Poślizgnięcia oraz upadki
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Istnieją dwa główne pytania, na które należy odpowiedzieć w przypadku każdego poślizgnięcia i upadku w stanie Illinois.

Odpowiedzi na te pytania pomogą adwokatowi zadecydować, czy jest prawdopodobne, że poszkodowany może zdobyć przewagę w swojej sprawie oraz jakie dowody powinny być zaoferowane jako podstawa winy oskarżonego.

Dwa zasadnicze pytania, na które należy odpowiedzieć w przypadku poślizgnięcia oraz upadku:

  1. Co spowodowało upadek (dla przykładu: woda na podłodze, odstająca płytka, dziurawe schody drewniane, i tym podobne)?
  2. W jaki sposób owa przyczyna upadku tam się znalazła; jak długo tam była?

Aby zwyciężyć w swojej sprawie, poszkodowany musi być w stanie udowodnić, że istniał stan zagrożenia na terenie obiektu, który spowodował poślizgnięcie oraz upadek. Odpowiedź na pytanie „co spowodowało upadek?” jest bardzo ważna. Jeżeli poszkodowany nie potrafi wskazać, co było przyczyną jego upadku, nie można wykazać, że oskarżony dopuścił do stanu zagrożenia na terenie poprzez nieuwagę, zaniedbanie, lub poprzez nieusunięcie stanu zagrożenia. W przypadku kiedy poszkodowany potyka się o własną nogę lub zasłabnie i upadnie, oskarżony nie ponosi odpowiedzialności za obrażenia poszkodowanego tylko dlatego, że miały miejsce na własności oskarżonego. Jeżeli poszkodowany lub inny świadek, nie może zeznawać, dlaczego poszkodowany się poślizgnął oraz upadł, oskarżony nie ponosi odpowiedzialności za upadek. Musi istnieć jakiś stan zagrożenia na danym terenie – na przykład defekt w mieniu lub obcy przedmiot albo substancja – który spowodował poślizgnięcie oraz upadek.

Ponieważ jest to jedna z najważniejszych kwestii w każdym przypadku poślizgnięcia i upadku, szuka się źródeł dowodowych – takich jak świadków, raportów policyjnych, notatek sanitariuszy lub kartotek z pogotowia – które pomogą ustalić, co spowodowało poślizgnięcie oraz upadek poszkodowanego.

Odpowiedź na drugie zasadnicze pytanie jest także bardzo ważna. Odpowiedź określa to, czy poszkodowany musi udowodnić, że oskarżony wiedział lub powinien był wiedzieć, o obecności stanu zagrożenia. Jeżeli stan zagrożenia, który spowodował poślizgnięcie oraz upadek, został stworzony przez czynności lub działalność oskarżonego, to poszkodowany niekoniecznie musi udowodnić, że oskarżony właściciel nieruchomości wiedział lub powinien był wiedzieć o stanie zagrożenia. Odpowiedź na to pytanie ma duży wpływ na rodzaj dowodów, które muszą być przedstawione przez poszkodowanego w celu uzyskania pomyślnego wyroku lub ugody.

Kto jest odpowiedzialny, jeśli poszkodowany poślizgnie się oraz upadnie, powodując obrażenia oraz szkody?

W stanie Illinois zazwyczaj jest to właściciel lub posiadacz („possessor”) nieruchomości –może to być więcej niż jedna osoba. Na przykład właściciel nieruchomości może wynająć lokal użytkownikowi, co uczyni tego użytkownika posiadaczem tego obiektu. Lecz w przypadku poślizgnięcia oraz upadku w sytuacji, gdzie posiadacz wynajmuje obiekt od właściciela, obydwoje mogą nadal być odpowiedzialni, w zależności od specyficznych okoliczności. Istnieją także przypadki, w których właściciel oraz posiadacz może być odpowiedzialny za obrażenia oraz szkody poniesione poprzez intruza, który się poślizgnie oraz upadnie na terenie obiektu.

Czy prawo w stanie Illinois wymaga, aby przedsiębiorstwa usuwały całkowicie śnieg oraz lód, aby uniknąć poślizgnięć i upadków?

Prawo zwykle nie wymaga, żeby przedsiębiorstwa usuwały śnieg oraz lód, które gromadzą lub akumulują się z powodu normalnych warunków pogodowych. W niektórych przypadkach, kiedy śnieg oraz lód gromadzą się w miejscu, w którym akumulacja jest nienaturalna lub poza normalnymi oczekiwaniami, a następnie ktoś się poślizgnie i upadnie, to przedsiębiorstwo może być odpowiedzialne. Jednak, aby zwyciężyć w sprawie przeciwko takiemu przedsiębiorstwu, poszkodowany musi wykazać że to przedsiębiorstwo utworzyło nienaturalne zgromadzenie się śniegu lub lodu, oraz że przedsiębiorstwo miało uprzedzenie tego nienaturalne zgromadzenie się śniegu lub lodu. Jednak jeżeli przedsiębiorstwo dobrowolnie zobowiązuje się usunąć śnieg oraz lód, które gromadzą lub akumulują się z powodu normalnych warunków pogodowych, a zrobi to niedbale, to może stać się odpowiedzialne za poślizgnięcie oraz upadek.

Czy należy skonsultować się z adwokatem, kiedy jesteś ranny z powodu poślizgnięcia oraz upadku?

Pomimo tego, że przypadki poślizgnięć oraz upadków wydają się stosunkowo proste lub oczywiste, te incydenty pozostają jednymi z najbardziej kwestionowanych spraw. W przypadku spraw cywilnych mających do czynienia z obrażeniami cielesnymi, sprawy dotyczące poślizgnięć oraz upadków należą do bardzo trudnych do udowodnienia. Obciążenie udowodnienia winy znajduję się tylko po stronie poszkodowanego. Innymi słowy, należy ustanowić winę właściciela, posiadacza, lub obydwu, zanim można zająć się urazami doznanymi podczas poślizgnięcia oraz upadku.

Zdając sobie sprawę z obciążenia poszkodowanego w przypadku udowodnienia winy, reprezentanci ubezpieczeń oskarżonych są obeznani w wyciąganiu informacji od poszkodowanego, które mogą poważnie zmniejszyć lub wyeliminować wszelkie roszczenia o odszkodowanie. Ważne jest, aby nie rozmawiać z reprezentantem ubezpieczenia oskarżonego przed skontaktowaniem się z adwokatem.

Każdy przypadek poślizgnięcia oraz upadku różni się od każdego innego. Należy wziąć pod uwagę specyficzne fakty każdego przypadku w analizie.

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Katarzyna Brukalo

Brukalo Law, P.C.
Tel. 312-450-3630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.BrukaloLaw.com
Dwie lokalizacje – Chicago (Downtown) i Park Ridge

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: