----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

23 marca 2022

Udostępnij znajomym:

W minioną niedzielę na terenie aglomeracji chicagowskiej odbyła się kolejna akcja charytatywna na pomoc Ukrainie. Pod egidą Konsulatu Generalnego RP i najstarszej cerkwi ukraińskiej pw. św. Volodymyra w Wietrznym Mieście grupa naszych rodaków zorganizowała akcję wsparcia pod hasłem „Polonia murem za Ukrainą”.

Od godziny drugiej po południu działały stoiska oferujące różnego rodzaju produkty i usługi. O godzinie 4 po południu rozpoczął się koncert z udziałem licznej grupy artystów polskich i ukraińskich. Dochód zostanie przeznaczony na pomoc osieroconym dzieciom z Ukrainy, które w ostatnich tygodniach trafiły do Polski.

Przybyłych do sali bankietowej Kings Hall w Lombard gości powitali prowadzący koncert Agnieszka Topolska i Radosław Karczmarczyk. Wśród gości obecni byli między innymi: wicekonsul RP Agata Grochowska, konsul generalny Ukrainy Serhiy Koledov, duchowni ukraińscy Ivan Lymar i Mikołaj Lymar, prezes Związku Klubów Polskich Łucja Mirowska-Kopeć i honorowy prezes ZKP Jan Kopeć oraz prezes wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej Mirosław Niedziński ze współpracownicami.

37 DSC 2038

Na scenie ukraiński chór dziecięcy „Nadyia”

Po wysłuchaniu hymnów narodowych Polski i Ukrainy w wykonaniu Marianny Mosz, solistki zespołu Polonia oraz znanej ukraińskiej artystki Olhy Tsvyntarnej i okolicznościowych wystąpieniach gości honorowych, rozpoczęły się występy. Jako pierwszy na scenie pojawił się ukraiński dziecięcy chór „Nadyia – Nadzieja” z parafii pw. św. Józefa pod dyrekcją Olhy Dopilko. W kolejnych odsłonach koncertu śpiewając i tańcząc wystąpiły polonijne zespoły pieśni i tańca „Polonia” oraz Teatr Pieśni i Tańca „Wici”. Śpiewało ukraińskie trio: Włodzimierz Rybak, Paweł Czerwiński i Andrzej Gambal oraz grono solistów: finalistka programu The Voice of Poland Natalia Kawalec, Anna Chwałek, Gabriela Bończuk, Olha Tsvyntarna, Volodymar Lymar, polonijny Elvis Presley Jarosław Spychalski, Bartek Zieliński, Marek Kalinowski oraz Peter Hertz. W pokazach tanecznych wystąpiły pary: Veronica Nowak i Oskar Rybczyński z Akademii Tańca „Interclub”, którzy zatańczyli tańce standardowe oraz Marianna Mosz i Emil Lasocki, którzy zaprezentowali swoje umiejętności w tańcach latynoskich. Atrakcją imprezy była loteria fantowa z wieloma cennymi nagrodami. W finale koncertu polskie i ukraińskie dzieci przekazały wicekonsul Agacie Grochowskiej wykonaną przez siebie flagę ukraińską.

„Nasze koleżanki Ania Chwałek i Sylwia Goliszek dwa tygodnie temu wystąpiły z inicjatywą, aby zorganizować ten koncert. Do pań dołączyło kilka osób i w błyskawicznym tempie przygotowaliśmy całość. Dzięki uprzejmości właścicieli sali bankietowej Kings Hall w Lombard mogło się to odbyć tutaj, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni. Mamy tutaj piętnastu właścicieli różnego rodzaju biznesów, którzy wystawiają swoje produkty, a część dochodu przekazują na konto pomocowe. Artyści występują bezpłatnie. Korzystając z okazji pragnę wszystkim państwu podziękować, że byliście z nami i w ten sposób przyczyniliście się do tego, że możemy te pieniądze przekazać dla osieroconych dzieci z Ukrainy” – powiedział współorganizator imprezy Andrzej Brach.

Po wstępnym zliczeniu wpływów z koncertu i loterii fantowej oraz sprzedaży produktów i usług, okazało się, że dochód z pewnością przekroczy 10 tysięcy dolarów. W Internecie trwa jeszcze licytacja sportowych gadżetów. Pieniądze zostaną przekazane na pomoc osieroconym dzieciom z Ukrainy.

Organizatorami koncertu byli: Sylvia Goliszek, Anna Chwałek, Gabriela Bończuk, Paulina Bednarczyk, Regina Popielska, Anna Niva, Andrzej Brach, Tomasz Towbin, Adam Zbroja i Peter Vintonyak.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----