----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

02 czerwca 2022

Udostępnij znajomym:

NAJWIĘKSZE ATRAKCJE

Park narodowy Wrangell - St. Elias wraz z Parkiem Narodowym Zatoki Lodowców i kanadyjskimi rezerwatami przyrody Kluane oraz Tatshenshini - Alsek tworzą unikalny w skali światowej chroniony przez UNESCO obszar zaliczony do Światowego Dziedzictwa Przyrody. Jego powierzchnia wynosi aż 98 tys. km2/ 24.3 mln akrów. Jest to NAJWIĘKSZY NA ŚWIECIE OBSZAR CHRONIONEJ PRZYRODY, obejmujący NAJWIĘKSZE NA KONTYNENCIE Ameryki Północnej SKUPISKO LODOWCÓW! Park Narodowy Wrangell St. Elias zasługuje też na najwyższą uwagę z wielu innych powodów. Jest tutaj m.in. największy w Ameryce Północnej lodowiec typu piedmontowego, najdłuższa na kontynencie dolina lodowcowa (Nabesna) oraz unikalny zabytek, jakim jest opuszczona kopalnia miedzi Kennecott. Na terenie tego parku spotykają się cztery łańcuchy górskie: Wrangell, St. Elias, Chugach oraz Mentasta - Nutzotin.

49j Stożek wulkanu Mt Sanford

Stożek_wulkanu_Mt_Sanford

Dzikość i ogrom parku wręcz przytłaczają, zwłaszcza turystów przywykłych do tatrzańskiej skali. Na początek zwiedzania polecam lot małym samolotem, jaki figuruje w ofercie kilku firm w Gulkana i McCarthy. Panorama szczytów z lotu ptaka stworzy należyte wyobrażenie o terenie, i o tym, co nas czeka podczas ewentualnych pieszych wędrówek. Wrangell - St. Elias - na szczęście - nie jest miejscem dla każdego. Kto kocha góry, ceni przestrzeń i wolność, trafi tutaj na pewno wiedziony podróżniczym instynktem i poczuje się jak u siebie w domu. Dużym plusem parku jest jego łatwa dostępność samochodem w niecały dzień jazdy z głównego portu lotniczego Alaski w Anchorage. Dodatkowo świetną bazą dla zwiedzających jest położona prawie w jego centrum urokliwa osada McCarthy, z hotelami, schroniskami i restauracjami. Z McCarthy tylko 6 km wiedzie do porzuconej górniczej wioski Kennicott, gdzie - co za fantastyczne uzupełnienie do cudów przyrody - znajdują się unikalne w światowej skali ruiny kopalni miedzi z początku XX stulecia. Kilka innych ciekawych tras pieszych prowadzi z McCarthy w najbliższe okolice.

49i Lodowiec Malaspina z samolotu wygląda jak obraz

Lodowiec Malaspina z samolotu wygląda jak obraz

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka. Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z Alaską włącznie, przez całe lato 2022. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W. Belmont, Chicago IL 60634, tel. (773) 237 7788, strona internetowa: www.andrzejkulka.com/alaska.htm

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----