----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

20 kwietnia 2022

Udostępnij znajomym:

W tradycji polskiej odprawienie Drogi Krzyżowej, która jest przypomnieniem Męki Pana Jezusa z Jego ukrzyżowaniem, śmiercią i zmartwychwstaniem, należy do obowiązku duchowego przygotowania się osoby wierzącej na radość, jaką niesie ze sobą cud zmartwychwstania. Nabożeństwa bardzo często sprawowane są na zewnątrz świątyń, ulicami miasta. Wystawiane są Misteria Męki Pańskiej.

W okresie Wielkiego Postu w 12 polonijnych świątyniach na terenie metropolii chicagowskiej wierni byli świadkami niecodziennej inscenizacji Męki Pańskiej.

Działająca od 33 lat grupa teatralna Cecylii Jabłońskiej „Żywy Teatr” wystawiała Pasję. W rolę Chrystusa wcielił się Bartłomiej Mucha. Matkę Pana Jezusa kreowały Katarzyna Mosiewicz i Bernarda Redlińska. Liczne partie solowe były autorstwa znakomitej śpiewaczki młodego pokolenia Natalii Kawalec oraz wspomnianej już Katarzyny Misiewicz i Bernardy Redlińskiej, którym partnerował Kery Laurence. W przygotowaniu i wystawieniu spektaklu uczestniczyła blisko stuosobowa grupa artystów. Pasja wystawiana w języku polskim i angielskim realizowana była 19 razy. Realizacja tego niepowtarzalnego spektaklu wymagała zaangażowania bardzo licznej grupy osób, które nie tylko występowały na scenie, ale dbały o scenografię, nagłośnienie, oświetlenie, logistykę i transport.

DSC 4871

„Żywy Teatr” wystawił Misterium Męki Pańskiej w 12 polonijnych parafiach

„To Misterium było dla mnie pogłębieniem mojej wiary, przeżyłam je wspaniale. Były momenty bardzo wzruszające, które sprawiły, że serce wręcz drżało ze wzruszenia. Wspaniała gra aktorska, scenografia, muzyka, śpiew i te wszystkie efekty specjalne powodowały, że czułam się jakbym sama była uczestniczką tamtych wydarzeń w Jerozolimie 2 tysiące lat temu” – powiedziała Zofia Kosełko z parafii pw. św. Faustyny Kowalskiej.

8 kwietnia wieczorem odprawione zostało nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami Chicago z Jezuickiego Ośrodka Milenijnego do kościoła pw. Św. Władysława. Poszczególne Stacje Męki Pańskiej były prowadzone przez członków różnych grup modlitewnych z JOM oraz parafii pw. św. Władysława i św. Ferdynanda. Pomimo padającego deszczu uczestniczyło w tym wydarzeniu liturgicznym kilkaset osób.

DSC 4906

Realizacja tego niepowtarzalnego spektaklu wymagała zaangażowania bardzo licznej grupy osób

„Droga Krzyżowa zawsze ma swoją mocną wymowę, bo próbujemy łączyć się z Jezusem, który cierpiał. Każdy z nas ma swoje własne cierpienia. Jestem pod wrażeniem, że tylu ludzi, mimo niesprzyjającego czasu, potrafiło zebrać się razem, bo są to połączone siły modlitewne z parafii pw. św. Władysława, św. Ferdynanda oraz Jezuickiego Ośrodka Milenijnego, aby przejść ulicami Chicago. To jest forma świadectwa, to jest forma ofiary, ale przede wszystkim jest to potrzeba modlitwy, którą w ten sposób razem chcemy z jednej strony pokazać na zewnątrz, a z drugiej przeżyć. Cieszę się, że udało mi się pierwszy raz z tyloma wiernymi być i się wspólnie modlić” – powiedział po zakończeniu nabożeństwa o. Józef Polak, nowy superior ojców jezuitów w Wietrznym Mieście.

Podobnie było w Niedzielę Palmową, gdy z kościoła pw. Trójcy Świętej wyszła procesja ulicami tej dzielnicy do kościoła pw. św. Stanisława Kostki i z powrotem. Szczególnie w okresie Triduum Paschalnego, najważniejszego wydarzenia w roku liturgicznym rzymskich katolików, którego istotą jest celebracja misterium paschalnego: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, które w tym roku rozpoczęło się 14 kwietnia wieczorem i trwało do poranka wielkanocnego 17 kwietnia, w celebracji uczestniczyły tysiące wiernych, zanosząc modły przed oblicze Najwyższego o miłość między ludźmi, trwałość małżeństw i pokój na Ukrainie oraz całym świecie.

DSC 5263

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami miasta z JOM do kościoła pw. św. Władysława zgromadziło kilkuset wiernych

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----