywności, praktycznie cały sprzęt i prowiant musimy dźwigać na własnych plecach. Należy zawsze posiadać ciepłą odzież na zmianę i mocne, sprawdzone buty. Niezbędna jest porządna mapa topograficzna, orientacja w terenie, kompas, zapałki i apteczka pierwszej pomocy.

Woda w rzekach i strumieniach jest bardzo zimna, zwłaszcza kiedy wypływa bezpośrednio z lodowców. Przechodzenie takich strumieni bywa ryzykowne z racji gwałtownych przyborów wody i możliwości szybkiego wychłodzenia organizmu po przemoczeniu.

Na terenie Katmai znajduje się kilka wytyczonych tras oraz nieograniczona ilość szlaków wiodących naturalnymi traktami, jak brzegi rzek, jezior czy skalne granie.

Kiedy mamy chwilę wolnego czasu w Brooks Camp, warto wziąć udział w wycieczce łodzią wzdłuż odnogi Iliuk Arm do podnóży góry Katolinat, gdzie w sierpniu ("martwy okres" w Brooks Falls) można jednak zobaczyć sporo zwierząt u ujścia strumienia Margot Creek.

Na terenie parku istnieje najważniejszy w Katmai ośrodek informacji turystycznej (Visitor Center) w Brooks Camp, czynny od 1 czerwca do 17 września, gdzie każdy turysta jest zobowiązany wysłuchać krótkiego wykładu na temat właściwego zachowania się w krainie niedźwiedzi. Jest tu również posterunek strażników (rangersów), księgarnia, sklep, zamrażarnia ryb, sala wykładowa, hotel (Brooks Lodge) i kemping. Brooks Lodge to hotel-legenda, gdzie spotkamy najznakomitszych światowych fotografików i znawców przyrody, jacy wieczorami zbierają się w barze przy ogniu buzującym w kominku.

Dużo interesujących informacji znajdziemy na stronie internetowej parku: www.nps.gov/katm/index.htm, a także w periodyku "Novarupta", komercyjny serwis w Katmai oferuje firma Katmailand, z e-mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 1-800-544-0551.

Zgoła odmienny wgląd w Katmai oferuje kilka firm w miasteczku Homer na półwyspie Kenai, organizujących wycieczki samolotowe do wschodniej, nadmorskiej części Parku, m.in. EmeraldAirService, Hallo Bay i Bald Mountain Air Service.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka. Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z Alaską włącznie, najbliższe terminy; 12 lipca, 14 i 25 sierpnia oraz 3 września 2022. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W. Belmont, Chicago IL 60634, tel. (773) 237 7788, strona internetowa: www.andrzejkulka.com/alaska

----- Reklama -----

MONITOR-KONKURS WAKACYJNY

----- Reklama -----

Obamacare po polsku 300 x 600

----- Reklama -----