----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

05 maja 2022

Udostępnij znajomym:

Dzień Polonii oraz 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja drugiego maja uroczyście celebrowano w Konsulacie Generalnym RP w Wietrznym Mieście.

Przybyłych na uroczystość gości powitała gospodarz obchodów, konsul Małgorzata Bąk-Guzik.

W gronie ponad 150 gości obecni byli między innymi weterani: Andrzej Zapalski i Tadeusz Gubała z Koła Armii Krajowej w USA oraz podkomendny gen. Stanisława Maczka Feliks Rembiałkowski, który w listopadzie minionego roku celebrował 102. rocznicę urodzin, konsulowie generalni państw Europy Środkowej i Wschodniej oraz Grecji, prezesi i przedstawiciele organizacji polonijnych z prezesem Związku Klubów Polskich i przewodnicząca Komitetu Obchodów Parady 3 Maja Łucją Mirowską-Kopeć na czele.

DSC 0304

W obchodach wzięli udział weterani, od prawej: Feliks Rembiałkowski, Tadeusz Gubała i Andrzej Zapalski. Stoją: konsul Małgorzata Bąk-Guzik i przewodnicząca Obwodu ZHP Beata Chodorowska-Niebrugee, z lewej

Uroczystość rozpoczęła Natalia Kawalec śpiewając hymny Polski i Stanów Zjednoczonych. W okolicznościowym wystąpieniu pani konsul Małgorzata Bąk-Guzik nawiązała do znaczenia i wpływie uchwalonej w 1791 roku ustawie zasadniczej, która była drugą po amerykańskiej, najbardziej postępową konstytucją na świecie. O jej znaczeniu oraz relacjach pomiędzy narodem amerykańskim i polskim na przestrzeni ostatnich dwustu lat mówił obecny na uroczystości wraz ze współpracownikami dowódca Gwardii Narodowej Illinois, generał James G. Silvasy.

W ramach obchodów zostały wręczone odznaczenia państwowe oraz nagrody w Konkursie „Wybitny Polak w USA 2022”. Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP konsul Małgorzata Bąk-Guzik udekorowała zasłużonego obywatela amerykańskiego Christophera Bogumiła Kulińskiego. Prezes zarządu Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” wraz z posłanką na Sejm Joanną Fabisiak i członkami chicagowskiej kapituły konkursu „Wybitny Polak w USA” Małgorzatą Tys oraz Markiem Kowalczykiem wręczyli działaczom polonijnym statuetki i dyplomy.

DSC 0422

Zwycięzca kategorii „Młody Polak” ks. Marek Smółka. Z lewej prezes fundacji Krzysztof Przybył i Marek Kowalczyk. Z prawej konsul Małgorzata Bąk-Guzik i poseł Joanna Fabisiak

Tytuł w dziedzinie kultury otrzymał Władysław Pawlikowski, propagator muzyki podhalańskiej i lutnik. W kategorii „Młody Polak” wyróżnienie otrzymał ks. Marek Smółka, koordynator ds. Polonii w archidiecezji chicagowskiej. Była prezes Związku Lekarzy Polskich, lekarz ginekolog Kornelia Król otrzymała wyróżnienie w dziedzinie nauki. Tomasz Wojdyła, właściciel sali bankietowej Lone Tree Manor został zwycięzcą w kategorii biznes, a Daniel Pogorzelski, kandydat na komisarza dystryktu wodnego Chicago, został uznany zwycięzcą kategorii osobowość. Kapituła przyznała również dwa wyróżnienia w dziedzinie kultury. Otrzymali je: Natalia Kawalec, wokalistka młodego pokolenia oraz Marian Bryja, założyciel i choreograf zespołu góralskiego „Ślebodni w USA”. Ceremonię prowadził konsul Jacek Bryniak.

DSC 0514

Grupa laureatów konkursu „Wybitny Polak”

W części artystycznej wieczoru wystąpiła orkiestra Gwardii Narodowej Illinois. Muzycy wspaniale zagrali kilkanaście popularnych polskich pieśni wojskowych i narodowych. W koncercie pieśni ukraińskich wystąpił kwartet tenorów z tego kraju. Na zakończenie goście zostali zaproszeni na okolicznościowe przyjęcie przygotowane przez personel delikatesów „Montrose Food Mart and Deli”.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----