----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

11 maja 2022

Udostępnij znajomym:

Polonijne obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Polonia chicagowska po raz pierwszy uczciła uchwalenie Konstytucji 3 Maja uroczystą pardą 131 lat temu. Od tej pory manifestacja polskości w największym skupisku Polaków poza granicami kraju miała miejsce w różnych miejscach naszej metropolii, a w okresie międzywojennym maszerowało nawet po sto tysięcy naszych rodaków.

W tym roku, po dwuletniej nieobecności w centrum miasta spowodowanej pandemią, wielobarwna kawalkada grup marszowych wyruszyła po ulicy Columbus na odcinku od Balbo do Monroe pod hasłem „Wolność i pokój dla świata”. Na jej czele kroczył Wielki Marszałek Parady Alan Krasehsky, dziennikarz amerykański polskiego pochodzenia, który przez wiele lat realizował transmisje z tego wydarzenia na kanale ABC7 chicagowskiej telewizji.

DSC 1814

Trzeciomajowy pochód otwierali goście honorowi i politycy

W uznaniu zasług na polu walki z Covid-19 tytułem Wicemarszałka Parady zostało uhonorowane polonijne środowisko medyczne. Pracujący pod kierownictwem prezes Związku Klubów Polskich dr Łucji Mirowskiej-Kopeć Komitet Organizacyjny Parady postanowił również przyznać tytuły Honorowych Marszałków Parady. Zostali nimi Metropolita Białostocki, arcybiskup Józef Guzdek oraz Romuald Matuszczak, wieloletni sekretarz finansowy Komitetu i organizator śniadań wydawanych przed rozpoczęciem przemarszu przez Chicago Society.

Honorowy patronat nad tegorocznymi obchodami przyjęła Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, którą na paradzie reprezentowała wicemarszałek Małgorzata Gosiewska. W gronie gości z Polski byli także senatorowie Halina Bieda i Ryszard Majer, posłanka na Sejm RP Joanna Fabisiak oraz delegacja z Podkarpacia w składzie: wicemarszałek województwa Ewa Draus, przewodniczący Sejmiku Jerzy Borcz oraz radni Joanna Bril i Jacek Magdoń.

DSC 1962

Chicagowską Polonię pozdrawiała najpiękniejsza kobieta świata Karolina Bielawska

Władze miasta Chicago reprezentowała burmistrz Lori Lightfot. Obecny był skarbnik stanu Illinois Michael Frerichs, przewodniczący Sądu Okręgowego powiatu Cook Timothy Evans, radny Ariel Reboyras oraz reprezentanci wielu innych urzędów miejskich i stanowych, przedstawiciele firm sponsorujących imprezę z Polsko-Słowiańską Federalną Unią Kredytową i jej dyrektorem wykonawczym Bogdanem Chmielewskim oraz prezesem Polskich Linii Lotniczych LOT Rafałem Milczarskim na czele. Grupie gości honorowych towarzyszył honorowy przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Parady Jan Kopeć.

W swoim wystąpieniu wygłoszonym z trybuny honorowej Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska odniosła się do obecnej sytuacji za wschodnią granicą Polski dziękując za pomoc, jaką Polonia przekazuje dla walczącej Ukrainy. Apelowała o wspieranie walczącego z rosyjską agresją narodu podkreślając, że ta walka dzięki bohaterskiej postawie Ukraińców i pomocy koalicji państw demokratycznych doprowadzi do zwycięstwa.

DSC 2154

Radośnie i kolorowo prezentowali się uczniowie polskich szkół sobotnich

Po zakończeniu serii przemówień gości honorowych rozpoczął się przemarsz, który otwierali członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki oraz orkiestra wojskowa Gwardii Narodowej Illinois. W gronie ponad 100 grup marszowych najliczniej i najbardziej kolorowo reprezentowały się polskie szkoły sobotnie, których w Chicago mamy ponad 50. Zgromadzona wzdłuż trasy przemarszu publiczność z aplauzem przyjęła rydwan wiozący tegoroczne i zeszłoroczne laureatki konkursu na Królową Parady z Julią Baranek na czele. Na kolejnym jechały królowe Balu Amarantowego, a z samochodu poprzedzającego kolumnę Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej pozdrawiała publiczność Miss Świata Karolina Bielawska.

Okazale prezentował się rydwan firmy „Polamer”, która w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia działalności. Jak zwykle barwna i rozśpiewana była platforma Polsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia Kontraktorów i Budowniczych PACBA. Widowiskowo prezentowały się taneczne zespoły folklorystyczne „Wici”, „Lajkonik”, „Wesoły Lud”, „Polonia”, „Ślebodni”. Obok szkół tradycyjnie jedną z największych grup marszowych stanowili górale i harcerze. Na trasie pojawiły się auta rodem z PRL-u. Jechały małe i duże fiaty, polonezy, warszawy, syrenki, żuki. Był nawet traktor. Paradowały sportowe kluby polonijne „Eagles” i Klub „Tatry” oraz cala plejada organizacji tworzących ZKP. Nad prezentacją uczestników parady czuwali Barbara Chałko, Małgorzata Ptaszyńska i Sławomir Budzik. Hymn polski i amerykański śpiewała Natalia Kawalec.

Po zakończeniu parady liczna grupa jej uczestników wzięła udział w koncercie chopinowskim, który odbył się w południowo-zachodniej części parku. Paradę poprzedziła uroczystość złożenia wieńców pod Pomnikiem Tadeusza Kościuszki przy Planetarium Adlera oraz śniadanie Chicago Society, a sobotnie uroczystości zorganizowane z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja zakończył bankiet w sali Jolly Inn.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----